Büyükçekmece

Büyükçekmece İstanbul’un Avrupa yakasında bulunan bir ilçesidir. Köklü bir geçmişe sahip olan Büyükçekmece’de çok sayıda tarihi yapıt bulunmaktadır. Büyükçekmece Gölünü içinde barındıran ilçe; Büyükçekmece Gölü ile Marmara Denizinin birleştiği yerde yoğunlaşmıştır. Büyükçekmece’de gezilmesi gereken çok sayıda tarihi ve turistlik yer bulunmaktadır.

Büyükçekmece Nerede Nasıl Gidilir
Büyükçekmece Nerede Nasıl Gidilir
Büyükçekmece
Büyükçekmece

Büyükçekmece Menzil Külliyesi: 16. Yüzyılda Osmanlı devleti zamanında askerler, kervan ve tüccarların dinlenmesi için yapılan külliyedir. Kanuni Sultan Süleyman ve Sadrazamı Sokullu Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Bu büyük külliyede Kanuni Sultan Süleyman’ın yaptırdığı, köprü, kervansaray ve çeşme onarılarak günümüze kadar sağlam olarak ulaşmıştır. Sokullu Mehmet Paşa’nın külliye için yaptırdığı odalar ve dükkanlar günümüze kadar ulaşmamıştır. Külliye’de bulunan ve günümüze sağlam olarak ulaşan yapıların çoğunu Mimar Sinan yapmıştır. Günümüzde Menzil Külliyesi Kültür Parkı olarak hizmet vermektedir. Festival ve konserlerin düzenlendiği bu kültür parkı tarihi mimarisi farklı bir hava oluşturuyor. İstanbul gezinize tarihi Menzil Külliyesini eklemelisiniz.

Büyükçekmece Menzil Külliyesi
Büyükçekmece Menzil Külliyesi

Sultan Süleyman Kervansarayı: Menzil Külliyesinin önemli eserlerindendir. Sultan Süleyman Kervansaray çatısının orijinali kurşun ile kaplı olduğundan dolayı Kurşunlu Han olarak da anılır. Sultan Süleyman Kervansarayı 1566 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır.  Asya Avrupa ticaret yolu üzerinde kesme taştan 48 metre uzunluğunda yapılan kervansaray yapıldığı dönemde önemli bir konaklama yer idi. Mimar Sinan; Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü kış aylarında buz tutmaması için bu kervansarayın ısıtma sistemini alttan borularla köprüye bağlamıştır. Günümüzde yapılan onarımlar ile doğası bozulmadan sağlam olarak ulaşan kervansaray kültürel ve sanatsal etkinliklerin yapıldığı yer olarak kullanılmaktadır.

Sultan Süleyman Kervansarayı
Sultan Süleyman Kervansarayı

Sokullu Mehmet Paşa Camii: 1567 yılında Sokullu Mehmet Paşa tarından yapılmıştır. Kervansarayın yanında bulunan Sokullu Mehmet Camisinin en dikkat çekici yönü minaresidir. Bu caminin minarenin benzeri dünyada Mısır’da bir camide bulunmaktadır. Yıllara meydan okuyarak günümüze kadar ulaşan dantel gibi işlenen bu minare harika bir güzellik oluşturuyor. Günümüze kadar orijinal halini koruyarak ulaşan Sokullu Mehmet Camisi ve Türkiye’de tek olan minaresi ile görülmesi gereken güzelliklerdendir. Ayrıca caminin önünde bulunan çeşme Kanuni Sultan Süleyman tarafından yapılan tarihi Sultan Süleyman Çeşmesidir.

Büyükçekmece Sokullu Mehmet Paşa Camii
Büyükçekmece Sokullu Mehmet Paşa Camii

Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü: Büyükçekmece’nin en çok dikkat çeken tarihi eserlerindendir. Mimar Sinan’ın uzun boylu, hilal kaşlı güzel olarak bahsettiği köprü Mimar Sinan Köprüsü olarak da anılır. Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan’a Büyükçekmece ve Marmara Denizinin birleştiği noktada yapılmıştır. Mimar Sinan’ın “şaheserim” olarak tabir ettiği köprü 636 metre uzunluğunda, yaklaşık 8 metre genişliğinde, 4 bölüm, 28 kemerden oluşmaktadır. Günümüze sağlam olarak ulaşan bu ihtişamlı tarihi yapı, manzarası ile görülmesi gereken eserlerdendir.

Büyükçekmece Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü
Büyükçekmece Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü

Enver Paşa Köşkü: Osmanlı Devleti’nin son dönemlerine damgasını vuran Enver Paşa ve ailesinin yaşadığı yazlık köşktür. Üç katlı, beyaz boyalı ve bahçesindeki havuzu ile büyüleyici güzelliğe sahip ahşap köşk günümüze sağlam olarak ulaşmıştır. Ayrıca Büyükçekmece meydanında Enver Paşa’nın yaptırmış olduğu Enver Paşa Çeşmesini de görebilirsiniz.

Büyükçekmece Enver Paşa Köşkü
Büyükçekmece Enver Paşa Köşkü

Fatih Camii: Büyükçekmece’nin Fatih mahallesinde bulunmaktadır. Yapım tarihi tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmemekle birlikte 17. Yüz yıldan sonra yapıldığı tahmin edilmektedir.

Büyükçekmece Fatih Camii
Büyükçekmece Fatih Camii

Dünya Kostümler Müzesi: Büyükçekmece’de Mimar Sinan sahil yolunda bulunmaktadır. Dünyanın çeşitli yerlerinde kullanılan kostümlerin sergilendiği müze size farklı bir deneyim yaşatacaktır. Perşembe ve pazar günü dışında her gün ziyarete açıktır.

Büyükçekmece Dünya Kostümler Müzesi
Büyükçekmece Dünya Kostümler Müzesi

Büyükçekmece Sahilleri: Mimar Sinan Sahil yolu hava almak ve yürüyüş yapmak için en uygun yerdir. Ayrıca Büyükçekmece’de bulunan halk plajlarında yüzebilirsiniz. Plaj kenarlarında bulunan kafe ve restoranlarda dinlenebilirsiniz. Eğer tatil yapmak istiyorsanız çeşitli oteller de bulunmaktadır.

Büyükçekmece Sahilleri
Büyükçekmece Sahilleri

Büyükçekmece Otelleri ve Büyükçekmece Otel Fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi öğrenmek için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Büyükçekmece Otelleri ve Büyükçekmece Otel Fiyatları

1-İstanbul Gezi Rehberi

2-İstanbul’da Gezilecek 30 Yer

3-İstanbul’da gezilecek 10 Yer

4-İstanbul Gece Hayatı

5-İstanbul Otelleri ve İstanbul Otel Fiyatları

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here