5. Ringstrasse

Viyana, Turistlerin en çok ziyaret ettiği Avrupa şehirlerinden birisidir. Zarif Viyana Valsını izleyebileceğiniz gibi Dünyanın en iyi klasik müzik bestecilerini de dinleyebilirsiniz.

Viyana’da En İyi 10

Kente geldiğiniz zaman orta çağ görünümlü binaları ile sizi etkileyecek bu şehirde yapılacak pek çok alternatif seyahat önerisi bulunmaktadır. Bizde sizler için en gözde turistik aktiviteleri yazmak istedik. :

10. Wiener Rathaus

Wiener Rathaus, Viyana Belediye Binası ve Viyana Devletinin bulunduğu yer olarak hizmet vermektedir. 1880’li yıllarda inşa edilmiş olan Gotik tarzdaki bina, kulenin tepesine oturan ve Viyana’nın sembolü olan Rathausmann’a sahiptir. Wiener Rathaus, 2023 yılında tamamlanması beklenen kapsamlı bir restarasyon çalışmasına tabidir şuanda.

10. Wiener Rathaus

9. Spanish Riding School

İspanyol Binicilik Okulu, Hofburg’daki Kış Binme Okulunda halka açık performanslar sunan Lipizzan atları için geleneksel bir binicilik okuludur. Binicilik Okulu bu performansları klasik dresaj olarak adlandırıyor, ancak çoğu ziyaretçi için büyüleyicidir. Okul, dört yüzyılı aşkın süredir bu şekilde atlar yetiştirmektedir.

9. Spanish Riding School

8. Graben

Graben, Viyana’nın en meşhur sokaklarından biridir. Graben kelimesi Almanca’daki “açma” anlamına gelir ve Avusturya’nın başkentinde eski bir Roma kampına kadar uzanmaktadır. O günlerde Viyana, bir sur duvarı ile çevrili ve yanında bir siperi vardı. Açma, daha sonra doldurulup Viyana’nın ilk caddelerinden biri haline geldi. Günümüzde, Wien Porzellan gibi bir çok yerel spesiyalitenin bulunduğu, büyük ölçekli bir alışveriş pazarıda bulunmaktadır.

8. Graben

7. St Stephen’s Cathedral

Stephansdom olarak da bilinen St. Stephen Katedrali, 12. yüzyılda mütevazi bir kiliseydi. Bugün, Viyana’da ki Katolik Başpiskoposu’nun evi olmuştur. Kilise II. Dünya Savaşı’nda yok edildi. Ancak yedi yıl içinde yeniden inşa edildi ve ibadet hizmetlerine devam etmektedir. Şehrin en önemli simgelerinden biri olan katedral, Viyana silüetini taşıyor. Etkileyici çatısı 230.000 fayans ile kaplıdır. Katedralin hepsi de farklı zamanlarda yapılmış 18’ten fazla sunak vardır ve değerli eserler içerir.

7. St Stephen’s Cathedral

6. Burggarten

Burggarten, İngiliz bahçelerinden esinlenerek yapılmış olan bir kraliyet bahçesidir. Palmenhaus’un sol tarafında ziyaretçilerin tropikal kelebeklerini görebilecekleri ve hatta yarasa parçalarını izleyebileceklerini Schmettlerlinghaus bulunmaktadır.

6. Burggarten

5. Ringstrasse

Ringstrasse, Viyana’nın şehir merkezini çevreleyen, 5 km’den biraz daha uzun bir yoldur. İmparator Franz Joseph tarafından 19. yüzyılın ortalarında inşa edilmiştir. Viyana’da ki en önemli binaların birçoğu burada bulunmaktadır. Saraylar, müzeler ve görkemli evler. Yol boyunca yapılan binalar arasında Devlet Opera binası, Tabiat Tarihi Müzesi, Belediye Sarayı ve Viyana Menkul Kıymetler Borsası bulunmaktadır. Binalar çeşitli mimari üslupları temsil eder ve hepsi de mimari başyapıt olarak kabul edilir. Ringstrasse’nin inşaatı 1857’de başladı, sokak 1865’de açıldı.

5. Ringstrasse

4. Belvedere Complex

Belvedere, çeşitli saraylardan ve 17. yüzyıla kadar uzanan bir portakaldan oluşan Viyana’nın tarihi sahnesinin ayrılmaz bir parçasıdır. Barok saraylardan, Alt ve Üst Belvedere’den; Saray ahırları ve Orangery, hepsi Barok tarzda yapılan bu parkta yer almaktadır. Fransız Devrimi sırasında, saraylar kendi ülkelerinden kaçan Fransızlara ev sahipliği yapmıştır.

4. Belvedere Complex

3. Hundertwasserhaus

Hundertwasserhaus, Landstraße bölgesinde Viyana’nın merkezine yakın renkli dairedir. Avusturyalı sanatçı Friedensreich Hundertwasser’in adını mimar Krawina yapmıştır. Bugün var olan 52 dairenin her biri farklı bir renktedir. Viyana’nın kültürel mirasının ayrılmaz bir parçasıdır.

3. Hundertwasserhaus

2. Hofburg Imperial Palace

Hofburg İmparatorluk Sarayı 13. yüzyılda inşa edildiğinden beri Avusturya hükumetinin ayrılmaz bir parçasıdır. Hapsburglar ve Kutsal Romen ve Avusturya-Macaristan imparatorluklarının hükümdarı da dahil olmak üzere yüzyıllar boyu Avrupa’nın en güçlü saraylarından birisidir. Bugün bir müze ve Avusturya cumhurbaşkanının evi olarak hizmet etmektedir.

2. Hofburg Imperial Palace

1. Schonbrunn Palace

Versailles’e kıyasla daha görkemli olan görkemli Schönbrunn Sarayı, 1,441 odadan oluşmaktadır. Viyana’nın en önemli turistik mekanlarından biridir. Saray, İmparator Leopold’un isteği üzerine 1696-1712 yılları arasında inşa edilmiş ve Maria Theresa tarafından imparatorluğun yaz sarayına dönüştürülmüştür. Palace Park, dünyadaki en eski hayvanat bahçesi Privy Garden, 60 metre yüksekliğindeki tepenin üzerinde yer alan Gloriette gibi pek çok cazibe merkezini barındırmaktadır.

1. Schonbrunn Palace

Göz at;

 1. Viyana Gezilecek Yerler
 2. Viyana’da En İyi 10 Turist Aktivitesi
 3. Viyana Gece Hayatı
 4. Viyana Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 5. Avusturya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 6. Avusturya’nın Başkenti, şehirleri ve Bölgeleri
 7. Avusturya Nerede?
 8. Avusturya’da Gezilecek 10 Yer
 9. Avusturya’nın En Güzel 11 Oteli
 10. Dünya’nın En Güzel Göl Köyü: Hallstatt
 11. Schönbrunn Sarayı
 12. Hofburg İmparatorluk Sarayı
 13. Salzburg Kalesi
 14. Viyana Belediye Binası
 15. Aziz Stefan Katedrali
 16. Belvedere Sarayı
 17. Aziz Peter Kilisesi
 18. Stephansplatz
 19. Avusturya Milli Kütüphanesi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here