Diyarbakır Şehir Merkezi

Diyarbakır Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 30 Yer! Nereye Gidilir, Nereler Gezilir? Diyarbakır ilimiz Güneydoğu Anadolu Bölgemizin bir ilidir. Bu ilimize bağlı 17 ilçe bulunur. Bu ilimiz tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

Diyarbakır Gezilecek Yerler

Bu medeniyetler birçok tarihi yapı şehrimize hediye edip gitmişlerdir. İlimizde sayısız tarih yapı bulunur. Bunları hepsini ilçe ilçe yazdık. İsteyen olursa burada okuyabilir. Ya da Diyarbakır Gezi Reberi yazımızı okumak isterseniz lütfen buraya Tıklayınız.

Göz at ;

  1. Diyarbakır’da Gezilecek En İyi 10 Yer
  2. Diyarbakır Gezilecek Yerler
  3. Diyarbakır Gece Hayatı
  4. Diyarbakır Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  5. Diyarbakır’ın İlçeleri
  6. Güneydoğu Anadolu’da Mutlaka Gezilmesi gereken 10 Yer
  7. Diyarbakır Otelleri ve Diyarbakır Otel Fiyatları

Şimdi ise sizin için ilimizde en gözde 10 yer seçtik. Umarım beğenirsiniz. Sorularınız olursa Yorum kısmına yazabilirsiniz.

Diyarbakır Surları

Sur İlçemizin sınırlarında bulunan bu yapı Dünya Kültür miras listesine aday bir yapıdır. Çin Seddinden sonra Dünya’nın en uzun suru olarak biliniyor.

Üzerinde bulunan kabartma ve süslemeler birçok medeniyetin izini taşıdığını söylemek mümkündür. 5 km uzunluğunda 12 metre yüksekliğinde bulunan surlar ilçemize ve ilimize ayrı bir renk katmayı başarmıştır. İlimize veya ilçemize gelenler ilk uğradıkları yer burası olmaktadır.

Hevsel Bahçeleri

Bu bahçe İlimizde bulunan bir cennettir. İlimizin sebze deposu olarak bilinir. Yâda bölgemizin Manyas’ı olarak bilinir. Nerede tutarsanız tutun her yönü ile muhteşemdir.

180 den fazla kuş türü ile ilimizin bütün sebze ihtiyacını karşılayan bu yer ilimize büyük bir renk katmıştır. Yakın tarihte UNESCO’ya aday olarak gösterilmiştir. İlimize yolunuz düşerse mutlaka uğramanız gereken bir yerdir.

Diyarbakır Ulu Camii

Anadolu’da en eski Cami olarak bilinir. 639 yıllında İslam orduları tarafında Diyarbakır ilimizi fethedince burada bulunan ve Hıristiyanlara ait Mar Toma Kilisesini camiye dönüştürmüşlerdir.

Camide birçok devire ait kitabeler bulunur. Caminin avlusunda şirin bir şadırvan bulunur. Ayrıca İslam dünyasında 5. Harem-i Şerif olarak bilinir.Anadolu’da en eski Cami olarak bilinir. 639 yıllında İslam orduları tarafında Diyarbakır ilimizi fethedince burada bulunan ve Hıristiyanlara ait Mar Toma Kilisesini camiye dönüştürmüşlerdir.

Camide birçok devire ait kitabeler bulunur. Caminin avlusunda şirin bir şadırvan bulunur. Ayrıca İslam dünyasında 5. Harem-i Şerif olarak bilinir.

On Gözlü Köprü

Sur İlçemizde bulunan bu köprü 4 farklı isimle anılıyor. Bunlar Dicle,Mervani,Silvan ve On Gözlü Köprü olarak biliniyor. Bu köprü Mervaniler tarafında inşa edilmiştir.

1065 yıllında Diyarbakır hükümdarı Nizamüddevle Nasr tarafından inşa edilmiştir. buraya yolunuz düştüğünde mutlaka görmeniz gereken bir yapıdır.

Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi

Sur İlçemize bağlı Cami Kebir Mahallesinde bulunur. Müze Diyarbakır evlerini çok güzel yansıtan bir örnektir. Edebiyatımızın önemli şairlerinden biri olan Cahit Sıtkı Tarancı’nın doğduğu evdir.

Tarancı daha sonra ailesine vermiştir. 1973 yıllında kültür turizm bakanlığı tarafında Müzeye çevrilmiştir. Müze de şaire ait birçok eser bulunur. Ayrıca etnograf eserler de burada sergilenmektedir. Burayı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Hasan Paşa Hanı

Bu han Ulu Caminin Doğu girişi karşısında Gazi Caddesi üzerinde yer alır. Bu han Osmanlıların eseri olup Sokollu Mehmet Paşa’nın oğlu Vezirzade Hasan Paşa tarafından 1572 ve 1575 yılları arasında yaptırılmıştır.

1612 yıllında ilimizi ziyaret eden Leh Simeon Hasan Paşa Hanı için şunları söylemiştir ‘Muazzam kârgir bir bina olan bu hanın 500 beygiri barındırabilecek yer altında iki ahırı, renga­renk demir parmaklıklarla çevrilmiş çok güzel ha­vuzu, üç kat üzerine birçok kârgir odaları vardı’ Buraya yolunuz düştüğünde mutlaka uğrayıp bir çay içmelisiniz.

Dicle Nehri

İlimizle özdeşleşen bu nehir ilimize ve bölgemize can katmaktadır. Bu ilimize yolunuz düştüğünde görmeniz gereken yerlerden biride hiç şüphesiz bu nehir olmaktadır.

Dört Ayaklı Minare

Sur İlçemizde bulunan bu yapı Anadolu da örneği tek olup bu yönü ile ilçemiz ve ilimiz için önemli bir yere sahiptir. Şeyh Mutahhar Caminin minaresine aittir. Cami mimarisinden çok Bu minare ile ün yapmıştır. Kesinlikle görülmesi gereken bir yapıdır.

Çayönü Ören yeri

Ergani İlçe merkezine 7 km uzaklıkta bulunan Sesverpınar köyünde bulunur. bu yerleşmenin yaklaşık 9 bin yıl öncesine aittir. Bu ören yerini görenler hayrete düşüyor. En son buraya bir Polonyalı gezgin tarafında gezilmiş.

Buranın mucize yaratan bir mabet bulunduğunu söylemiştir. Burada kazılar yapılmaktadır. Kazılara hala devam etmektedir. Burada çıkarılan birçok yapıyı Diyarbakır Müzesinde sergilenmektedir.

Diyarbakır Kervansarayı

İlimizde bulunan bu kervansaraya içeri girer girmez yapısı ve mimarisi ile göz kamaştırmaktadır. Bu yapı 1521-1527 yılları arasında yapılmıştır.

Osmanlı eseri olan bu yapı büyük ticaret konularına şahitlik etmiştir. Bu Han 72 oda, 17 dükkan ve 800 deve alabilecek kapasitede bir ahırdan oluşuyor. Bugün restore edilerek otel haline getirilmiştir.

Sülüklü Han

Diyarbakır ilinin Sur ilçesinde yer alan Sülüklü Han 1680 yılında Hanilioğlu Mahmut Çelebi ve kız kardeşi Antika Hatun tarafından inşa edilmiştir. Sülüklü Han adını bir zamanlar avlusunda bulunan çeşme etrafındaki sülüklerden almıştır. O dönemlerde bu sülükler tedavi amaçlı kullanılırmış. Sülüklü Han toplamda üç katlıdır. Hanın her katında 18 oda bulunmaktadır. Günümüzde bu tarihi handa kafeler bulunmaktadır.

Surp Giragos Ermeni Kilisesi

Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesinde bulunan Surp Giragos Ermeni Kilisesi, yapım tarihi net olarak bilinmemektedir. Fakat 15. yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Kilise adını ilk kez 1610-1615 tarihleri arasında Polonyalı Simeon’un Seyahatnamesinde rastlanmıştır. 1722 yıllında restore edilen kilise, 1729 yıllında Ermeni mimarlar tarafında yeniden inşa edilmiştir. Surp Giragos Ermeni Kilisesi, Ortadoğu’daki en büyük Ermeni kilisesidir. Diyarbakır’da en çok ziyaret edilen noktalardan biridir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin.

Ahmet Arif Edebiyat Müzesi

Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesinde bulunan Ahmed Arif Edebiyat Müzesi, 2011 yıllında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafında yaklaşık 120 yıllık konakta hizmete açılmıştır. Burada şair Ahmed Arif’in kişisel eşyaları, el yazısıyla yazdığı şiirleri, Bölgede yetişen birçok yazar ve şairin fotoğrafları bulunur. Ayrıca Kütüphane bölümünde ise birçok tarih ve edebiyat kitabı okuyucusunu beklemektedir.

Dicle

Dicle denince hepimizin aklına mutlaka Dicle nehri gelmiştir. Bazılarınız şaşırmış şekilde Dicle ilçesi de mi var. Çünkü birde Diyarbakır Merkezde Dicle Üniversitesi var. Evet merak ettiğiniz bütün sorular cevap bulacaksınız. Eklemek istediğiniz yada sormak istediğiniz bir şey olursa yorum kısmında sorabilirsiniz.

Meryem Ana Kilisesi

Diyarbakır ili, Tarihi Sur ilçe sınırında bulunan Meryem Ana Kilisesi, İnşa tarihi net olarak bilinmemektedir. Fakat Önceleri Şemsilerin tapındığı bir tapınak iken M.S. 280 yılında kiliseye çevrildiği tahmin edilmektedir.

Mar Petyun Keldani Kilisesi

Diyarbakır ili, Tarihi Sur ilçe sınırında bulunan Mar Petyun Keldani Kilisesi, 17. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilmektedir. Diyarbakır ilimizde aktif olan iki kiliseden biridir. Fakat kilisenin papazı yoktur. Papaz ayda bir Süryani Kilisesinden gelmektedir. 1864 yıllında onarım gören yapı günümüzde iyi durumadır. Yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin.

Diyarbakır Dengbej Evi

Diyarbakır’ın Merkez Sur ilçe sınırında bulunan Dengbej Evi, 2007 yıllında Diyarbakır Belediyesi tarafından hizmete açılan yaklaşık 100 yıllık bir Diyarbakır evidir. Evin iki geniş odası ve büyük avlusu dengbêjlere ayrılmıştır. Yaz aylarında hava daha serin olduğu için avluda stran(Şarkı) söyleyen dengbêjler, kış aylarında ise evin odalarına geçip burada söylüyorlar. Burada toplam 28 tane dengbej bulunur. Her gün görevli olan 4 ya da 5 dengbej buraya gelip sanatını icra eder. Buraya yolunuz düşerse mutlaka gelip bu dengbejleri dinleyin. Kürtçe bilmesiniz dahi ortamın sıcaklığı ve bir kültürü nasıl yaşattıklarına şahit olursunuz. Buraya gelip bir stran(Şarkı) dinlemeden geri dönmeyiniz. Sayfanın en sonda burada çekilmiş bir videoyu siz değerli okurlarımız için bırakıyoruz.

Behram Paşa Camii

Diyarbakır’ın Merkez Sur ilçe sınırında bulunan Behram Paşa Camii, 1564-1572 yılları arasında Diyarbakır valiliği yapan Behram Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmış bir Osmanlı eseridir. Caminin inşasında kesme taş kullanılmıştır. Tam 500 yıldır ayakta duran bu cami mimarisi oldukça göz kamaştırmaktadır. Buraya yolunuz düşerse bu tarihi camiyi mutlaka ziyaret edin.

Nebii Camii

Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçe sınırında bulunan Nebii Camii veya diğer adıyla Peygamber Cami, 15. Yüzyılda Akkoyunlar tarafında inşa edilmiştir. Cami kitabesinde çokça peygamber efendimizde bahsettiği için Nebi veya Peygamber ismini almıştır. Cami, Taşla örtülü tek kubbeli bir camidir. Buraya yolunuz düşerse bu tarihi camiyi ziyaret edin.

Deliller Hanı

Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçe sınırında bulunan Deliller Hanı veya diğer adıyla Hüsrev Paşa Hanı; 1527 yılında dönemin Diyarbakır Valisi Hüsrev Paşa tarafından inşa edilmiştir. Asıl adı Hüsrev Paşa Hanı olan bu yapı, halk arasında Deliler Hanı denilmesinin sebebi Her yıl İslam Ülkelerinden Hicaza gitmek üzere bu handa toplanan Hacı adaylarını delillerin (rehberlerin) bu handa kalmalarındandır. Yapı iki katlı olup çok sayıda odası bulunur. Günümüzde turistik bir otel olarak hizmet vermektedir. 120 yataklı bu otel ziyaretçilerine hizmet vermeye devam etmektedir.

Diyarbakır Arkeoloji Müzesi

Diyarbakır kent merkezinde bulunan Diyarbakır Arkeoloji Müzesi, 1993 yılında halkın hizmetine açılmıştır. Diyarbakır’da ilk müze 1934 yılında Ulu Cami yakınındaki Zinciriye Medresesinde açılmıştı. 1985 yıllında bugünkü binasına taşınmış ve 1993 yıllında ziyarete açılmıştır. Diyarbakır çevresinde yapılan kazılarda çok sayıda tarihi kalıntıya rastlanmıştır. Bu tarihi eserler günümüzde Arkeoloji Müze’de sergilenmektedir. Bugün itibariyle müze de toplam 29270 adet eser sergilenmektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğrayıp Diyarbakır tarihine yolculuk yapabilirsiniz.

Parlı Safa Cami

Diyarbakır ili, Sur ilçe sınırında bulunan Parlı Safa Cami, inşa tarihi kesin olmamakla birlikte 15. Yüzyılda Şah İsmail’in dedesi Şeyh İbrahim Safi’nin oğlu Şeyh Cüneyt’in isteği üzerine Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan tarafından inşa edilmiştir. Parlı Safa Camii kendisinden çok minaresi ün kazanmıştır. Harika mimari tarzda inşa edilen bir minaresi ve mihrabı bulunur. 1531 yılında Abdurrahman Bin Hacı Hüseyin tarafından yenilenmiştir. Buraya yolunuz bu tarihi camiyi mutlaka ziyaret edin.

İskender Paşa Konağı

Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesinde bulunan İskender Paşa Konağı, 1551 yıllında Diyarbakır’ın 12. Valisi İskender Paşa tarafından kendisi için ikametgah olarak yaptırmıştır. İskender Paşa Konağı; Zemin+1 katlı olup inşasında taş kullanılmıştır. Burası uzun süre ikametgah yeri olarak kullanıldı. Daha sonra boş kalan yapı; 2015 yıllında Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restore edildi. Daha sonra işletilmesi için şahıslara devredildi. 25 Nisan 2015 tarihinde hizmete açıldı. Buraya gidip sevdiklerinizle oturup saatlerce dertleşebilir, Kahvaltı yapabilir veya ciğer yiyebilirsiniz. Tarihin mistik dokusuyla göz kamaştıran bu yapıyı mutlaka ziyaret edin.

Ziya Gökalp Müzesi

Ziya Gökalp Türk Milliyetçiliğin babası olarak bilinir. Türkçülük akımın kurucusu olan ziya Gökalp birçok esere imza atmıştır. 19. Yüzyılda Diyarbakır’da dünya gelen Gökalp bu evde dünya gelmiştir. Bu ev 1806 yıllında bazalt taştan iki katlı olarak inşa edilmiştir. 1924 yıllında ziya Gökalp ailesi buraya taşınmıştır. 1876 yılında Ziya Gökalp bu evde doğmuştur.

1954 yıllında bu ev turizm bakanlığı tarafında koruma altına alıp 1956 yıllında müzeye dönüştürülmüştür. Bu müze de ziya Gökalp’a ait birçok eser, belge ve özel eşya bulunmaktadır. fakat 6-8 ekim 2014 yıllında bölgemizde çıkan Kobani eylemlerinde kütüphane ve arşiv bölümü yakılmıştır. Birçok kitap yanıp kül olmuştur. Daha sonra TÜRKSAB tarafında restore edilmiştir.

Diyarbakır Gazi Köşkü

Asıl adı Semanoğlu Köşkü, 1917 yıllında Mustafa Kemal Atatürk buraya gelip bir süre bu konakta kalmıştır. Sonra 1. Dünya Savaşı sırasında karargah olarak kullanılmıştır. Daha sonra 1935 yıllında Diyarbakır Belediyesi burayı satın alıp Atatürk’e hediye etmiştir. İki katlı bulunan yapı, şuan bir bölümü müze evi olarak kullanılmaktadır. Müzede Atatürk’ün kişisel eşyaları, belgeler ve fotoğraflar sergilenmektedir. Ayrıca Köşkü’nün bahçesi hem bir piknik alanı olup; bahçesinde cafe-restoran bulunur. Yeşillikler arasında hem doğal güzelliği hem de tarihi özelliğiyle dikkat çeken bu yapıyı, sevdiklerinizle birlikte gelip harika zaman geçirebilirsiniz.

Eğil Asur Kalesi

Diyarbakır ili, Eğil ilçe sınırında bulunan Eğil Asur Kalesi, tam olarak ne zaman yapıldığı hakkında net bir bilgi yoktur. Fakat bu kalenin Asur Döneminde inşa edildiği bilinmektedir. Yüksek bir kayalığın üstünde inşa edilen bu kale birçok medeniyet ve topluluğa hizmet etmiştir. Kale üstünde birçok kuyu bulunur. Asurlular bu kuyuları yağmur zamanında dolup kalede yaşayanlar için su ihtiyacını karşılamaktır. Ayrıca kalede birçok tünel bulunur. bu tüneller farklı amaçlar için kullanılmıştır. Bu gizemli kaleyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Eğil Bungalov Evler

Diyarbakır ili, Eğil ilçe sınırında bulunan Bungalov Evler, 2011 yıllında Diyarbakır Valiliği koordinesinde, Eğil Kaymakamlığı tarafından inşa edilmiştir. Peygamber ve sahabe makamlarının bulunduğu tarihi ilçe olan Eğil’e her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist akmaktadır. Buraya gelen ziyaretçiler konaklama yönünde sıkıntı çekiyorlardı. Bu nedenle ziyaretçilerin konaklama ihtiyacını karşılamak için bu evler inşa edildi. muhteşem manzara karşısında doğayla iç içe geçmiş bu evlerde gönül rahatlığıyla konaklayabilirsiniz. Burada 7 tanesi 30 metrekare, 2 tanesi de 50 metrekare olmak üzere 9 adet ev bulunur. Bu evler; bir salon, bir oda, Amerikan tipi mutfak, wc ve banyodan oluşmaktadır.

Çermik Melike Belkıs Kaplıcası

Diyarbakır ili, Çermik ilçe sınırında bulunan Çermik Melike Belkıs Kaplıcası, Dünyanın en büyük ve en popüler kaplıcalarından biridir. Çermik kelime anlamı olarak kaplıca veya Ilıca olarak bilinir. Bu nedenle ilçemiz kaplıcalarıyla meşhurdur diyebiliriz. İsmi bile bunu ispatlamaktadır. Buraya her yıl çok sayıda yerli ve yabancı ziyaretçi şifa bulmak için gelmektedir.

Haburman Köprüsü

Diyarbakır ili, Çermik ilçe sınırında bulunan Haburman Köprüsü, üzerinde bulunan kitabeye göre 1179 yılında Artuklular Döneminde Sinek Çayı üzerinde inşa edilmiştir. Haburman Köprüsü; üç gözlüdür. Ortada bulunan göz diğerlerine göre daha büyük ve sivridir. Köprünün uzunluğu: 109 metre, genişliği 5.5 metredir. Yükseklik ise, 11.20 metredir. Günümüzde koruma altına alınmıştır.

Birkleyn Mağaraları

Bu mağara Dicle nehrinin, toprak üzerinden gelerek ilerleyen iki ana kaynağından bir tanesi, bu mağaranın bulunduğu yerde toprak altına iner ve mağaranın içinden geçerek, bir tünelden ilerlemeye devam eder. Bir süre sonra ise, tekrar toprak üstüne çıkar. Bu nedenle, buradan çıkan suya “Birkleyn suyu” ismi verilir. Mağara da ismini almıştır. Burada 3 farklı mağara bulunur. Bu mağarada birçok sarkıt ve dikitler bulunur. Buraya yolunuz düşerse mutlaka gezmenizi tavsiye ediyorum.

4 YORUMLAR

  1. Diyarbakır başkadır. Benim memleketimdir. Her karış toprağı tarihtir. Çok seviyorum. Size de çok teşekkür ederim çok güzel dile getirmissiniz.

  2. Ülkenin hiç bir yerinde böyle muhteşem güzellikler yok, Gitmediğim yerler varmış meğersem güzel Diyarbakırım da ve kesinlikle gideceğim. Ayrıca burada yazılmayan daha nice yerleri de var 10 ile sınarlamayın derim. 🙂 Emeğinize sağlık tanıtımı çok güzel olmuş.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here