Safranbolu

Safranbolu, Karabük ilimize bağlı 6 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 8 km uzaklıktadır. İlçeye gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.

Safranbolu Gezilecek Yerler

Karabük’ün İlçeleri

Safranbolu ilçesi ismini buradan nadir olarak görülen Safrandan bitkisinde almıştır. Safranbolu ilçesi kısaca bir kent müzesi desek yeridir. Gerçekten ilçe gezilip gördüğünde her karış toprağı tarih kokmaktadır.

Göz at ;

 1. Safranbolu Gezilecek Yerler
 2. Safranbolu Gece Hayatı
 3. Safranbolu Otelleri ve Safranbolu Otel Fiyatları
 4. Safranbolu Saat Kulesi
 5. Safranbolu Eski Çarşı
 6. Safranbolu Evleri
 7. Safranbolu Kent Tarih Müzesi
 8. Safranbolu Kristal Teras
 9. Safranbolu Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 10. Karabük Gezilecek Yerler
 11. Karabük Gece Hayatı
 12. Karabük’de Gezilecek 10 Yer
 13. Karabük’ün İlçeleri
 14. Safranbolu Gece Hayatı
 15. Karabük Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 16. Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
 17. Türkiye’de Bulunan Cam Teraslar
 18. Karabük Otelleri ve Karabük Otel Fiyatları

Sokaklarında yürürken sokaklarında bulunan tarihi doku sizi alıp geçmişe götürmektedir. UNESCO tarafından 17 Aralık 1994 tarihinde Dünya Miras Listesi’ne alınarak “Dünya Kenti” unvanını almıştır.

İlçe 1995 yıllında Karabük ilimize bağlı bir ilçe olmuştur. ilçe merkezine bağlı 1 belde 25 mahalle ve 55 köy bulunur. ilçe 2015 yıllı itibari ile nüfusu 59.800’dır.

Safranbolu

Safranbolu’da Gezi Rehberi

Safranbolu ilçemiz için yukarıdan da bahsettiğimiz gibi her köşesi tarih kokmaktadır. İlçemize girer girmez nereye gideceğimize şaşırırız.

Gittiğimiz her yer bir diğerine göre daha çok şaşırıyoruz. Böyle bir ilçemizde gezilip görülecek çok yer vardır. Hepsini yazıp anlatmamız mümkün değildir. Elimizde geldikçe siz değerli okurlarımıza gezilecek yerlerini yazmaya çalışacağız. Buralara mutlaka gitmelisiniz.

Safranbolu Nerede, Nasıl Gidilir?

Tokatlı Kanyonu

Safranbolu İlçemize bağlı Tokatlı köyünde bulunur. Buraya ilk geldiğinizde girişte 3 lira bilet alarak içeri giriyorsunuz. Her köşesi ayrı bir cennet diyeceğiniz bir yerdir. Tamam, bitti diyorsun ilerledikçe daha güzel yerlerine rast geliyorsun. Yol üzerinde dinleme yerleri de yapılmıştır.

Burada yorulduğunuzda dinlenebilirsiniz. Eski çarşıya kadar devam etmektedir. Biraz ileriye gidince burada Safranbolu yöresine ait atlar bulunur. Bu atlara da belli bir ücret ödeyerek binebilirsiniz. Eminim buraya ayak bastığınızda çıkmak istemeyeceksiniz.

Her köşesini ölümsüzleştirmek isteyeceksiniz.  Her tarafı yemyeşil olması ve soğuk suların akması siz kendinizi cennete hissetmenize vesile olur.  Safranbolu ilçemize yolunuz düştüğünde mutlaka ama mutlaka bu kanyonuna uğramalısınız.

Tokatlı Kanyonu Nerede, Nasıl Gidilir?

Kristal Teras

Safranbolu İlçemizde bulunan bu kanyon 80 metre yükseklikte bulunur. Aşağıda bu terasa baktığınızda bile heyecanlanıyorsunuz. Bu terasa çıktığınızda bütün Tokatlı kanyonu ayaklarınızın altında kalıyor.

Burada müthiş fotoğraflar çekilebiliyor. Tabanı çok dayanaklı camdan yapılmış 75 ton kaldıracak güçtedir. Fakat buradaki görevliler en fazla 30 kişiye izin veriyor.

Yükseklik korkusu olanların buraya çıkarken birkaç kere düşünmesini tavsiye ediyorum. Bu terasa çıkarken kendinizi kuş hissediyorsunuz. Altınızdaki cam olduğunda aşağısı tüm çıplaklığı ile görünmektedir.

Safranbolu Cam Teras Nerede Nasıl Gidilir?

İncekaya Su Kemeri

Tokatlı Kanyonu ve Cam terasa giderken sol tarafta kalıyor. 116 metre uzunluğunda 6 kemerli oldukça görkemli bir yapıdır. Kemerin altında Tokatlı Deresi geçmektedir.

Yolunuz düşerse bu muhteşem yapıyı görüp karşısında durup nefis fotoğraflar çekebilirsiniz.

İncekaya Su Kemeri Nerede Nasıl Gidilir?

Bulak Mencilis Mağarası

Karabük ilimize bağlı Bulak Köyünde bulunur. Köy Safranbolu ilçemize 8 km uzaklıktadır. Buraya gitmek 150 basamaklı merdiven bulunur. İçeri girer girmez sizi yaklaşık 1,5 milyon yıl öncesine ait sarkıt ve dikitler karşılamaktadır.

Buraya girdiğinizde kendinizi bir rüyada hissediyorsunuz. Müthiş doğal güzelliği ile adeta sizi büyülüyor. Buraya yolunuz düştüğünde mutlaka uğramalısınız.

Bulak Mencilis Mağarası Nerede Nasıl Gidilir?

Kaymakamlar Gezi Evi

Safranbolu İlçemizde bulunan bu ev ilçemizde bulunan mimarisi göz kamaştıran evlerinden biridir. Bu evler 1976 yıllında Kültür Bakanlığı tarafında kentsel sit alanı olarak koruma altına alınmış.

Bu gezi evi 3 katta dağılmış 7 odası ve bahçesi ile görülmesi gereken bir yapı. Konağın her köşesi ince bir işçilikle dokunmuştur. Giriş ücreti 3 liradır. Burada birçok kaymakam görev yapmıştır. Günümüzde Müze olarak kullanılmaktadır.

Kaymakamlar Gezi Evi Nerede Nasıl Gidilir?

Cinci Hanı ve Hamamı

Hamam Safranbolu eşrafından Cinci Hoca olarak bilinen Karabaşzade Hüseyin Efendi tarafından 1645 yıllında yapılmıştır. Günümüzde hala hizmet veren bir Osmanlı eseridir.

Hanın hemen üzerinde yer alır. Han ise yine aynı tarihte inşa edilmiştir. Uğrak bir ticaret kenti olan Safranbolu’ya gelen tüccarların dinlendiği yerdi. Daha sonra harap haline gelen han restore edilmiştir.

Han iki katlı ve 63 odalı olarak günümüzde otel olarak hizmet vermektedir. Burada bahçesinde oturup bir çay içmenizi öneririm.

Cinci Hanı ve Hamamı Nerede Nasıl Gidilir?

Yörük Köyü

Safranbolu İlçe merkezine 20 km uzaklıkta bulunan Yörük köyünde bulunur. Bu köye gittiğinizde küçük bir Safranbolu ile karşılaşabilirsiniz. Çünkü sokakları evleri Safranbolu eski çarşı ile eşdeğerdir.

Bu köy yaklaşık olarak 300 yıl geçmişe sahiptir. Köyde bulunan evler tahrip olmuş durumdadır. Köyün her köşesinde tarihi dokusu ile sizi büyülenecektir. Köyde bulunan Filiz Teyze’nin Mutlaka hikayelerini dinlemeye gidiniz.

Yörük Köyü Nerede Nasıl Gidilir?

Safranbolu Evleri

Bu evler yaklaşık 200-300 yıl öncesine ait mükemmel yapılardır. Burada 2000 den fazla geleneksel ev bulunur. Zamanın etkisi ile bazı evler yıpranmış ve tahrip olmuştur. Bu evlerin yaklaşık 800 tanesi koruma altına alınmıştır.

Bu evlere gidip bakıp gördüğümüzde gerçekte ince bir işçilik ile mimari harikası diyeceğimiz yapılardır. Bu evleri yerinde incelemek istiyorsanız Eski çarşıya gidip orada bulunan evleri gezebilir. Orada maket ev hediyelik olarak alabilirsiniz.

Safranbolu Evleri Nerede Nasıl Gidilir?

Hıdırlık Tepesi

İlçeye ilk girişte bulunur. Buraya geldiğinizde ilk yapmanız gereken tepeye oturup çayınızı yada kahvenizi alıp Osmanlı şehri Safranboluyu izlemeye koyulacaksınız.

Burada bütün şehir bir resim gibi önünüzde durmaktadır. Daha sonra tepeden aşağıya inip şehre giriş yaparsınız.

Hıdırlık Tepesi Nerede Nasıl Gidilir?

Safranbolu Kent Müzesi

Safranbolu ilçemizde bulunan bu müze 1904 yılında Kastamonu valisi Enis paşa o zaman ilçe olan Karabük’ün kaymakamı Mir Ahmet paşa ve halkın da desteğiyle inşa edilmiştir. Bu müze Karabük’ün Safranbolu ilçesinde bulunur.

Müze Safranbolu’nun tarih kokan eski çarşısında yer alır. Bu bina iki katlı olup içinde Karabük’ün kültürüne ait bir sürü eşya bulunmakta. Geçmişte bulunan bu bina hayat tarzlarını da yansıtılmaktadır. Giriş kapısında yazıt bulunmakta bu yazıt müzenin tarihi hakkında bilgi bulunmaktadır.

Bu müze 1976 yılında bir yangın sonucu tamamen yanmıştır. Bu müze kültür turizm bakanlığı tarafında tekrar yaptırılıp 2006 yıllında hizmette açmıştır. Bu müzede Safranbolu ilçemizin tarihi ile ilgili istediğiniz her şeyi görebilirsiniz.

Safranbolu Kent Müzesi Nerede Nasıl Gidilir?

İzzet Mehmet Paşa Cami

Safranbolu İlçemizde bulunan bu cami, Cinci Han ve Hamam’ın yakınında bulunur. İzzet Paşa Cami, 1796 yıllında Sadrazam İzzet paşa tarafında inşa edilmiştir.

Safranbolu ilçemizin en büyük camisidir. Cami mimarisinde çok ince bir işçilik görülür. Caminin geniş bir bahçesi bulunur. Bu bahçede yaz mevsiminde dinlenen çok kişiye rastlayabilirsiniz.

İzzet Paşa Cami Nerede Nasıl Gidilir?

Safranbolu Köprülü Mehmet Paşa Camii

Cami, 1662 yıllında Sadrazam Köprülü Mehmet Paşa’nın isteği üzerine inşa edilmiştir. Mimarisi oldukça dikkat çekicidir. Bugüne kadar birçok kez onarımdan geçen cami günümüze sağlam bir şekilde ulaşmıştır.

Ayrıca Caminin Bahçesinde aynı zamanda Güneş saati de bulunmaktadır. Bu saat sabah 06:40-17:20 saatleri arasında çalışmaktadır.

Safranbolu Köprülü Mehmet Paşa Camii Nerede, Nasıl Gidilir

Safranbolu Saat Kulesi

Safranbolu İlçemizde bulunan Kent müzesinin bahçesinde bulunur. özel istek üzerinde Londra’da getirilmiştir. Yapılış ve oraya yerleştirmesini Sadrazam İzzet paşa yapmıştır.

Saat hala çalışmaktadır. Bu bahçede birçok şehre ait saat kulelerini de görmeniz mümkündür.

Safranbolu Saat Kulesi Nerede Nasıl Gidilir?
Safranbolu Gezi Rehberi

6 YORUMLAR

 1. Buraya gittiğinizde ilk önce şehrin merkezini gezin. Müzesine gidin. Tarihi evlerine gidin. Daha sonra mutlaka Eski çarşıya uğrayın. Oradan da cam teras ve Tokatlı Kanyonu gezin. Bunu yapmadan İncekaya Su Kemerin önünde foto çekin. Daha sonra Yörük köyüne gidin. Bulak meclisi ile gezinizi tamamlayın.

  • Aykut bey Öncellikle yorum yaptığınız için teşekkür ederim. Kusura bakmayın küçük bir yanlışlık yapılmış bende sizin sayenizde gördüm. Hemen düzelttik. Bizi uyardığınız için ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum. Bizi takipte kalın….

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz