Hierapolis Antik (Kleopatra) Yüzme Havuzu Nerede, Nasıl Gidilir ve Giriş Ücreti
Hierapolis Antik (Kleopatra) Yüzme Havuzu Nerede, Nasıl Gidilir ve Giriş Ücreti

UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan “Beyaz cennet” Pamukkale’deki Hierapolis Antik (Kleopatra) Yüzme Havuzu hakkındaki izlenim ve gözlemlerimiz aktaracağız. Bunun yanında Hierapolis Antik (Kleopatra) Yüzme Havuzu Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret saatleri, Giriş Ücreti ve oluşumu Nasıl Sorularına cevap bulacağız.

Size 23 Yüzyıllık bir tarihin içinde yüzebilirsiniz. Dersem herhalde çoğunuz şaşırır. Böyle bir şey olmaz der. Fakat bende ilk duyduğumda çok şaşırmıştım. Fakat gidip gördüğümde gerçekten olabiliyormuş. Ondan sonra şu kanıya vardım. Bir insanın ölmeden önce mutlaka yapılması gereken şeylerden biri de tarihi ve şifa dağıtan havuzda yüzmesidir. Gidip gördüğünüzde bana hak verirsiniz.

Hierapolis Antik (Kleopatra) Yüzme Havuzu, Denizli ilinin 18 kilometre kuzeyindeki dünyaca meşhur beyaz cennet Pamukkale’nin hemen yanı başında yer alan Hierapolis Antik Kenti içinde bulunur. Bu antik kent, MÖ. 2. yüzyılda Bergama Kralı 2. Eumenes tarafından kurulmuştur. Oldukça önemli ve dikkat çekici bir tarihi kenttir. Bu kenti görmek için yıl boyunca çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir. Fakat bu kenti asıl popüler yapan içinde yer alan bu havuzdur. Şimdi bu havuzun oluşumu nasıl olduğu konusunda kısaca bilgilendirme yapayım.

Hierapolis Antik (Kleopatra) Yüzme Havuzu Oluşumu

Hierapolis Antik Kentinde M.S 7. yüzyılda çok çetin bir deprem yaşandı. Bu deprem sonucunda şehirde çok büyük bir göçük oluştu. Burada yer alan bütün sütunlar ve diğer tarihi yapılar bu göçüğün içine girdi. Daha sonra bölgede bulunan termal suları bu göçüğü doldurdu. Böylece bu havuz oluşmuş oldu. Bu tarihten sonra oluşan havuz, hem tarihi yapısı hem de şifa niyetine kullanıldı. Gerçekten de birçok hastalığa iyi gelindiği raporlarla tespit edilmiştir. Böylece yıl boyunca çok sayıda kişi hem tarihi yapıyı ziyaret etmek hem de şifa almak için bu havuza geliyor. Oldukça muazzam bir yapısı bulunan havuza sadece ülkemizden değil, tüm dünya tarafında ilgi görmektedir.

Hierapolis Antik (Kleopatra) Yüzme Havuzu Nerede, Nasıl Gidilir?

Hierapolis Antik (Kleopatra) Yüzme Havuzu, Denizli ilinin Pamukkale ilçesindeki Hierapolis Antik Kenti içinde bulunur. Buraya ulaşmak için Denizli şehir merkezinden veya otogarından Pamukkale Ören yerine giden minibüsler ile ulaşabilirsiniz. Özel araç ile gitmek için ise şehir merkezinden Ankara Bulvarı yoluna çıkıp Develi güzergâhına gidilen yoldan gidip yaklaşık 20 kilometre gittikten sonra buraya ulaşmış olursunuz.

Hierapolis Antik (Kleopatra) Yüzme Havuzu Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Hierapolis Antik (Kleopatra) Yüzme Havuzu, Haftanın her günü ziyarette açıktır. Yaz sezonunda 08:00-21:00, kış sezonunda ise 08:00-17:00 saatleri arasında ziyarette açıktır. Bu havuza giriş yapmak için ilk önce Hierapolis Antik kentine giriş yapmanız gerekir. Hierapolis Antik Kentine giriş yapmak için 35 TL ücret ödemeniz gerekir. Daha sonra havuzda yüzmek içinde 32 TL ücret ödemeniz gerekir. Yani toplamda 67 TL ücret ödeyip o şekilde bu tarihi havuzda yüzebilirsiniz. Bunun dışında birkaç bilgi notunu maddeler halinde eklemek isterim. Şöyle ki;

 1. Eğer Müzekart‘ınız var ise sadece antik kente yılda 2 defa ücretsiz giriş yapabilirsiniz. Havuz için yine ücret ödemeniz gerekir. Müze kart havuz için geçerli değil.
 2. Buraya giriş yapmak için 0 – 6 yaş arası ücretsiz. 7 – 12 yaş arası 13 TL ücret ödemeleri gerekir.
 3. Niyetiniz sadece havuzu görmek ve fotoğraf çekmek ise Havuz giriş ücreti ödemiyorsunuz.

Göz at;

 1. Hierapolis Antik Kenti
 2. Hierapolis Arkeoloji Müzesi
 3. Pamukkale’den Ürgüp’e Nasıl Gidilir, Ulaşım
 4. Karahayıt Nerede, Nasıl Gidilir?
 5. Karahayıt Kaplıcaları Nerede, Nasıl Gidilir?
 6. Karahayıt Otelleri ve Karahayıt Otel Fiyatları
 7. Pamukkale Gezi Rehberi
 8. Pamukkale Travertenleri
 9. Pamukkale Gece Hayatı
 10. Pamukkale Otelleri ve Pamukkale Otel Fiyatları
 11. Pamukkale Natural Park
 12. Denizli Termal Oteller ve Denizli Termal Otel Fiyatları
 13. Denizli Otelleri ve Denizli Otel Fiyatları
 14. Denizli Gezi Rehberi
 15. Denizli’de Gezilecek 10 Yer
 16. Denizli Gece Hayatı
 17. Denizli Merkezden Pamukkaleye Nasıl Gidilir, Ulaşım

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here