gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Hani Hakkında

Hani ilçesinin kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemek ile birlikte,  tarihteki ilk yerleşimcilerin Subaru ahalisinden olan Hurri ve Nirbiler olduğu kabul edilmiştir. Uzunca bir dönem Hurri egemenliğinde kalan bölge, yine aynı soydan gelen Mitanniler’in egemenliğinde kaldıktan sonra Asurlar ve Urartuları’ın egemenliğine girmişlerdir.

Urartular ve Asurlar arasındaki savaşların bir bölümü Hani bölgesinde cereyan etmiştir. O tarihten bu yana Diyarbakır şehrine egemen olan devletler Hani’ye de egemen olmuştur.

Hani Nerededir?

Hani, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan Diyarbakır iline bağlıdır. Ergani ilçesinin nüfusu  33.100 kişiden oluşmaktadır.

Hani Hangi Bölgededir?

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan Ergani ilçesi,  batıda Dicle, güneyde Sur ve Kocaköy, doğuda Lice ilçeleriyle birlikte kuzeyde de Elazığ’ın Arıcak ve Bingöl’ün Genç ilçeleriyle komşudur.

Hani Hangi Şehirdedir?

Hani ilçesinin eski adı Hanı’dır. Bu isim Zazacadan gelmektedir ve Çeşme manasına gelmektedir. Zaza kardeşlerimizin yoğun olarak konakladığı bir ilçedir. Hani ilçesine geldiğiniz zaman mutlaka görülmesi gereken yerler; Hatuniye Medresesi, Aynkeris Şifalı Suyu, Hani Ulu Camii, Aynkebir Havuzu, Koki Çayı Mesiresi ve Şeyh Ahmed Efendi Türbesidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here