PAYLAŞ
Kırıkkale

Kırıkkale Gezi Planı, Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı Rehberi

 1. Hakkında Bilgi
 2. Günlük Gezi Planı
 3. Gezilecek Yerler
 4. Ulaşım
 5. İlçeler
 6. Alışveriş
 7. Yeme İçme
 8. Nerede Kalınır
 9. Gece Hayatı
 10. Turlar
 11. Konsolosluklar
 12. Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hakkında Bilgi

Kırıkkale 277.984 toplam nüfusu ile Ülkemizin iç Anadolu Bölgesinde bulunur. Kırıkkale ilimize bağlı 9 ilçe bulunur. Kırıkkale ilimizde gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik bulunur. Buraya yolunuz düşerse bu yapıları gezmelisiniz.

Günlük Gezi Planı

1.Gün

 Sulu Mağara

10:00-12:00

Keskin ilçesinin Arzu Bayırı mevkinde bulunur. Keskin ilçesine giden dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.

 Çeşnigir Köprüsü

12:30-13:30

Bu köprü Kırıkkale İlimizin keskin ilçesi ve Karakeçili ilçesi arasında Kızılırmak üzerinde yapılmış tarihi bir köprüdür. Ulaşım Keskin İlçesi, Köprüköy yakınlarında bulunmaktadır. Buraya giden araçlarla ulaşım sağlanabilir.

 Ceritkale Kaya Mezarları

14:00-15:30

Keskin İlçe merkezine bağlı Ceritkale Köyünde bulunur. ilçeye yaklaşık 10 km uzaklıktadır. Buraya özel aracınızla veya köye giden dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.

 Haydar Sultan Camii ve Türbesi

16:00-18:00

Keskin İlçesine 22 km uzaklıkta bulunur. Haydar Sultan Köyünde bulunmaktadır. Buraya giden araçlarla ulaşım sağlanabilir.

2.Gün

 Ballı Cami Ve Türbesi

10:00-12:00

Balışeyh İlçe merkezinde yapılan bu cami yöre halkı için önemli bir eserdir. Balışeyh ilçesine giden dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.

 Koçubaba Cami Ve Türbesi

12:30-14:00

Balışeyh İlçemizde bulunan bu türbe Türk ve Bektaşi şeyhi sayılan ve çok önemli bir şahıs olan Koçu Baba’ya aittir. Balışeyh ilçesine giden dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.

 Konak

14:30-18:00

İlimizin Balışeyh ilçesinde bulunmaktadır. Balışeyh ilçesine giden dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.

3.Gün

 Silah Sanayi Müzesi

10:00-12:00

İl merkezinde bulunur. yaya olarak ulaşılabilir.

 Tarihi Evler

12:30-14:30

İl merkezinde bulunur. Buraya yaya olarak ulaşılabilir.

 Hasandede Cami ve Türbesi

15:00-18:00

Kırıkkale ilimizin merkezine bağlı Hasandede kasabasında bulunur. il merkezine yaklaşık 12 km uzaklıktadır. Buraya özel aracınızla ulaşabilirsiniz.

4.Gün

 Kozlu Yöresi Antik Kenti

10:00-14:30

Sulakyurt İlçemize 7 km uzaklıkta bulunur. Buraya özel aracınızla ulaşabilirsiniz.

 Şeyh Şamil Cami Ve Türbesi

15:00-18:00

Sulakyurt İlçe merkezinde bulunan bu cami ve türbe ziyaretçilerin uğrak yeridir. Buraya ilçe merkezine giden araçlarla ulaşılabilir.

5. Gün ve 6 Gün

Diğer günlerde aşağıda bulunan yerleri gezebilirsiniz.

Gezilecek Yerler

NASIL GİDİLİR – ULAŞIM
Sulu MağaraKeskin ilçesinin Arzu Bayırı mevkinde bulunur. Keskin ilçesine giden dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.
Ballı Cami Ve TürbesiBalışeyh İlçe merkezinde yapılan bu cami yöre halkı için önemli bir eserdir. Balışeyh ilçesine giden dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.
Tarihi Evlerİl merkezinde bulunur. Buraya yaya olarak ulaşılabilir.
Çeşnigir KöprüsüBu köprü Kırıkkale İlimizin keskin ilçesi ve Karakeçili ilçesi arasında Kızılırmak üzerinde yapılmış tarihi bir köprüdür. Ulaşım Keskin İlçesi, Köprüköy yakınlarında bulunmaktadır. Buraya giden araçlarla ulaşım sağlanabilir.
Koçubaba Cami Ve TürbesiBalışeyh İlçemizde bulunan bu türbe Türk ve Bektaşi şeyhi sayılan ve çok önemli bir şahıs olan Koçu Baba’ya aittir. Balışeyh ilçesine giden dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.
Konakİlimizin Balışeyh ilçesinde bulunmaktadır. Balışeyh ilçesine giden dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.
Karaahmetli Tabiat Parkıİlimizin Bahşılı İlçesinin Karaahmetli beldesinde bulunur. Balışeyh ilçesine giden dolmuşlarla buraya ulaşılabilir. Buradan da Beldeye giden araçlarla ulaşım sağlanabilir.
Silah Sanayi Müzesiİl merkezinde bulunur. yaya olarak ulaşılabilir.
Ceritkale Kaya MezarlarıKeskin İlçe merkezine bağlı Ceritkale Köyünde bulunur. ilçeye yaklaşık 10 km uzaklıktadır. Buraya özel aracınızla veya köye giden dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.
Hasandede Cami ve TürbesiKırıkkale ilimizin merkezine bağlı Hasandede kasabasında bulunur. il merkezine yaklaşık 12 km uzaklıktadır. Buraya özel aracınızla ulaşabilirsiniz.
Kozlu Yöresi Antik KentiSulakyurt İlçemize 7 km uzaklıkta bulunur. Buraya özel aracınızla ulaşabilirsiniz.
Ceritkale Kaya MezarlarıKeskin İlçe merkezine bağlı Ceritkale Köyünde bulunur. Köye giden araçlarla buraya ulaşılabilir.
Şeyh Şamil Cami Ve TürbesiSulakyurt İlçe merkezinde bulunan bu cami ve türbe ziyaretçilerin uğrak yeridir. Buraya ilçe merkezine giden araçlarla ulaşılabilir.
Haydar Sultan Camii ve TürbesiKeskin İlçesine 22 km uzaklıkta bulunur. Haydar Sultan Köyünde bulunmaktadır. Buraya giden araçlarla ulaşım sağlanabilir.
Celal Bayar ParkıBahşili ilçesinde bulunur. Buraya Bahşili ilçesine giden dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.
Nur CamiiKırıkkale merkezinde bulunur. Buraya yaya veya şehir içi araçları bulunur.

Kırıkkale İlçeleri

 NASIL GİDİLİR – ULAŞIM
BahşılıBahşılı ilçesi Kırıkkale ilimize bağlı 9 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine 5 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir. Bahşılı Gezilecek Yerler
Balışeyh Balışeyh ilçesi Kırıkkale ilimize bağlı 9 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 21 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılır. Balışeyh Gezilecek Yerler
ÇelebiÇelebi ilçesi Kırıkkale ilimize bağlı 9 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 57 km uzaklıktadır. İlçeye gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla ulaşım yapılır. Çelebi Gezilecek Yerler
Delice Delice ilçesi Kırıkkale ilimize bağlı 9 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 50 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için şehir merkezinde kalkan dolmuşlarla ulaşılabilir. yada il ve ilçelerden direk buraya ulaşmak mümkündür. Delice Gezilecek Yerler
Karakeçili Karakeçili ilçesi Kırıkkale ilimize bağlı 9 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 35 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için şehir merkezinde kalkan dolmuşlarla buraya ulaşmak mümkündür. Karakeçili Gezilecek Yerler
Keskin Keskin ilçesi Kırıkkale ilimize bağlı 9 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 27 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinde kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılır. Keskin Gezilecek Yerler
Sulakyurt Sulakyurt ilçesi Kırıkkale ilimize bağlı 9 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 52 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla ulaşılabilir. Sulakyurt Gezilecek Yerler
YahşihanYahşihan İlçesi Kırıkkale ilimizin 9 ilçesinde biridir. İlçe şehir merkezine en yakın ilçedir. İl merkezi ile bitişik durumdadır. Buraya ulaşım gayet rahattır. Yahşihan Gezilecek Yerler

Ulaşım

ŞEHİR DIŞI
Uçaklaİlimizde havaalanı bulunmamaktadır. En yakın havaalanı 115 km uzaklıkta bulunan Ankara Esenboğa Havaalanıdır.
OtobüsleÜlkemizin birçok ilinde buraya otobüslerle ulaşılabilir. Doğrudan veya aktarmalı olarak ulaşmanız mümkündür.
Trenleİstanbul ,Diyarbakır Ve Ankara Başta olmak üzere birçok şehirden buraya Doğu Ekspresi ile  ulaşılabilir.
GemiyleKırıkkale’de Deniz yolu ile ulaşım bulunmamaktadır.
ArabaylaKendinize ait özel aracınızla Türkiye’nin her yerinden Kırıkkale’ye gelebilirsiniz. Kırıkkale’ye gelen kara yolları gayet düzgün ve konforludur.

 • İstanbul Kırıkkale arası yaklaşık 526 km
 • Ankara Kırıkkale arası yaklaşık 72 km
 • İzmir Kırıkkale arası yaklaşık 671 km
 • Konya Kırıkkale arası yaklaşık 275 km
 • Kayseri Kırıkkale arası yaklaşık 248 km
 • Bursa Kırıkkale arası yaklaşık 481 km
ŞEHİR İÇİ (Otobüs Saatleri)
TaksiyleTürkiye’nin diğer tüm kentlerinde geçerli olan Taksi tarifeleri Kırıkkale içinde geçerlidir.
MetroKırıkkale’de Metro hattı bulunmamaktadır.
TramwayKırıkkale’de Tramvay Hattı bulunmamaktadır.
Halk Otobüsüİlimizin birçok noktasına halk otobüsleri ulaşım yapılabilir. Başta otogar olmak üzere birçok mahalleye halk otobüsü ile ulaşım sağlanabilir.
Minibüsİlimizin birçok noktasına minibüslerle ulaşım sağlanabilir. Saat 22:00’ye kadar minibüs bulabilirsiniz. İlimizde her mahalleye minibüs seferleri bulunmaktadır.

Alışveriş

Kırıkkale’de özellikle el sanatları çok gelişmiştir. Burada bulunan halı, kilim ve heybe gibi ürünleri satın alabilirsiniz. Şehir merkezinde birçok alışveriş merkezi bulunmaktadır. Yine köylerde satılan doğal ürünler satın alabilirsiniz.

Yeme İçme

Anadolu mutfağın geleneğini sürdüren Kırıkkale ilimizde genelde sebze ve et ürünleri bulunur. Kırıkkale ilimize özgü birçok yöresel yemek bulunur. Bunları liste haline getirdik. Buraya yolunuz düşerse bu yemekleri tatmanızı tavsiye ederim. Bu yemekler şunlardır.

 • Un tarhanası
 • Yoğurtlu tarhana çorbası
 • Tuvalak
 • Katma aşı
 • Sızgıt
 • Omaç
 • Madımak
 • Keskin tava
 • Sarığı burma
 • Haside (Pekmez peltesi)
 • Gölleme (Batırma)

Nerede Kalınır

Kırıkkale merkezde birçok konaklama yeri bulunmaktadır. Şehir merkezinde birçok otel, Pansiyon ve kiralık ev bulunur. Yine doğa ile iç içe yaşamak istiyorsanız Hasandede kasabasında bunun için tesisler bulunur. Burada yine konaklama imkanınız bulunur. Burada bulunan bazı oteller şunlardır.

 • Grand Doğan Hotel
 •  Dem Otel Kırıkkale
 • Beyaz Saray Otel
 • Carmine Otel Kırıkkale
 • Enar Otel
 • Dem Otel
 • Hotel 71

Gece Hayatı

Kırıkkale’de gece hayatı pek parlak değildir. Küçük bir Anadolu şehri olduğunda karanlık çökünce herkes evine çekilir. Kent merkezinde bulunan bazı mekanlarda canlı müzik ve dostlar arasında sohbetler yapılmaktadır. Buraya yolunuz düşerse gece için cafelere takılabilirsiniz.

Konsolosluklar

Kırıkkale’de herhangi bir ülkeye ait konsolosluk ya da elçilik bulunmamaktadır.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kırıkkale ilimiz küçük bir şehirdir. İnsanları genelde birbirini tanır. Buraya yabancı biri geldiğinde burada yaşayan insanlar bu yabancılara çok sıcak davranırlar. Buraya gittiğinizde bu insanlarla mutlaka oturup sohbet edin.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen, Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz