Sivas'da gezilecek yerler

Sivas 621.224 toplam nüfusu ile Ülkemizin İç Anadolu Bölgesinde bulunan bir şehirdir. Sivas ilimize bağlı 17 ilçe bulunur.

Sivas Gezilecek Yerler

Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı İç Anadolu’nun doğusu doğu Anadolu’nun ise batısı olarak tabir edilen her köşesi tarih kokan güzide şehirlerimizden biridir.

Göz at ;

  1. Sivas Gezilecek Yerler
  2. Sivas Gece Hayatı
  3. Sivas’da Gezilecek 10 Yer
  4. İç Anadolu Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
  5. Sivas Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  6. Sivas Ulu Camii
  7. Sivas Otelleri ve Sivas Otel Fiyatları
  8. Sivasın Hobbit Evleri
  9. Sivas Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?

Bu ilimizle ilgili uzun bir yazı yazdık.İsteyen olursa buradan OKUYABİLİR. Şimdi ilimizin seçmelerden oluşan 10 güzel yeri sizinle paylaşacağız. Umarım beğenirsiniz. Sorularınız olursa yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz. Şimdiden iyi okumalar…

1-Sivas Ulu Camii

Sivas Ulu CamiiSivas Ulu Camii
Sivas Ulu Camii

Sivas şehir merkezine yakın Uluanak mahallesinde bulunur. Danişmendliler tarafından 1196-1197 yılları arasında Kul Ahi’ye yaptırılmış olup camilerin yapılmasında örnek teşkil etmiştir.

Üç girişi olan cami avlusunda bir çok önemli zata ait mezar bulunmaktadır.Yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan bu yapıt Sivas’da gezilmesi gereken şahane bir yapıt.

2-Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi

Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi

Sivas merkezde bulunan Orduevi karşısında yer alır. Bu bina Milli Mücadele döneminde kongrelere ev sahipliği yapmıştır. Kongre binası 5 Ekim 1892 tarihinde Sivas Valisi tarafından yaptırılmıştır.

Bu uzun dönemde yıpranan ve bu yüzden tadilata alınan kongre binası uzun bir süre tadilatta kaldıktan sonra 2016 yılında ziyaretlere açılmıştır. Kongre binası içerisinde kurtuluş Savaşı  dönemine ait eserler ile kitabe ve yazıtları içerisinde barındıran bir müze de mevcut.

Cumhuriyetin temellerinin atıldığı bu tarih kokan yapıt ve kurtuluş savaşına şahit olan eserleri görmenizi tavsiye ederiz.

3-Paşabahçe  Piknik ve Mesire Alanı

Paşa  Piknik ve Mesire Alanı

Sivas merkeze bağlı  Dörteylül Köyü’nde bulunur. Buraya şahsi arabanızla, Taksilerle ve belediyenin tahsis ettiği saatte bir kalkan otobüslerle gitmeniz mümkün.

Önceleri fabrikaların dumanlarının kapladığı vadi şimdilerde masmavi gökyüzü ile her kesime seslenen insanların huzur bulduğu ve hafta sonlarını geçirdiği mükemmel bir yer.

Sivas’ın tarihi ve doğal güzelliklerini gezdikten sonra yorgunluğunuzu atmak için semaveriniz ve mangalınızı yanınıza almanız yeterli.

4-Çifte Minareli Medrese

Çifte Minareli Medrese

Sivas kent merkezinde bulunur. İlhanlıların veziri  Şemseddin Cüveyni tarafından 1271-1272 yıllarında  inşa edilen bu yapıt uzun bir süre ibadet merkezi olarak hizmet vererek bir çok ilim ve bilim insanı yetiştirmiştir.

Büyük yıkımlara sahne olan bu medrese  bir çok tadilattan geçmesine rağmen şu an az bir kısmı ayakta kalabilmiştir. zamanla okul hastahane olarak hizmet vermiştir.

Günümüzde ise insanların gelip konaklaması için çay bahçelerini içinde barındırmasının yanı sıra eski tarihi dokuyu yaşatan Ebru Sanatı, hattatlık, baskı, oymacılık, cam sanatı vb bir sürü sanat dalını icra eden dükkanları da içinde barındırıyor.

Buraya gidip hediyelik eşyalar aldıktan sonra yorgunluğunuzu tarihi yapıyı seyre dalarak kahvenizi yudumlamanızı tavsiye ederiz.

5-Sivas Kalesi

Sivas Kalesi

Sivas kent merkezinde bulunan Topraktepe üzerinde yer alır. Kitabesi günümüze ulaşılmadığı için kim tarafından ve ne zaman yapıldığı hakkında net bir bilgiye ulaşamıyoruz.

Bizanslılar, Danişmentliler, Selçuklular, Eretnalılar, İlhanlılar ve Osmanlılar zamanında kale çeşitli onarımlardan geçmesine rağmen 1400 lü yıllarda Timur Devleti tarafından yıkılmıştır. Günümüze çok az sayıda sur harabesi kalmıştır.

Yakın tarihte Sivas Valisi Necmettin Ergin tarafından burada 4 Eylül Parkı yaptırılmıştır. Parkı gezebilir ve şarkılara konu olan bu kalede Sivas’ın güzelliklerini seyredebilirsiniz.

6-Kangal Balıklı Kaplıca

Kangal Balıklı Kaplıca

Sivas il merkezine 90 km, Kangal ilçe merkezine ise 13 km mesafede bulunmaktadır. Balıklı Kaplıcası; Hamam Deresi Vadisinde kırsal bir alan içindedir.

Halk arasında Yılanlı Çermik olarak da bilinir. 5 ayrı yerden kaynak alan kaplıcanın rakımı 1425 metredir. Bu kaplıca içinde 2-10 cm büyüklüğünde Cyprinide (sazangiller) familyasından beni balığı ve yağlı balık türleri yaşamaktadır. Kaplıca suyunun önemi bu balıklardan gelmektedir.

Bu balıklar kaplıcanın 37 derece sıcaklığına sahip suyu içinde yaşıyor. Bu balıklar egzama, sedef gibi cilt ve deri hastalıklarına iyi gelmektedir. Bu balıkların dişleri yoktur. Suya giren insanın etrafında toplanır ve sıcak suyun yumuşatmış olduğu yara ve kabuklarını acıtmadan, kanatmadan kopararak cildi pürüzsüz hale getirirler.

Tedaviden tam olarak olumlu bir sonuç almak istiyorsanız 3 hafta boyunca günde 2 seans şeklinde 4 saat havuza girmeniz gerekiyor. Balıklı Kaplıcası bu şifa veren özelliğinden dolayı 2003 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından Sağlık Tesisi olarak tescillenmiştir.

Balıklı Kaplıcası bu özelliği bakımından diğer kaplıcalardan farklıdır. Kaplıca çevresinde 4 otel, 16 özel banyo, 2 açık havuz, 2 kapalı havuz, lokanta, çay bahçesi ve market bulunmaktadır.

7-Kadı Burhaneddin Türbesi

Kadı Burhaneddin Türbesi

Sivas il merkezinde, Kale Mahallesi’nde bulunur.  Sivas’da kurulan ve tarihe iz bırakan Kadı Burhaneddin Devletinin kurucusu Kadı Burhaneddin 1399 yılında Sivas’da vefat etmiştir.

Buraya gömülen bu büyük zat uzun yıllar yıkık ve harabe şeklinde ki bir mezarda yatmıştır. 1966 yılında Kadı Burhaneddin mezarı onarılıp türbe haline getirilmiştir.

Her yıl çok sayıda turist ziyaret ediyor. Sizinde yolunuz düşerse ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

8-Divriği Ulu Camii

Divriği Ulu Camii

Sivas’ın en önemli tarihi yapısıdır. Muazzam bir taş işçiliğine sahiptir. İslam Mimarisinin başyapıtı konumundadır. Mengüçoğullarından Turan Melek Şah tarafından yapılmıştır. Yapılı tarihi; 1128-1229 yıllarıdır.

Igımbat Dağının eteklerinde yer almaktadır. Dikdörtgen planlıdır. Caminin en dikkat çeken yönü kapılarda ve sütunlarda işlenen motiflerdir. Caminin güneyinde ve bitişiğinde Darüşşifa bulunmaktadır.

Darüşşifanın taç kapısı işlemeleri ile dikkat çekmektedir. Divriği Ulu Camii ve bitişiğinde bulunan Darüşşifa görkemli yapısı ile görülmesi gereken önemli tarihi yapılarımızdandır.

9-Aksu Parkı

Aksu Parkı

Sivas Merkeze bağlı Pulur Mahallesinde bulunur. Yakın tarihte belediye tarafından yapılan bu park içerisinde bulundurduğu kanal, işletmeler, eğlence merkezleri, yürüyüş alanları, yeşil alanlar, konser alanları ile adeta şehrin simasını değiştirmiştir.

Özellikle yaz aylarında ve üniversite zamanında şehir halkı ve öğrencilerin hizmetinde olan bu park  çeşitli sosyal etkinlik ve eğlencelerle herkesi kendisine çekmeyi başarıyor.

Buraya mutlaka gelmenizi tavsiye etmekle beraber karşısında yer alan kardeş park olan BİR-SU’ya da gitmeyi ihmal etmeyin.

10-Hafik Gölü

 Hafik ilçesinin 2 km kuzeyinde yer almaktadır. Gölün evresi genel olarak sazlık alanlar ile kaplıdır. Tatlı suya sahiptir.

Hafik Gölü tabanında kaynayan su, yağmur ve kar suları ile beslenmektedir. Göl içinde birçok balık türü bulunmaktadır. Aynı zamanda önemli bir kuş cennetidir.

Gölün ortasında bulunan bir adada Pılır Höyüğü bulunmaktadır. Pılır Höyüğü 1. Dereceden arkeolojik sit alanı ilan edilmiştir. Gölün çevresi ise mesire yeri olarak kullanılmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here