Batman ili

Batman Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 24 Yer! Nereye Gidilir, Nereler Gezilir? Batman ilimiz Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunur. İlimize bağlı 6 ilçesi vardır. Bunlar: Sason, Gercüş, Hasankeyf, Kozluk, Beşiri ve il merkezidir.

Batman’da Gezilecek Yerler

Batman ilimiz birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu medeniyetlerden her birinin ilimize bir yapı armağan edip öyle gitmiştir. Özellikle ilimizin sınırlarında geçen Dicle Nehri,  ilimize büyük önem kazandırmaktadır.

Göz at ;

  1. Batman Gezilecek Yerler
  2. Batman’da Gezilecek 10 Yer
  3. Batman Gece Hayatı
  4. Güneydoğu Anadolu’da Mutlaka Gezilmesi gereken 10 Yer
  5. Batman’ın İlçeleri
  6. Batman Otelleri ve Batman Otel Fiyatları
  7. Batman Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  8. Hasankeyf Gezilecek Yerler
  9. Malabadi Köprüsü

İlimizde birçok tarihi yapı bulunmaktadır. fakat bunların en gözde 10 yapıyı sizin için seçtik. Bunları size sunacağız. Umarım beğenirsiniz. Bunun dışında Batman Gezi rehberini yazdık isteyen olursa burada okuyabilir. <<Batman Gezi Rehberi

Malabadi Köprüsü

Bu köprü Diyarbakır-Batman yolu üzerinde bulunur. İl merkezine yaklaşık 7 km uzaklıktadır. Bu köprü Artukoğulları tarafında 1147 yıllında inşa edilmiştir. Günümüzde yeni bir köprü yapıldığı için burada ulaşım yapılamıyor. Köprü üzerinde nişlerin içerisinde, insan, hayvan, güneş motifleri bulunmaktadır. Fakat eski heybeti ile hala ayakta durmaktadır.

İmam Abdullah Türbesi

Bu türbe Hasankeyf Köprüsüne girişte soldaki tepe üzerinde bulunur. Hasankeyf kuşatması sırasında kahramanca savaşıp şehit olan İmam Abdullah’a ait bir türbedir. İmam Abdullah Hz. Muhammed’in amcasının oğlu Caferi Tayyarın oğludur. İmam Abdullah bölgede büyük bir saygı görmekte Bu türbeye yöre halkı tarafında ziyaret edilip dua ederler.

Hasankeyf Mağaraları

Bu mağara Hasankeyf ilçemizde bulunur. ilçemizde  kalkerli arazileri ile sayısı çok olan bu mağaraları görmeye değer yerlerden olduğunu düşünüyorum. Bu mağaraların bazıları doğa tarafında bazıları da insanlar tarafında yapılmıştır. Yani anlayacağınız yapay ve doğal mağaralar bulunur. Bu mağaralardan eskiden ev olarak kullanmışlardır.

Zeynel Bey Türbesi

Bu türbe Hasankeyf ilçemizde bulunur. Türbe  Akkoyunluların hükümdarı olan Uzun Hasan’ın oğlunun türbesidir. Zeynel Bey 1243 yıllında yapılan Otlukbeli savaşında hayatını kaybetmiştir. Savaştan sonra uzun Hasan oğlu için bir türbe yaptırır. Bu türbenin diğer türbelerden farkı taş üstünde tuğla şekilde örülmesidir.

Mor Kiryakus Manastırı

Beşiri ilçemizin merkezine bağlı Ayrancı Köyünde bulunur. Bu manastır 365 odalı Hristiyanlara ait en eski yapıdır. 457 yıllında inşa edilmiştir. 2 .yüzyılda Hristiyanlar tarafında Üniversite olarak açmıştı. Daha sonra inanç merkezi olarak açılan bu mabet uzun yıllar Hristiyanlara hizmet etmiştir. 1940 yıllına kadar yöre halkına hizmet etmiştir. Burada eğitmen yetiştirip farklı bölgelerdeki kiliselere atanıyordu.

1940 yıllından sonra kente Hristiyan inancına sahip kimse kalmayınca kendi kaderine terk edildi. . Yılların vermiş olduğu tahribat yüzünde okunmaktadır. Yakın zamanda restore edilmiştir. Daha sonra müzeye çevrilmiştir .Burada Hristiyan inancına ait birçok eser sergilenmektedir. 200 kiloluk çanı ile adeta tarihe meydan okumaktadır.

Memikhan Köprüsü

Beşiri İlçemizde bulunan bu köprü tarihi bir köprü vazifesini görmektedir. Uzun yıllar yöre halkına hizmet edip ismini tarihe yazdırmayı başarmıştır. Memikhan Köprüsü kim tarafında ve ne zaman yapıldığı ile ilgili pek bilgi yoktur. Fakat aynı Bölgede yapılan Malabadi Köprüsü ile mimari olarak benzemektedir. Bu yüzden aynı kişiler tarafında yapıldığı düşünülmektedir.

Seyyid Bilal Türbesi

Bu türbe Gercüş ilçemize bağlı Vergili köyünde bulunur. bu türbede yatan kişi Hz. Muhammed’in torunu olan Hz. Hüseyin’in soyunda gelmektedir. Yöre halkı için değerli bir şahsiyet olduğu biliniyor. Türbesi sürekli ziyaret ediliyor. Türbeye gelenler dua edip adak adarlar. Bu türbe hem tarihi hem inanç merkezi bir yerdir. Bu türbeyi gezilecek yerler listenize almanız gerekir.

Hıdır Bey Camii

Bu cami Kozluk ilçemizde bulunur. Üzerinde bulunan kitabesine göre orada bulunan beylerden Hıdır Bey tarafında inşa edilmiştir. Hıdır bey tarafında bu yörede inşa edilen başka eserlerde bulunur. Bu caminin minaresi yıkılmıştır. Uzun yıllara cami yöre halkına hizmet etmiştir. Cami birçok kez onarımdan geçmesine rağmen içi doğallığını korumaktadır.

İbrahim Bey Camii

Bu cami Kozluk ilçemizde bulunur. Cami  Kitabesine göre 1705 yılında “Gemen Aşireti”nden Murtaza Bey’in oğlu İbrahim Bey tarafından inşa edilmiştir. cami de çeşitli süslemeler bulunmaktadır. Bu süslemeler dikkat çekicidir. Ayrıca bu Camide, diğer camilerde nadir olarak görülen, kıble yönünde on iki çizgiye bölünmüş bir güneş saati, namaz vakitlerinin belirlenmesinde kullanılmıştır.

Hasankeyf Kalesi

Hasankeyf ilçemizde bulunan bu kale Fırat nehri kıyısında inşa edilmiştir. kale nehirden yaklaşık 200 metre yüksekliktedir. Roma dönemine ait olunduğu söylenilir. Romalılar bu kaleyi Sasanilerden korunmak amacı ile yapılmıştır. Bu kale Romalılardan sonra birçok medeniyete hizmet etmiştir. Bu kale birçok başarı kazılmasına vesile olmuştur.

Hasankeyf Yolgeçen Hanı

Mardin ili, Hasankeyf ilçe sınırında bulunan Yolgeçen Hanı, gezilip görülmeye değer harika bir mağaradır. Bilindiği üzere günümüzde sıkça kullanılan ”Burası yol geçen hanı mı” tabiri aslında çıkış noktası belli olan bir deyimdir. Yani gireni çıkanı, geleni gideni belli olmayan mekanlar için kullanılmaktadır. Hasankeyf Kalesinin altında bulunan bu mağara aslında bir güzergah yoludur.

Hasankeyf Ören Yeri

Batman ili, Hasankeyf ilçe sınırında bulunan Hasankeyf Ören Yeri, Mezopotamya’nın en eski yerleşim yerlerinden biridir. Bu bölgede hem beşeri hem de doğal yollarla ulaşan çok sayıda mağara evler, derin kanyonlar ve vadiler bulunur. Bunlar gerçekten hepsi de görülmeye değerdir. Buraya ilk olarak ne zaman yerleşim yeri olduğu hakkında net bir bilgi yoktur.

Batman Memikan Köprüsü

Batman ili, Beşiri ilçe sınırında bulunan Memikan Köprüsü, kim tarafında ve ne zaman yapıldığı hakkında net bir bilgi yoktur. Fakat aynı bölgede bulunan Malabadi köprüsüyle mimari olarak benzerlik göstermektedir.

Bir zamanlar İpek Yolunu, geçit vermeyen Garzan Çayı üzerinden karşıya bağlantısını sağlayan bir nokta üzerinde inşa edilmiştir. Mimari olarak harika bir tarzda inşa edilmiştir. Fakat yakın tarihte Ilısu Baraj suyun yükselmesiyle köprü içinde büyük tehlike arz etmiştir. Günümüzde kısmen harap durumda ve kaderine terk edilmiş bir vaziyettedir.

Hızır Bey Cami

Batman ili, Kozluk ilçe sınırında bulunan Hızır Bey Camii, 1512 yıllında Sason ve Hezo Beyi Ebubekir Roşkinin oğlu Hızır Bey tarafından inşa edilmiştir. Kozluk ilçesinde bulunan en büyük camidir. Bu cami mimarisi oldukça dikkat çekicidir. Birçok kez onarımdan geçilse de günümüzde iyi durumda olup ibadete açıktır. Buraya yolunuz düşerse bu tarihi camiyi mutlaka ziyaret edin derim.

Batman Park AVM

Batman il sınırları içerisinde bulunan Batman Park AVM, 140 Batmanlı iş adamının ekonomik güçlerini bir araya getirerek oluşturduğu Golden Park A.Ş tarafından 2012 yıllında hizmette açılmıştır.

Bölgenin en büyük alışveriş merkezlerinden biri olan Batman Park AVM, bünyesinde 66 adet mağaza ve 16 kiosk, sinema salonları, bowling ve eğlence merkezleri bulunur. Yolunuz Batman ilimize düştüğünde alışveriş ve eğlence için mutlaka uğramanız gereken bir yerdir. Burada Batman yöresine özgü hediyelik eşya da satın alabilirsiniz.

Yıldız Kebir Camii

Batman il sınırları içerisinde bulunan Yıldız Kebir Camii, ne zaman ve kim tarafında yapıldığı net olarak bilinmemektedir. Şimdiye kadar birçok kez onarım gören cami, Günümüze sağlam bir şekilde ulaşmıştır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu tarihi camiyi ziyaret edin derim. Mimarisi oldukça dikkat çekicidir.

Hallan Çemi Höyüğü

Batman il sınırı içerisinde bulunan Hallan Çemi Höyüğü veya diğer adıyla Hallan Çemi Tepesi, ilk olarak 1990 yıllında keşfedilmiştir. Burası, günümüzden 11.700 – 11.270 yıl önce iskan edildiği düşünülmektedir. Bu tarihe göre Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biridir. Burada yapılan kazılarda çok sayıda tarihi kalıntıya rastlanmıştır. Buraya yolunuz düşerse tarihi antik kenti ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

On Kemerli DDY Köprüsü

Batman il sınırları içerisinde bulunan On Kemerli DDY Köprüsü, 1944 yıllında inşa edilmiştir. Bu köprü, 1939 yıllında inşaatına başlanmış olup, 1944 yıllında hizmette girmiştir. İkinci Dünya Savaşı sırasında inşa edilen bu köprü, döneminin bir mimarlık harikasıdır. Köprü, tren geçişini sağlamayla birlikte, insan ve hayvanların geçişlerini de sağlamaktadır. Buraya yolunuz düşerse bu harika tarihi köprüyü mutlaka ziyaret edin derim.

El Rızk Camii

Batman ili, Hasankeyf ilçe sınırında bulunan El Rızk Camii, 1409 yıllında Eyyubi Sultanı Süleyman tarafından inşa edilmiştir. Bu camii, uzun yıllar yöre halkına hizmet etmiştir. Fakat günümüzde birçok bölümü yıkılmış olsa da ince bir işçiliğe sahip minaresi sağlam bir şekilde ulaşmıştır. Buraya yolunuz düşerse bu tarihi yapıyı mutlaka ziyaret edin derim.

Pertükan Kalesi

Batman ili, Sason ilçe sınırında bulunan Pertükan Kalesi, Kim tarafında ve ne zaman yapıldığı konusunda net bir bilgi yoktur. Bulunduğu konum itibariyle tarih boyunca birçok savaşa maruz kalmıştır. Bu nedenle günümüze harap bir şekilde ulaşmıştır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu tarihi kale kalıntılarını ziyaret edin.

Beksi Kalesi

Batman ili, Sason ilçe sınırında bulunan Beksi Kalesi, ne zaman ve kim tarafında inşa edildiği net olarak bilinmiyor. Fakat Bizanslılar tarafında inşa edildiği düşünülmektedir.

Bu kale, vadiye hakim bir dağın yamacında inşa edildiği ve kuvvetli bir savunma alanı olduğu söylenmektedir. Bu nedenle kale tarihte işgale uğramadığı da söylentiler arasındadır. Günümüze harap bir şekilde ulaşan bu tarihi kaleyi ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Kandil Kalesi

Batman ili, Kozluk ilçe sınırında bulunan Kandil Kalesi, 4. Yüzyılın ilk çeyreğinde Bizanslılar tarafından inşa edilmiştir. Batman tarihine ışık tutan bu kale gezilip görülmeye değerdir. Günümüze kadar birçok farklı amaç için kullanılmıştır. Günümüze büyük kısmı sağlama olarak ulaşılmıştır. Buraya yolunuz düşerse bu tarihi kaleyi ziyaret edin derim.

Rabat Kalesi

Batman ili, Kozluk ilçe sınırında bulunan Rabat Kalesi, Kim tarafında ve ne zaman yapıldığı hakkında net bir bilgi yoktur. Fakat 4. yüzyılda Bizanslılar tarafında inşa edildiği tahmin edilmektedir.

Bizanslılar döneminde inşa edildiği düşünülen bu kale, günümüzde büyük kısmı sağlam bir şekilde ulaşabilmiştir. Zaman zaman farklı amaçlar için kullanılan kale günümüzde turistik bir alan olarak kullanılmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu tarihi kaleyi ziyaret edin derim.

Kozluk Kalesi

Batman ili, Kozluk ilçe sınırında bulunan Kozluk Kalesi, M.S. 416 yılında Pers Hanedanı için dini bir merkez olarak inşa edilmiştir. Bu kale, 5. Yüzyılda bir Nasturi piskoposluğunun merkezi durumunda iken, M.S.639 yılında İyaz Bin Ganem komutasındaki Müslümanlar tarafında ele geçirilmiş uzun yıllar birçok önemli savaşa ev sahipliği yapmıştır. Birçok kez onarım geçiren bu kale günümüzde harap durumundadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu tarihi kaleyi ziyaret edin.

6 YORUMLAR

  1. Batman Çok Güzel Ama Kötü Niyetli İnsanlarımız,Akşam Hasankeyfe felan gidip içki içip şişelerini orda bırakıyorlar Hasankeyfte doğallığını yitiriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz