Diyarbakır Şehir Merkezi

Diyarbakır ilimiz Güneydoğu Anadolu Bölgemizin bir ilidir. Bu ilimize bağlı 17 ilçe bulunur. Bu ilimiz tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

Diyarbakır Gezilecek Yerler

Bu medeniyetler birçok tarihi yapı şehrimize hediye edip gitmişlerdir. İlimizde sayısız tarih yapı bulunur. Bunları hepsini ilçe ilçe yazdık. İsteyen olursa burada okuyabilir. Ya da Diyarbakır Gezi Reberi yazımızı okumak isterseniz lütfen buraya Tıklayınız.

Göz at ;

  1. Diyarbakır’da Gezilecek En İyi 10 Yer
  2. Diyarbakır Gezilecek Yerler
  3. Diyarbakır Gece Hayatı
  4. Diyarbakır Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  5. Diyarbakır’ın İlçeleri
  6. Güneydoğu Anadolu’da Mutlaka Gezilmesi gereken 10 Yer
  7. Diyarbakır Otelleri ve Diyarbakır Otel Fiyatları

Şimdi ise sizin için ilimizde en gözde 10 yer seçtik. Umarım beğenirsiniz. Sorularınız olursa Yorum kısmına yazabilirsiniz.

Diyarbakır

1-Diyarbakır Surları

Diyarbakır Surları

Sur İlçemizin sınırlarında bulunan bu yapı Dünya Kültür miras listesine aday bir yapıdır. Çin Seddi’nden sonra Dünya’nın en uzun suru olarak biliniyor.

Üzerinde bulunan kabartma ve süslemeler birçok medeniyetin izini taşıdığını söylemek mümkündür. 5 km uzunluğunda 12 metre yüksekliğinde bulunan surlar ilçemize ve ilimize ayrı bir renk katmayı başarmıştır. İlimize veya ilçemize gelenler ilk uğradıkları yer burası olmaktadır.

Diyarbakır Surları Nerede

2-Hevsel Bahçeleri

Hevsel Bahçeleri

Bu bahçe İlimizde bulunan bir cennettir. İlimizin sebze deposu olarak bilinir. Yâda bölgemizin Manyas’ı olarak bilinir. Nerede tutarsanız tutun her yönü ile muhteşemdir.

180 den fazla kuş türü ile ilimizin bütün sebze ihtiyacını karşılayan bu yer ilimize büyük bir renk katmıştır. Yakın tarihte UNESCO’ya aday olarak gösterilmiştir. İlimize yolunuz düşerse mutlaka uğramanız gereken bir yerdir.

Hevsel Bahçeleri Nerede

3-Diyarbakır Ulu Camii

Ulu Cami

Anadolu’da en eski Cami olarak bilinir. 639 yıllında İslam orduları tarafında Diyarbakır ilimizi fethedince burada bulunan ve Hıristiyanlara ait Mar Toma Kilisesini camiye dönüştürmüşlerdir.

Camide birçok devire ait kitabeler bulunur. Caminin avlusunda şirin bir şadırvan bulunur. Ayrıca İslam dünyasında 5. Harem-i Şerif olarak bilinir.Anadolu’da en eski Cami olarak bilinir. 639 yıllında İslam orduları tarafında Diyarbakır ilimizi fethedince burada bulunan ve Hıristiyanlara ait Mar Toma Kilisesini camiye dönüştürmüşlerdir.

Camide birçok devire ait kitabeler bulunur. Caminin avlusunda şirin bir şadırvan bulunur. Ayrıca İslam dünyasında 5. Harem-i Şerif olarak bilinir.

Diyarbakır Ulu Cami

4-On Gözlü Köprü

On Gözlü Köprü

Sur İlçemizde bulunan bu köprü 4 farklı isimle anılıyor. Bunlar Dicle,Mervani,Silvan ve On Gözlü Köprü olarak biliniyor. Bu köprü Mervaniler tarafında inşa edilmiştir.

1065 yıllında Diyarbakır hükümdarı Nizamüddevle Nasr tarafından inşa edilmiştir. buraya yolunuz düştüğünde mutlaka görmeniz gereken bir yapıdır.

On Gözlü Köprü Nerede

5-Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi

Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi

Sur İlçemize bağlı Cami Kebir Mahallesinde bulunur. Müze Diyarbakır evlerini çok güzel yansıtan bir örnektir. Edebiyatımızın önemli şairlerinden biri olan Cahit Sıtkı Tarancı’nın doğduğu evdir.

Tarancı daha sonra ailesine vermiştir. 1973 yıllında kültür turizm bakanlığı tarafında Müzeye çevrilmiştir. Müze de şaire ait birçok eser bulunur. Ayrıca etnograf eserler de burada sergilenmektedir. Burayı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Cahit Sıtkı Tarancı Evi

6-Hasan Paşa Hanı

Hasan Paşa Hanı

Bu han Ulu Caminin Doğu girişi karşısında Gazi Caddesi üzerinde yer alır. Bu han osamnlılar eseri olup Sokollu Mehmet Paşa’nın oğlu Vezirzade Hasan Paşa tarafından 1572 ve 1575 yılları arasında yaptırılmıştır.

1612 yıllında ilimizi ziyaret eden Leh Simeon Hasan Paşa Hanı için şunları söylemiştir ‘Muazzam kârgir bir bina olan bu hanın 500 beygiri barındırabilecek yer altında iki ahırı, renga­renk demir parmaklıklarla çevrilmiş çok güzel ha­vuzu, üç kat üzerine birçok kârgir odaları vardı’ Buraya yolunuz düştüğünde mutlaka uğrayıp bir çay içmelisiniz.

Hasan Paşa Hanı Nerede

7-Dicle Nehri

Dicle Nehri

İlimizle özdeşleşen bu nehir ilimize ve bölgemize can katmaktadır. Bu ilimize yolunuz düştüğünde görmeniz gereken yerlerden biride hiç şüphesiz bu nehir olmaktadır.

Dicle Nehri Nerede

8-Dört Ayaklı Minare

Dört Ayaklı Minare

Sur İlçemizde bulunan bu yapı Anadolu da örneği tek olup bu yönü ile ilçemiz ve ilimiz için önemli bir yere sahiptir. Şeyh Mutahhar Caminin minaresine aittir. Cami mimarisinden çok Bu minare ile ün yapmıştır. Kesinlikle görülmesi gereken bir yapıdır.

4 ayaklı minare

9-Çayönü Ören yeri

Çayönü Ören yeri

Ergani İlçe merkezine 7 km uzaklıkta bulunan Sesverpınar köyünde bulunur. bu yerleşmenin yaklaşık 9 bin yıl öncesine aittir. Bu ören yerini görenler hayrete düşüyor. En son buraya bir Polonyalı gezgin tarafında gezilmiş.

Buranın mucize yaratan bir mabet bulunduğunu söylemiştir. Burada kazılar yapılmaktadır. Kazılara hala devam etmektedir. Burada çıkarılan birçok yapıyı Diyarbakır Müzesinde sergilenmektedir.

Ergani Çayönü Ören yeri

10-Diyarbakır Kervansarayı

Kervansaray-Diyarbakır

İlimizde bulunan bu kervansaraya içeri girer girmez yapısı ve mimarisi ile göz kamaştırmaktadır. Bu yapı 1521-1527 yılları arasında yapılmıştır.

Osmanlı eseri olan bu yapı büyük ticaret konularına şahitlik etmiştir. Bu Han 72 oda, 17 dükkan ve 800 deve alabilecek kapasitede bir ahırdan oluşuyor. Bugün restore edilerek otel haline getirilmiştir.

Kervansaray

4 YORUMLAR

  1. Ülkenin hiç bir yerinde böyle muhteşem güzellikler yok, Gitmediğim yerler varmış meğersem güzel Diyarbakırım da ve kesinlikle gideceğim. Ayrıca burada yazılmayan daha nice yerleri de var 10 ile sınarlamayın derim. 🙂 Emeğinize sağlık tanıtımı çok güzel olmuş.

  2. Diyarbakır başkadır. Benim memleketimdir. Her karış toprağı tarihtir. Çok seviyorum. Size de çok teşekkür ederim çok güzel dile getirmissiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here