Çeşme

İzmir’in ilçesi olan Çeşme; İzmir’e 94 km uzaklıkta bulunan bir tatil beldesidir. Tatil cenneti olan Çeşme’ye ulaşım problemi yoktur.

Çeşme Gezilecek Yerler

Doğal güzellikleri, birbirinden güzel plajları, çeşitli otelleri, gece hayatı, tarihi mekanları ve sahilleri ile büyüleyici bir güzelliğe sahip Çeşme her yıl binlerce yerli ve yabancı turist almaktadır.

Tatilcileri gözde yeri olan Çeşme; Alaçatı, Dalyan ve Ilıca gibi tatil beldeleri görülmeye değer güzelliklere sahip. Çeşme’de çok sayıda tarihi mekânlar ve doğal yerler bulunmaktadır. Çeşme’de gezilip görülmesi gereken yerler şunlardır:

Göz at ;

 1. Çeşme Gezilecek Yerler
 2. Çeşme Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Çeşme Gece Hayatı
 4. Çeşme Ilıcaları
 5. Çeşme Eşek Adası Nerede, Nasıl Gidilir
 6. Ilıca Plajı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti
 7. Çeşme Pırlanta Plajı
 8. Aya Haralambos Kilisesi Nerede, Nasıl Gidilir
 9. Çeşme Karaburun Yarımadası
 10. Çeşme Otelleri Ve Çeşme Otel Fiyatları
 11. Çeşme Boyalık Koyu
 12. Çeşme Altınkum Plajı
 13. Dalyanköy
 14. Çeşme Şifne Koyu
 15. Çeşme Aya Yorgi Koyu
 16. Alaçatı Otelleri ve Alaçatı Otel Fiyatları
 17. Ayios Haralambos Kilisesi
 18. Urla Otelleri ve Urla Otel Fiyatları
 19. Ilıca Otelleri ve Ilıca Otel Fiyatları
 20. İzmir Gezilecek Yerler
 21. İzmir Gece Hayatı
 22. İzmir’de Gezilecek 10 Yer
 23. Kordon Boyu Nerede, Nasıl Gidilir
 24. İzmir Karagöl Tabiat Parkı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti
 25. İzmir Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 26. İzmir Sasalı Doğal Yaşam Parkı Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri, Giriş Ücreti
Çeşme Hangi Şehirde
Çeşme Hangi Şehirde
Çeşme Haritası
Çeşme Haritası
Çeşme Merkez
Çeşme Merkez
Çeşme Nasıl Gidilir
Çeşme Nasıl Gidilir
Çeşme Nerede
Çeşme Nerede
Çeşme
Çeşme

Alaçatı: Ege kıyısında yer alan Çeşme’ye bağlı küçük, şirin bir tatil beldesidir. Rumlar Döneminden kalan Alaçatı’ya özgü tarihi taş evleri, evlerin penceresinden sarkan rengarenk çiçekleri, lavanta kokan dar sokakları, Arnavut kaldırımları, tertemiz plajları ve serin havası ile harika bir tatil yapacağınız bol fotoğraf çekeceğiniz güzellikte bir yer. Alaçatı çeşitli restoranlar, butik kafeler, lüks oteller ve gece mekanları ile ışıl ışıl bir yer. Keyifli ve eğlenceli bir tatil yapacağınız bu tatil yerine mutlaka uğramalısınız. Ayrıca Alaçatı’da cumartesi günleri kurulan Alaçatı Pazarına gitmenizi de tavsiye ederim.

Alaçatı Barlar Sokağı
Alaçatı Barlar Sokağı
Alaçatı Evleri
Alaçatı Evleri
Alaçatı Hangi Şehirde
Alaçatı Hangi Şehirde
Alaçatı Haritası
Alaçatı Haritası
Alaçatı Nasıl Gidilir
Alaçatı Nasıl Gidilir
Alaçatı Nerede
Alaçatı Nerede
Alaçatı
Alaçatı

Çeşme Ilıcaları: Çeşme’ye 5 km uzaklıkta İzmir- Çeşme karayolu üzerinde deniz kıyısında bulunmaktadır. Plajı ve ılıcası aynı yerde bulunan Çeşme Ilıcaları dünyanın en zor bulunan ılıcalarıdır. Şifalı ılıcanın suyu 58 derece sıcaklıktadır.

Ilıca suları romatizmalı hastalıklara, karaciğer rahatsızlıklarına, deri hastalıklarına ve çeşitli kadın hastalıklarına iyi gelmektedir. Hem deniz keyfini yaşatacak hem de şifa verecek sağlıklı bir tatil için tercih edilmesi gereken yerlerdendir. Çeşme ılıcalarında çok sayıda termal oteller bulunmaktadır.

Çeşme Ilıcaları
Çeşme Ilıcaları

Boyalık Koyu: Çeşme merkezine 9 km uzaklıkta bulunmaktadır. Yaklaşık 5 km uzunluğunda şahane plajlara sahip olan Boyalık Koyu; Çeşmenin en çok tercih edilen yerlerinden biridir.

Boyalık Koyunun rüzgarlara kapalı en sakin plajı olan sakin deniz diye anılan Ayayorgi plajı sakin bir tatil isteyenler için ideal bir plaj. Kıyıda bulunan lokantalar ve birbirinden keyifli dinlenme tesisleri, tertemiz plajları ile harika tatil yapacağınız bir yer.

Ayrıca Çeşme’ye 4 km uzaklıkta bulunan limanı ve plajı ile tüm doğal güzellikleri kendinde toplayan ve çok sayıda otel ve pansiyona sahip olan Daryan ve Sakızlı Koyu da tatil için tercih edebilirsiniz.

Boyalık Koyu
Boyalık Koyu

Eşek Adası: Eski ismi Goni olan Eşek Adası’na yat ile yaklaşık bir saatte ulaşım sağlanmaktadır. Temiz koyları ve sevimli eşekleri ile büyüleyici güzellikte bir ada olan Eşek Adası günübirlik geziler için oldukça ideal bir yer.

Ada içinde eşeklerin yaşayabilmesi için tatlı su bulunmaktadır. Ayrıca su üstü ve su altı sporları için uygun koylara sahip Eşek Adası doğa harikası görünümü ile görülmesi gereken bir yer.

Eşek Adası
Eşek Adası

Erythrai Antik Kenti: Çeşmeye 30 km uzaklıkta bulunan Ildırı beldesinde bulunmaktadır. Arkeolojik çalışmalar sonucu ulaşılan bu antik kent eski bir yerleşim yeridir.

Antik çağdan günümüze kadar ulaşan Ertythrai Antik kenti tarihi yapısı ile görülmesi gereken yerlerdendir. Antik kentte şehir surları, kilise, agora ve tiyatro bulunmaktadır.

Antik Kentin kalıntıları ve tarihi ruhuna işleyen Ildırı; doğal plajları ve kamp alanları ile ayrı bir güzellik oluşturuyor.

Erythrai Antik Kenti
Erythrai Antik Kenti

Çeşme Kalesi: Osmanlı Döneminde dikdörtgen yapıda inşa edilen kale, Çeşme’de görülmesi gereken tarihi yerlerden. Her yıl yapılan Uluslararası Çeşme Müzik Yarışması ve Çeşme Festivali bu kalede yapılmaktadır. Tarihi yapısı ve deniz manzarası ile ihtişamlı bir görüntü oluşturuyor.

Çeşme Kalesi
Çeşme Kalesi

Çeşme Arkeoloji Müzesi: Çeşmenin tarihi içinde barındıran müze Çeşme Kalesinde bulunmaktadır. Çeşme’de yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda elde edilen buluntuların sergilendiği müzede; arkeolojik ve etnografik eserler sergilenmektedir.

Ayrıca Çeşme’de bulunan Osmanlı Döneminden kalan, günümüzde eğlence mekânları, alışveriş merkezleri ve otel olarak kullanılan tarihi Kervansarayı da görmenizi tavsiye ederim.

Çeşme Arkeoloji Müzesi
Çeşme Arkeoloji Müzesi

3 YORUMLAR

 1. Nasıl söylenir bilemiyorum ama tabiri caizse dini imanı para olmuş güzide bir tatil beldesidir. Bir bira ve bir votka için 80 lira isteyen esnafı da cabası.

 2. Esnafı beş para etmez zaten gelen bidaha gelmez tuttukları kişi yi tabir rica ise ayak üstü deggetiriyorlar anlayamassiniz üstelik bide tesekur edersiniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz