Şişli

İstanbul’un Avrupa yakasında bulunan bir ilçesidir. Modern bir ilçe olan Şişli’de çok sayıda alışveriş merkezleri, kültür ve sanat merkezleri, tarihi eser ve doğal yerler bulunmaktadır.

Şişli Camii: Şişli ilçesinin Abidei Hürriyet Caddesi ile Halaskargazi Caddesi arasında bulunmaktadır.  1949 yılında yapılan tarihi camii geniş bir avlu içinde bulunmaktadır. Şişli Camii; üç yarım kubbeden oluşmaktadır. Günümüzde halen kullanılan tarihi camiyi gezip tarihi mimarisini yakından inceleyebilirsiniz.

Şişli Camii

Atatürk Müzesi: İnkılap Müzesi olarak da anılan müze Şişli ilçesinin Halaskargazi caddesinde bulunmaktadır. Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşadığı ev olan bu yer 1942 yılında Atatürk Müzesi olarak hizmete açılmıştır. Ulu Önder Atatürk’ün doğumundan vefatına kadar geçen hayatı ile ilgili fotoğraflar, kullandığı eşyaları ve kıyafetleri, çeşitli belgeler ve tablolar Atatürk Müzesi’nde sergilenmektedir. Ulu Önder Atatürk’ün yaşamını anlatan bu müzeyi ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Teşvikiye Camii: Şişli’nin Teşvikiye caddesi ile Ahmet Fetgeri sokağı arasında yer almaktadır. Şişlinin simgelerinden olan Teşvikiye Camii 1854 yılında Sultan Abdülmecid tarafından inşa ettirilmiştir. Geniş ve ferah bir bahçe içine yapılan Teşvikiye Camiinin avlusunda eski zamanlarda atış talimi yapılan iki tane Nişantaşı bulunmaktadır. İbadet ile sosyal hayatın birleştirildiği bu tarihi camiyi görmenizi tavsiye ederim.

Teşvikiye Camii

Aya Dimitri Rum Kilisesi: Şişli ilçesinin Kurtuluş Semtinde yer almaktadır. Hangi yıllarda yapıldığı tam olarak bilinmemekle beraber kilisenin girişi üzerinde bulunan kitabede çeşitli zamanlarda onarımlardan geçtiği yazıyor. Günümüze sağlam olarak ulaşan Aya Dimitri Rum Kilisesi tarihi ve mimari olarak önemli eserlerdendir. Büyüleyici mimariye sahip Aya Dimitri Rum Kilisesi iç kısmında bulunan ahşap oymaları ve altın kaplamalı ikonostasis görülmeye değer. Hayranlık uyandıran mimarisi ile göz dolduran kilise her gün ibadete açıktır. Bu sanatsal ve tarihi güzelliğe sahip kiliseyi haftanın her günü ziyaret etmeniz mümkün.

Saint Esprit Katedrali: Şişli ilçesinde Harbiye mevkiinde Cumhuriyet caddesi üzerinde bulunmaktadır. 1845 yılında Papanın temsilcisi Hillereau tarafından Mimar Gaspard Fossati’ye inşa ettirilmiştir. Çeşitli zamanlarda onarımlardan geçirilen Saint Esprit Katedrali günümüze sağlam olarak ulaşmıştır. Kilisenin bahçesinde Barışçıl Papa olarak bilinen Papa Benedictus’un heykeli bulunmaktadır. Ayrıca kilisenin zemininde kilisenin kurucusu gibi önemli kişilerin defin edildiği yer altı mezarı bulunmaktadır. Günümüzde ibadet yeri olarak halen kullanılan kilise iç ve dış mimarisi ile görülmesi gereken tarihi eserlerdendir. Haftanın her günü açık olan bu tarihi kiliseyi ziyaret edebilirsiniz.

Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu: 1947 yılında Şişli ilçesinde Harbiye semtinde açılmıştır. Düz sahneye bakan yarım daire şeklinde yapılan Harbiye Açık Hava Tiyatrosu çok sayıda konser ve gösteriye ev sahipliği yapmaktadır. Şişli’de bulunan bu açık hava tiyatrosunda çeşitli konser ve gösterilere izleyici olarak katılabilirsiniz.

Küçük Çiftlik Park: Şişli’de Maçka demokrasi parkının yanında bulunmaktadır. İstanbul’un en büyük etkinlik alanı olan Küçük Çiftlik Park her yıl yerli yabancı birçok ünlünün konserlerine ev sahipliği yapmaktadır. Eğlenmeyi seviyorsanız mutlaka Küçük Çiftlik Parkına uğramalısınız.

Vali Konağı Caddesi: Şişli’de Nişantaşı’nda bulunmaktadır. Vali Konağı Caddesi ismini içinde barındırdığı Vali Konağından almaktadır. Alışveriş mekanları ile kaplı olan bu cadde günün her saati kalabalıktır. Aradığınız her şeyi rahatlıkla bulacağınız bu caddede keyifli alışveriş yapabilirsiniz. Ayrıca kafe ve restoran bulunan bu caddede dinlenecek ve eğlenecek yerler de bulmanız mümkün.

Şişli Vali Konağı Caddesi

Şişli’de bulunan tarihi öneme sahip Zincirli Kuyu Mezarlığı, Askeri Müze, Bomonti Bira Fabrikası, Darülaceze, İstanbul Radyoevi gibi tarihi yerleri gezmenizi tavsiye ederim. Ayrıca Şişli’de bulunan alışveriş merkezlerini de ziyaret edebilirsiniz.

NOT:

Şişli Otelleri ve Şişli Otel Fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi öğrenmek için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Şişli Otelleri ve Şişli Otel Fiyatları

1-İstanbul Gezi Rehberi

2-İstanbul’da Gezilecek 30 Yer

3-İstanbul’da gezilecek 10 Yer

4-İstanbul Gece Hayatı

5-İstanbul Otelleri ve İstanbul Otel Fiyatları

Şişli Camii
Şişli Hangi Şehirde Hangi Yakada
Şişli Haritası
Şişli Nasıl Gidilir
Şişli

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here