Budapeşte

Bilindiği üzere Dünya’nın dört bir tarafında yaz ve kış mevsiminde Avrupa şehirlere turistler akın eder. Özellikle bazı şehirler ve ülkeler vardır ki hiç değişmez. Bunlar; Venedik, Paris, Amsterdam, Londra, Berlin, Madrid gibi şehirler hep revaçta olur. Bazı şehirlerde vardır ki tarihi dokusu ve doğal güzellikleri insan hayran bırakacak cinste fakat iletişim ve tanıtım eksikliği nedeniyle bu şehirler pek bilinmemektedir. İşte biz bugünkü yazımızda Türkiye’den buraya kolayca ulaşabilen 10 tanesini sizler için derledik.

1-Porto

Porto

Porto şehri Portekiz’in eşsiz doğal güzelliklere, kültürel varlıklara ve tarihi dokusuna sahip harika bir şehirdir. Ülkenin Kuzeyinde Rio Douro nehrinin  ağzında bulunmaktadır. Kente yıl boyunca birçok turist akın eder.  Portekiz’in, başkent Lizbon’dan sonra en kalabalık şehirdir. Birçok yönü ile başkenti geçmiştir. Burada hareketli ve parlak bir gece hayatı da var. Gece hayatı için Tıklayınız

2-Krakow

Krakow

Krakov şehri  Polonya’nın en eski ve aynı zamanda en büyük üçüncü şehridir. Buraya gitmek için Polonya’nın başkenti Varşova’dan aktarmalı olarak gitmeniz lazım. Türkiye’den direk uçuş yok. Şehir Avrupa’nın en ucuz şehirlerinden biridir. Çok az para ile harika bir tatil yaşayabilirsiniz.

3-Belgrad

Belgrad

Belgrad, Sırbistan’ın başkenti ve  1 milyondan fazla nüfusu ile en büyük şehridir.  Buraya her yıl dünyanın birçok ülkesinde turist akın etmektedir. Ülkemizden de buraya çok sayıda ziyaretçi gitmektedir. Özellikle son yıllarda vize işlemlerinin kaldırılmasıyla beraber ve gece hayatının ucuz olması gibi sebeplerden ötürü buraya çok sayıda ziyaretçi akın eder. Şehirde bulunan Tuna ve Sava nehirleri şehre ayrı renk katmıştır. Avrupa’nın en ucuz başkentlerinden biridir. Özellikle gece hayatı renkli ve hareketli geçmektedir. Gece hayatı için daha fazla bilgi için Tıklayınız.

4-Budapeşte

Budapeşte

Orta Avrupa’da bulunan Budapeşte şehri Macaristan’ın Başkentidir. Bu kent Avrupa’nın gece hayatı olarak en renkli gece eğlencesi yaşayan şehirlerden biridir. Bu şehre yıl boyunca Dünya’nın çeşitli yerinde çok sayıda turist gelmektedir. Buraya gelen turistler şehrin tarih dokusunu görmek ve gece hayatını yaşamak için geldiklerini söylüyorlar. Tuna Nehri’nin ikiye ayırdığı Budapeşte şehrinin gece hayatı hakkında bilgi almak için Tıklayınız.

5-Split

Split

Split,  Hırvatistan ve Karadağ Adriyatik Denizi kıyısında yer alan Dalmaçya bölgesinin en büyük ve en önemli şehridir. Aynı zamanda Hırvatistan’nın Zagreb şehrinden sonra en büyük ikinci kentidir. Şehir hem tarihi güzellikleri hem de deniz turizmiyle parlayan bir şehirdir. Bu şehir her yönü ile Dubrovnik şehrinde daha renklidir. Kendiniz gelip karar verebilirsiniz. Ayrıca şehrin gece hayatı da oldukça renkli ve hareketli geçer. Şehrin gece hayatı konusunda daha fazla bilgi almak için Tıklayınız. 

6-Bled

Bled

Bled, Slovenya’nın kuzey batısındaki yukarı Carniola bölgesinde bulunan harika bir turistik beldedir. Başkent Ljubljana’ya sadece 55 km uzaklıktadır. Bu belde ülkenin bütün güzelliklerini adeta bünyesinde barındırmaktadır. Özellikle kalesi ve gölü görülmeye değer. Buraya her yıl çok sayıda turist akın eder.

7-Sibiu

Sibiu

Sibiu veya Sibin olarak bilinen bu kent Romanya’nın Erdel bölgesinde bulunur. Başkent Bükreş’den 215 km uzaklıkta bulunur. Başkent Bükreş’den çok daha güzel olduğunu söyleyebiliriz. Bir kere şehirde Alman Kültürü hakim ve bu yüzden Orta çağdan kalma eserler korunmaktadır. Şehirde Bisiklet kültürü de çok gelişmiştir. Gelip görüp yaşamanız lazım.

8-Sliema

Sliema

Akdeniz kıyıları denilince akla şüphesiz hemen Yunan Adaları, Korsika, Sardunya, Mallorca ve Ibiza  gibi kentler gelir. Fakat bunların arasında kalan Malta ise son yıllarda ismi duyulmaya başlandı. Ülkemizden neredeyse her gün buraya uçak seferleri düzenlenmektedir. Malta’nın en önemli şehri Sliema tam bir turizm cennetidir. Buraya gelip harika bir tatil yaşayabilirsiniz.

9-Kotor

Kotor

Kotor, Karadağ’a bağlı bir sahil kasabasıdır. Kotor şehri Adriyatik Denizinin en önemli kıyılarından biridir. Şehir az nüfuslu olmasına rağmen her yıl çok sayıda turist gelmektedir. Şehir yaz cenneti olarak bilinse de bünyesinde barındırdığı tarihi yapılar sayesinde UNESCO Dünya Kültür Miras listesinde bulunuyor. Şehir bir harika görmek lazım.

10-Český Krumlov

Český Krumlov

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’ın 174 km güneyinde bulunan harika bir Çek şehridir. Bu şehirde Ortaçağ dokusunu iliklerinize kadar hissedebileceksiniz. Şehirde yaklaşık 500 yıllık tarihi yapılar bulunur. Bunun dışında şehir turizm açısında da sürekli gelişmektedir. Şehrin manzarası bile izlersiniz size yeterlidir.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here