İstanbul Eminönü Yeni Cami Nerede, Nasıl Gidilir?

Yeni Cami diğer ismi ile Valide Sultan Camisi İstanbul ilimizin Fatih ilçesine bağlı Eminönü Semtinde bulunur. ilimizde bulunan bu cami Osmanlı ailesi tarafında yapılan büyük camilerin son örneğidir.  Ayrıca bu cami yapımı en uzun süren camisidir.

Eminönü Yeni Camii

İstanbul Eminönü Yeni Camii

Yeni cami inşasına Sultan III. Murat’ın eşi olan Safiye Sultan’ın emirleri üzerine, 1597 yılında inşasına başlandı. 1665 yılında IV. Mehmet’in annesi olan Turhan Hatice Sultan tarafından sarf edilen büyük emekler ve yapılan bağışlar ile tamamlanarak ibadete açılmıştır.

Yeni Cami’nin Avlusu

Cami ilk yapılmaya başladığında caminin temellerinde su çıkmaya başlamıştır. Daha sonra burada dolgu yaptırılmıştır. Zemini sağlamlaştırmak maksadı ile uçlarına kurşun kuşaklar bağlı kazıklar çakılmış ve üzerlerine taş bloklar yerleştirilmiştir. Yapılan bu işlem neticesinde, duvar seviyeleri yerden oldukça yüksekte bulunmaktadır. Caminin yapımı bu kadar uzun sürmesinin sebebi de budur. Caminin yapımı tam 66 yıl sürmüştür. Caminin yapımı Mimar Davut Ağa tarafında başlanmış Mimar Dalgıç Ahmet Ağa tarafında devam edilen Mimar başısı Mustafa Ağa tarafında tamamlanmıştır. Cami 1660 yıllında meydana gelen deprem de büyük bir hasar görmüş Köprülü Mehmet paşa tarafında restore edilmiştir.

Cami burada bulunan külliyenin bir parçasıdır. Burada cami ile birlikte inşa edilen külliye de Valide Sultan Türbesi, Sübyan Mektebi, Hünkar Kasrı, Darülkurra ve Sebil’de inşa edilmiştir. Daha ileriki zamanlarda Külliyeye bir türbe, muvakkithane ve kütüphane eklenmiştir. Yolunuz düşerse bu tarihi camiyi ziyaret etmeyi unutmayın.

Yeni Cami’nin Galata Köprüsü’nden çekilmiş eski bir fotoğrafı

İstanbul Eminönü Yeni Camii Nerede

İstanbul Eminönü Yeni Camii, İstanbul ilimizin Fatih ilçesine bağlı Eminönü Semtinde bulunur.

İstanbul Eminönü Yeni Camii Nasıl Gidilir

Eminönü’nden kalkan otobüsler aracılığı ile ya da Kadıköy üzerinden deniz araçları ile sağlanmaktadır.

Yeni Cami’nin Minberi
Yeni Camii
Yeni Camii’nin İç Tasarımı
Yeni Cami çinileri
Yeni Cami’nin tavanı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here