Kuzey İtalya'da Gezilecek 10 Yer

Alp dağlarından buzul göllere, Riviera ve Adriyatik’in güneşli kıyı şeridine kadar, Kuzey İtalya’nın coğrafi çeşitliliği sizi yeterince büyülüyecektir.

Kuzey İtalya’da Gezilecek Yerler

Leonardo de Vinci’nin başyapıtı “The Last Supper” de dahil olmak üzere bölgenin kentleri ve mimarisi, mutfak kültürü ve kültürel hazineleri hayli ilgi çekicidir.

Bunları da okumalısın ;

 1. Roma Gezilecek Yerler
 2. Roma Otelleri ve Roma Otel Fiyatları
 3. Roma Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 4. Roma Gece Hayatı
 5. Roma Terminiden Fiumicino Havalananına Ulaşım Nasıl Gidilir
 6. Roma şehir içi ulaşım
 7. İtalyanın En Güzel 10 Gölü
 8. Kuzey İtalya’da Gezilecek 10 Yer
 9. Milan Gezilecek Yerler
 10. Venedik Gezilecek Yerler
 11. Venedik Gece Hayatı
 12. Venedik Otelleri ve Venedik Otel Fiyatları
 13. Floransa Gezilecek Yerler
 14. Floransa Gece Hayatı
 15. Floransa Roma Arası Ulaşım, Nasıl Gidilir
 16. Milano Gece Hayatı
 17. İtalya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 18. İtalyanın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
 19. İtalya Nerede?

İtalya’nın en zengin bölgelerini kapsayan Kuzey tarafı, lüks tatil yerleri konusunda birinci sınıf bir destinasyondur. İster kaliteli şarap örnekleri alın, ister birinci sınıf mutfaklarda yemek yiyin, antik kaleleri, katedralleri ve kiliselerini keşfedin. İtalya, bir tatil için ziyaretçilerin istediği unutulmaz seyahat deneyimlerini her zaman sunar.

10. Bologna

Kırmızı tuğla yapıları ve kiremit çatıları ile “La Rossa” olarak adlandırılan Bologna, Kuzey İtalya’nın Emilia-Romagna bölgesinin başkenti ve en büyük kentidir. Bologna, ortaçağ kuleleri ve geniş portikalarıyla tanınmasına rağmen, kapsamlı restorasyon sayesinde Bologna’nın mimarisi Etrüsk ve Roma yapılarını da içeriyor. 1088 yılında kurulan Bologna Üniversitesi de ziyarete değerdir. Dünyanın en eski yüksek öğrenim kurumudur ve her yıl binlerce öğrenci hala buraya kayıt yaptırmaktadır.

9. Gran Paradiso National Park

Avrupa’nın en büyük ve en iyi korunmuş vahşi yaşam alanlarından biri olan Gran Paradiso Milli Parkı, İtalya’nın en yüksek zirvesi Alpler’deki tek dağ olan Gran Paradiso’nun adını taşımaktadır. Bölge, 1920’de İtalya’nın ilk milli parkı seçilmiştir.

8. Bergamo

Bergama, yükselen Bergames Alpes’in eteklerine karşı sokulmuş iki ayrı şehirden oluşuyor. Città Alta, ya da üst şehir, 16. yüzyıldan kalma bir duvarla çevrili bir ortaçağ kentidir. Alt kısım ise Città Bassa olarak bilinir, nispeten modern bir şehirdir. Bunların arasında, besteci Gaetano Donizetti’nin son dinlenme yeri olan Santa Maria Maggiore’nin süslü Bazilikası da var. Raphael, Botticelli ve Canaletto’nun geniş kapsamlı resim koleksiyonu ile Accademia Carrara, cazibe merkezidir.

7. Verona

Shakespeare’in “Romeo and Juliet” oyunundaki ünlü isim olan Verona, Roma kalıntıları, Rönesans sarayı ve ortaçağ yapılarıyla dolu pitoresk bir şehirdir. Milano ve Venedik arasında bulunan bu şehir, ziyaretçilerine sürekli olarak kalabalıklarla savaşmadan eski bir İtalyan şehrinin tüm cazibesinin tadını çıkarma şansı sunuyor.

6. Genoa

Roma ve Venedik gibi diğer İtalyan şehirlerinin popülerliği gölgesinde kalsa da, Cenova yine de İtalya’nın gerçek gizli mücevherlerinden biridir. İtalya’nın kuzeybatı kıyısındaki Liguria bölgesinin başkenti olan Cenova, en çok Christopher Columbus’un doğduğu yer olarak bilinir. Şehrin parlak kronu, muhteşem mimarisi ve sanatsal hazineleri gibi her fırsatta şaşırtıcı özellikleri vardır.

5. Milan

İkinci Dünya Savaşı sırasında ağır bombardıman nedeniyle neredeyse imha edilen Milan, o zamandan beri yeniden inşa edilmiş ve ülkenin finans ve moda başkenti olarak ön plana çıkmıştır. 14. yüzyıldan kalma Sforzesco Kalesi, Michelangelo’nun “Pietà Rondanini “‘sini içeren Museo d’Arte Antica sergileri yer almaktadır. Görkemli kırmızı ve altın renginde döşenmiş 18. yüzyıl La Scala opera binası da görülmesi gereken bir cazibe merkezidir. Dünyanın en büyük gotik katedrallerinden biri olarak bilinen Duomo yine bu şehirde bulunmaktadır.

4. Portofino

Portofino, mükemmel limanı, yemyeşil çehresi ve sahil evlerinin gelişigüzel dizileriyle İtalyan Rivierası’nın en güzel şehirlerinden biridir. Cenova’nın güneyinden kısa bir mesafede yer alan bu küçük köy, yüzyıllarca popüler bir günlük gezi yeri olmuştur.

3. Lake Garda

Lombardiya eyaletindeki buzul göllerinin en büyüğü olan Garda Gölü, kuzeydeki Alp tepeleri ve güneydeki düz ovalar ile çok fazla ziyaretçi çeken bir yerdir. Gölün kuzey kıyısında, yelken, rüzgar sörfü, kayak ve yüzme gibi etkinlikler ile ilgilenen ziyaretçiler için tercih edilen Riva del Garda bulunur.

2. Cinque Terre

Cinque Terre, İtalya’nın en güzel bölgelerinden biridir. Çoğu kasabasına sadece trenle ulaşılabilir. Arabalara bu kasabaların girişine izin verişmez çünkü çünkü rahat yürüyüş yapmak bu bölgeler için çok önemlidir.

1. Venedik

Romantik bir kaçamak için mükemmel bir yer olan Venedik, kanalların yerini değiştirdiği bir şehirdir. Binalar büyülenmiş gibi Adriyatik Denizi’nin dışına doğru uzanır. Yüzlerce yıldır gezginleri çeken harika bir mimarisi ve hayat tarzı vardır. Gondollar ile kanalda keyif yaparken sayfamıza yorum yazmayı unutmayınız lütfen.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz