Aksu

Aksu Antalya’ya bağlı bir ilçedir. Aksu ilçesi Antalya merkezine 17 km uzaklıkta bulunmaktadır. Antalya’ya yakın olmasından dolayı ulaşımı kolay olan Aksu ilçesine yarım saatte ulaşabilirsiniz. Aksu ilçesi doğal ve tarihi güzellikleri bir arada barındırmaktadır.

Aksu Gezilecek Yerler

Kurşunlu Şelalesi: Antalya’nın Aksu ilçesinde bulunan Kurşunlu Şelalesi Antalya merkezine 23 km uzaklıktadır. Kurşunlu Şelalesine; Antalya merkezinden kalkan otobüsler ile yaklaşık 35 dakikada rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Yemyeşil bir vadinin içinde yer alan 18 metre yükseklikte dökülen Kurşunlu Şelalesi ihtişamı bir görüntü oluşturuyor. Bir doğa harikası olan Kurşunlu Şelalesi bol oksijenli havası ve yemyeşil çevresi ile dinlenme yeridir.

Şelaleden akan sular yedi farklı gölet oluşturmaktadır. Şelalenin altında bulunan bu göletler büyüleyici bir güzellik oluşturuyor. Şelalenin etrafında bulunan yeşil alanda piknik yapabilirsiniz. İlkbahar ve yaz aylarında rengarenk çiçeklerle kaplı bu alanda şelalenin serin suyuna karşı oturup bu muhteşem manzaraya karşı çay içmenin keyfine varmalısınız.

Şelalenin akan su sesleri ve etraftaki kuş sesleri ile adeta doğal bir musiki oluşturuyor. Her mevsim ayrı güzelliğe sahip Kurşunlu Şelalesi sürekli ziyaretçi almaktadır. Bu doğal güzelliğe şahit olmak ve dinlenmek istiyorsanız buraya uğramanızı tavsiye ederim.

Göz at ;

 1. Aksu Gezilecek Yerler
 2. Aksu Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Aksu Otelleri
 4. Antalya Gezilecek Yerler
 5. Antalya’da Gezilecek 10 Yer
 6. Antalya Gece Hayatı
 7. Akdeniz Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
 8. Antalya Otelleri ve Antalya Otel Fiyatları
 9. Manavgat Şelalesi Nerede, Nasıl Gidilir
 10. Antalya Hayvanat Bahçesi
 11. Antalya Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 12. Antalya Balayı Otelleri ve Antalya Balayı Otel Fiyatları
 13. Antalya Merkezden Hava alanına nasıl gidilir, ulaşım
 14. Patara Plajı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti
 15. Konyaaltı Plajı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti
 16. Antalya Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
 17. Kaleiçi Otelleri ve Kaleiçi Otel Fiyatları

Zindan Mağarası: Aksu ilçe merkezine 1 km uzaklıkta bulunmaktadır. 765 metre uzunluğuna sahip olan Zindan Mağarası içinde yer altı deresi bulunmaktadır. Doğal ve arkeolojik sit alanı kabul edilen Zindan Mağarasında arkeolojik çalışmalar yapılmaktadır. Tarihi ve doğal güzelliğe sahip Zindan Mağarası görülmesi gereken yerlerdendir.

Sorgun Yaylası: İlçe merkezine 10 km uzaklıkta bulunmaktadır. Aksu ilçesinin yayla turizmi açısından en önemli bölgesi olan Sorgun Yaylası zengin su kaynaklarına sahiptir.  Dinlenme alanı olarak kullanılan yayla temiz havası ile oldukça ziyaretçi almaktadır. Sorgun Yaylası içinde Sorgun Mağarası bulunmaktadır.

Dört mevsim boyunca bu mağaranın içinde dere akmaktadır. Mağaranın içinden gelen dere mağara girişinde pınar görüntüsü vermektedir. Doğa harikası Sorgun Yaylası ve Sorgun Mağarası görülmesi gereken doğal güzelliklerdendir.

Perge Antik Kenti: Aksu ilçesinin en önemli tarihi mirasıdır. Perge Antik Kenti Antalya merkezine 18 km uzaklıkta, Aksu ilçe merkezine ise yaklaşık 2 km uzaklıkta bulunmaktadır. Antik dönemde önemli ticaret yolu üzerine kurulan Perge döneminin en önemli Pamfilya şehridir.

Perge Antik Kenti gelişmesini ticaret yolu üzerinde bulunmasına ve İmparator Tacisus tarafından savaş kasasının bu kente getirtilmesine borçludur. Helen, Bergama, Roma ve Bizans döneminde yerleşim yeri olarak kullanılan Perge Antik Kentte her döneme ait tarihi kalıntılar bulunmaktadır.

Hristiyan dünyası için önemli bir din adamı olan St Paul’un bu kente uğraması ile Perge Antik Kenti Hristiyanlar için dini bir öneme kavuşmuştur. Perge Antik kent girişinde kentin kimler tarafından kurulduğunu anlatan bir kitabe bulunmaktadır. Antik kent içinde 12 bin seyircili tiyatro, 27 bin seyirci kapasiteli hipodrom, hamam, agora, su kanalı ve Roma Kapısı bulunmaktadır.

Büyük bir kısmı günümüze ulaşan bu tarihi kalıntıların içinde en önemlisi tiyatrosudur. Antik tiyatro büyüklüğü ile antik kentlerin içinde ikinci en büyük antik tiyatro olma özelliğine sahiptir. Helen- Roma tarzında olan bu antik tiyatro süslemeleri ve kabartmaları ile görülmesi gereken tarihi güzelliklerdendir.

Perge Antik Kentinde her döneme ait tarihi kalıntılar göreceksiniz. Hiç sıkılmadan bu antik kentte gezerken sürekli farklı bir tarihi yapıya şahit olacaksınız. Aksu gezinizde burayı mutlaka uğramalısınız.

Aksu ilçesinde bulunan tarihi öneme sahip Terziler Köyü yakınında bulunan Tynada Antik Kenti ve Aksu ilçesine 1 km uzaklıkta bulunan Zindan Deresi üzerine kurulan Roma Köprüsünü görmenizi tavsiye ederim.

Aksu Nerede Haritası

3 YORUMLAR

 1. Benim için Aksu çok özel bir yerdir. İsteyen bir ucunda denize girip serinler isteyense kuzey tarafına geçip serin rüzgarlarla hayatına devam eder ve Antalya’nın nemli havasından kurtulur. Gerçekten çok seviyorum burasını.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here