Manavgat

Manavgat ilçesi Antalya’nın en büyük ikinci ilçesidir. Manavgat Nehrinin iki yakasında kurulan Manavgat ilçesi antik çağdan beri çok sayıda önemli uygarlığa ev sahipliği yapmıştır.

Manavgat Gezilecek Yerler

Köklü bir geçmişe sahip Manavgat’ta çok sayıda tarihi yapıt bulunmaktadır. Turizmin önemli noktalarından biri olan Manavgat ilçesi uzun ve güzel sahil şeridi, Manavgat Şelalesi, yemyeşil tabiatı ve mağaraları ile doğal bir güzellik oluşturuyor. Manavgat ilçesinde tarihi yapılar dışında çok sayıda doğal güzellikler bulunmaktadır.

Göz at ;

 1. Manavgat Gezilecek Yerler
 2. Manavgat Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Manavgat Şelalesi Nerede, Nasıl Gidilir
 4. Manavgat Gece Hayatı
 5. Manavgat Otelleri
 6. Novamall Avm Manavgat
 7. Antalya Gezilecek Yerler
 8. Antalya’da Gezilecek 10 Yer
 9. Antalya Gece Hayatı
 10. Akdeniz Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
 11. Antalya Otelleri ve Antalya Otel Fiyatları
 12. Manavgat Şelalesi Nerede, Nasıl Gidilir
 13. Antalya Hayvanat Bahçesi
 14. Antalya Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 15. Antalya Balayı Otelleri ve Antalya Balayı Otel Fiyatları
 16. Antalya Merkezden Hava alanına nasıl gidilir, ulaşım
 17. Patara Plajı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti
 18. Konyaaltı Plajı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti
 19. Antalya Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
 20. Kaleiçi Otelleri ve Kaleiçi Otel Fiyatları

Manavgat Nehri: Dünyanın en uzun yeraltı akarsuyu olan Manavgat Nehri adını paylaştığı Manavgat ilçesinde bulunmaktadır. Tek kaynaktan beslenen Manavgat Nehri harika bir güzelliğe sahiptir. Manavgat Nehri turkuaz yeşili suları ile büyüleyici bir güzellik oluşturuyor.

Manavgat Nehrinin üzerinde Manavgat Barajı ve Oymapınar Barajı bulunmaktadır. Manavgat nehrinde alabalık, sazan, levrek ve kefal gibi çeşitli balık türleri yaşamaktadır. Ayrıca nehrin üzerinde bulunan kuşlar ile görsel bir şölen oluşturuyor.

Bu muhteşem güzelliğe sahip nehrin temiz ve serin sularında yüzme imkânı da bulunmaktadır. Manavgat Nehrinde tekne turu yapabilirsiniz. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turist alan Manavgat Nehri görülmesi gereken doğal güzelliklerdendir.

Manavgat Nehri

Manavgat Şelalesi: Manavgat Çayı üzerinde bulunan Manavgat Şelalesi yüksekten akan suları ile harika bir güzellik oluşturuyor.  Manavgat ilçesinde bulunan Manavgat Şelalesi ihtişamlı görüntüsü ve yemyeşil çevresi ile göz dolduruyor. Manavgat şelalesinde muhteşem manzara fotoğrafları çekebilirsiniz.

Ayrıca şelalenin çevresinde bulunan ağaçlarla kaplı yeşil alanda şelale manzarasına karşı piknik yapabilirsiniz. Manavgat şelalesinin etrafında kafe ve restoran bulunmaktadır.

Şelale manzarasına karşı oturup çay içmenin ya da yemek yemenin tadına varmalısınız. Keyifli zamanlar geçireceğiniz bu doğal güzelliğe sahip Manavgat Şelalesini gezi listenize mutlaka eklemelisiniz.

Manavgat Şelalesi

Aslanlı Mağarası: Manavgat ilçesine bağlı Kiraz Köyünde bulunmaktadır. 110 metre uzunluğunda olan Aslanlı Mağarası sarkıt ve dikitleri ile büyüleyici bir güzellik oluşturuyor.

Aslanlı Mağarası ismini içinde bulunan aslana benzeyen dikitten almıştır.  Turizm açısından önemli bir konuma sahip olan Aslanlı Mağarası yerli ve yabancı çok sayıda turist almaktadır.

Manavgat Aslanlı Mağarası

Boğaz Plajı: Manavgat ilçesinde bulunan Boğaz Plajı sakin yapısı ile dikkat çekmektedir. Tertemiz ve masmavi deniz suları ve ince kumları ile tatilcilerin gözde yerlerindendir.

Manavgat Nehri ile birleşen Akdeniz suları harika bir güzellik oluşturuyor. 3 km uzunluğunda bulunan Boğaz Plajının serin sularında doyasıya yüzebilirsiniz. Çevresi ormanlık alan ile kaplı Boğaz Plajı yeşil ile mavimin uyumu içinde doğal bir güzellik oluşturuyor.

Bu ormanlık alanda piknik yaparak keyifli zamanlar bulunmaktadır. Etrafında yerleşim yeri olmayan Boğaz Plajına yaklaşık 50 metre uzaklıkta alabalık çiftlikleri bulunmaktadır.

Manavgat Boğaz Plajı

Oluk Köprü: Manavgat ilçesine bağlı Başkonak Köyünün yakınlarında bulunmaktadır. Oluk Köprü M.S.  2. Yüzyılda Roma Döneminde 14 metre uzunluğunda 3 metre genişliğinde Köprüçay Nehrinin üzerine yapılmıştır.

Oluk Köprü tarihi ve mimarisi ile oldukça dikkat çekmektedir. Tarihin derinliklerinden gelen Oluk Köprü günümüze kadar sağlam olarak ulaşmıştır. Oluk Köprü taş işlemeleri ve farklı yapısı ile çok sayıda ziyaretçi almaktadır.

Manavgat Oluk Köprü

Seleukeia Antik Kenti: Manavgat ilçesinde bulunmaktadır. Çam ormanları arasından bulunan Seleukeia Antik Kenti doğal manzarası ve tarihi kalıntıları ile harika bir görüntü oluşturuyor. Seleukeia Antik Kentinde bulunan ve günümüze ulaşan bazı tarihi kalıntılar bulunmaktadır.

Gönümüze ulaşan bu tarihi kalıntılar, hamam, iki katlı agora ve şapeldir. Bu tarihi kalıntılar farklı mimarisi ile görülmesi gereken eserlerdendir. Tabiatın kucağında bulunan bu antik kent doğal güzelliği ve tarihi kalıntıları ile dikkat çekmektedir. Gezinize tarihi bir boyut katmak istiyorsanız burayı gezmenizi tavsiye ederim.

Manavgat Seleukeia Antik Kenti
Manavgat
Manavgat Nerede
Manavgat Nasıl Gidilir
Manavgat Haritası
Manavgat Hangi Şehirde

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here