Ayvacık
Ayvacık

Ayvacık; Çanakkale’ye bağlı bir ilçedir. Ayvacık ilçesi Çanakkale il merkezine 72 km uzaklıkta yer almaktadır.

Ayvacık Gezilecek Yerler

Ayvacık ilçesinde içinde bulunan tarihi yapıları ile dikkat çekmektedir. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Hüdavendigar Camisi

Ayvacık ilçesinde 238 metre yüksekliğinde bir tepe üzerinde yer almaktadır. 14. Yüzyıl sonunda inşa edilen cami, Klasik Osmanlı mimarisine sahiptir. Hüdavendigar Camisinin giriş kapısı Carnelius Kilisesinin kapısıdır.

Mermerden yapılan bu kapının orijinal hali bozulmadan kullanılmış. Sadece kapı üzerinde yer alan hac işaretinin iki kanadı kırılmıştır. Hüdavendigar Camisi kapısı dışında daha önce görülmemiş iç süslemeleri ile dikkat çekmektedir.

Assos Antik Kenti

Ayvacık ilçesine bağlı Behram Köyünde yer almaktadır. Assos Antik Kenti; MÖ. 2000 yıllarında Lelegler tarafından kurulmuştur. Roma Döneminde yerleşim yeri olarak kullanılan bu antik kentte çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır.

Kentin ortasında çevresi surlar ile kaplı akropol kısmı bulunmaktadır. Kentin en yüksek noktasında Athena Tapınağı bulunmaktadır. Bu tepenin eteklerinde ise tiyatro kısmı bulunmaktadır. Assos Antik Kentinden günümüze sağlam olarak ulaşan Athena Tapınağı, tiyatro, mezarlık alanı nekropol ve akropol kısmıdır.

Bu antik kentte Athena Tapınağı mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Ayrıca Assos Kentinin iki limanından biri olan Assos iskelesi görülmesi gereken yerlerdendir. Günümüzde Assos İskelesi halen kullanılmaktadır.

İskelenin çevresinde restoran ve kafeler bulunmaktadır. Burada muhteşem manzaraya karşı oturup lezzetli yemekler yiyebilirsiniz. Ayrıca bu bölgede denize girmek mümkün.

Ayvacık Assos Antik Kenti

Apollo Smintheus Tapınağı

Ayvacık ilçesine bağlı Gülpınar beldesinde yer almaktadır. Tanrı Apollon kehanette bulunmak için suya ihtiyaç duyduğundan Helenistik Dönemde suyu bir alanda yapılmıştır.

Tapınak; MÖ. 330 yılında İon stilinde yapılmıştır. Günümüze Apollo Smintheus Tapınağının kalıntıları ulaşmıştır.

Afrodit Kaplıcası

Ayvacık ilçesine bağlı Küçük Çetmi Köyünde yer almaktadır. Adını mitolojideki güzellik tanrıçası Afroditten alan kaplıcanın ilginç bir hikayesi vardır.

İlyada Destanınan göre; Zeus hastalanan güzellik tanrıçası Afroditi yanından uzaklaştırması üzerine Afrodit İda Dağında bir mağaraya sığınır. Bu mağarada çıkan sudan yıkanan Afrodit eski güzelliğine kavuşur ama Zeus’a geri dönmez.

Bu söylenti günümüze kadar ulaşmıştır. Güzelleşmek isteyenler bu kaplıcaya gelir. Kaplıca suları 42 derece sıcaklığı sahiptir. Kaplıca birçok cilt hastalığına iyi gelmektedir.

Ayvacık Afrodit Kaplıcası

Babakale Köyü

Babakale; Ayvacık ilçesine bağlı balıkçı köyüdür. Sakin, huzurlu bir köy olması ile ön plana çıkar. Geçmişi 1723 yıllarına kadar giden Babakale Köyünde birçok tarihi yapı bulunmaktadır.

Köyde yer alan Baba Kalesini, antik su yollarını, tarihi camii, tarihi hamamı, tarihi çeşme ve asırlık çınar ağacını görmenizi tavsiye ederim. Güzel bir tarihi yolculuktan sonra denizin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Ayrıca Ayvacık ilçesine bağlı Küçükkuyu beldesinde yer alan Mıhlı Çayı ve Mıhlı Şelalesini görmenizi tavsiye ederim.

Göz at ;

 1. Ayvacık (Çanakkale) Gezilecek Yerler
 2. Ayvacık (Çanakkale) Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Assos Kadırga Koyu Otelleri ve Assos Kadırga Koyu Otel Fiyatları
 4. Behramkale Otelleri ve Behramkale Otel Fiyatları
 5. Küçükkuyu Nerede, Nasıl Gidilir?
 6. Ahmetçe Köyü
 7. Sokakağzı Koyu
 8. Behramkale(Assos) Köyü
 9. Çanakkale Gezilecek Yerler
 10. Çanakkale’de Gezilecek 10 Yer
 11. Çanakkale Gece Hayatı
 12. Aynalı Çarşı
 13. Çanakkale Otelleri ve Çanakkale Otel Fiyatları
 14. Marmara Bölgesinde Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
 15. Çanakkale Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 16. Gelibolu Otelleri ve Gelibolu Otel Fiyatları
 17. Türkiye’nin en iyi korunmuş köyü
Ayvacık Babakale Köyü
Ayvacık Eynel Köprüsü
Ayvacık Hangi Şehirde
Ayvacık Haritası
Ayvacık Nasıl Gidilir
Ayvacık Nerede
Ayvacık Plajları

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz