Mazıdağı Nerede

Mazıdağı İlçesi duyar duymaz aklınıza hemen şu soru geldi geçmişte kalan bir dağ mı var.

Mazıdağı Gezilecek Yerler

İkinci soru da şu belirledi bu ilçe nerede gezilecek yerler var mı? Olur da bir gün yolumuz düşerse tarihi yapı veya doğal güzellik alanları bulunur mu sorunuzu duyar gibiyim.

Evet bütün sorularınıza fazlası ile cevap bulacağınız bir yazı yazdım. Umarım sizi tatmin eder. Bunun dışında merak ettiğiniz bir şey olursa yorum kısmında sorabilirsiniz.

Göz at ;

 1. Mazıdağı Gezilecek Yerler
 2. Mazıdağı Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Mardin Gezilecek Yerler
 4. Mardin Gece Hayatı
 5. Mardin’de Gezilecek 10 yer
 6. Mardin’in İlçeleri
 7. Mardin Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 8. Güneydoğu Anadolu’da Mutlaka Gezilmesi gereken 10 Yer
 9. Mardin Kalesi
 10. Deyrulzafaran Manastırı
 11. Mardin Otelleri ve Mardin Otel Fiyatları
 12. Mardin Otogarından Mardin Havalananına Nasıl Gidilir?
Mardin-Mazıdağ

Mazıdağı ilçesi Mardin kentimize bağlı 10 ilçesinden biridir. İlçemiz il merkezine yaklaşık 50 km uzaklıktadır. İlçemize ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla ulaşılabilir. Ayrıca Derik ilçesinden de buraya rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Mardin’in İlçeleri

Mazıdağı ilçemizin eski adı Şahmaran’dır. şahmaran ismi ilçemizin Şama giden yol anlamında kullanılmıştır. İlçemiz 1937 yıllına kadar Derik ilçesine bağlı bir bucak iken bu tarihte ilçe olma statüsüne kavuşmuştur. İlçemize bağlı 49 köy, 14 mezra ve 4 mahalle vardır.

Mazıdağı Nerede

Mazıdağ Gezi Rehberi:

Kentimizin tarihi Sümerlere kadar dayanmaktadır. Bu kadar zengin tarihi olan bir kentin elbette tarihi yapıları da çok olur. Bu yapılar Dermetinan Kalesi, Sultan Şeyhmus, Pir Hattap türbeleri ilçenin önemli ziyaret yerleridir. Ayrıca ilçemizin Sizan mezrasında Sasanilere ait olduğu tahmin edilen bira kilise ve yerleşim yeri tespit edilmiştir.

Mazıdağı

Dermetinan Kalesi: İlçemizin  20 km. kuzeybatısında ve Gümüşyuva Köyü sınırları içindedir. İlçemizde bulunan bu kale Timur tarafında alınmaya çalışıldı fakat almak o kadar basit olmadı. Çünkü savunması iyi yapılan bir kaleydi.

150 metre yükseklikte bulunan tepenin üzerinde kurulmuştur. Bizanslılar zamanında yapılan bu kale günümüze de ulaşmayı başarmıştır. Bu kalenin en önemli özeliği kapısında Bizans dönemine ait yapılan bir mezarlıktır.  Bu mezarlığın duvar kabartmaları orijinal olup günümüze ulaşmıştır.

Dermetinan Kalesi

Pir Hattap Türbesi: Bu türbe İlçemizin merkezine bağlı Ömürlü köyünde bulunur. Burada yatan Pir Hattap bu köyden olmayıp sadece dini hizmetleri anlatmak köye gelip orada vefat ettiği söylenilir.

Burada vefat eden pir Hattap buraya defnedilmiştir. Perşembe ve Cuma geceleri yöre halkı tarafında türbe ziyareti yapılıp dua ederler.

Pir Hattap Türbesi

Sultan Şeyhmus Türbesi: İlçemizde bulunan bu türbe genelde çocukları olmayan kadınlar gidip dua ederler. Bu türbeye gittiğinizde birçok kadın görebilirsiniz. İnanışa göre bu türbeye gelenler mutlaka çocuğu oluyor.

Bu yörede yaşayanlar çocuğu olduktan sonra Erkek olursa Şeymus, Kız olursa ismi Sultan Konuluyor. Tabi bunlar rivayet ve söylentidir.

Sultan Şeyhmus Türbesi

Sonuç olarak ilçemize yolunuz düşerse bu tarihi yapıları ziyaret ediniz. Burada bulunan insanlar çok sıcakkanlıdır. Bunlarla oturup muhabbet edin. Pişman olmazsınız. Ayrıca burada yapılan yöresel yemeklerinden tadınız mutlaka.

Mazıdağı Hangi Şehirde

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here