Sapanca Gölü
Sapanca Gölü

Sakarya Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 31 Yer! Nereler Gezilir, Nereye Gidilir? Sakarya 976.948 toplam nüfusu ile Ülkemizin Marmara bölgesinde bulunur. İlimizin  kuzeyinde Karadeniz, batısında Kocaeli, Bursa, doğusunda Düzce ve güneyinde de Bolu ile Bilecik bulunmaktadır.

Sakarya Gezilecek Yerler

İlimize bağlı 16 ilçe bulunur. Sakarya ilimiz ile ilgili çok uzun bir yazı kaleme aldık isteyen olursa Buraya TIKLAYARAK yazımızı okuyabilir. Şimdi ise Sakarya’da gezilecek 10 gözde yeri sizinle paylaşacağız şöyle ki;

Göz at ;

 1. Sakarya Gezilecek Yerler
 2. Sakarya’da Gezilecek 10 Yer
 3. Sakarya Gece Hayatı
 4. Sakarya Otelleri ve Sakarya Otel Fiyatları
 5. Sakarya Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
 6. Acarlar Longozu
 7. Poyrazlar Gölü
 8. Karasu Sahili
 9. Sakarya Gölkent
 10. Marmara Bölgesinde Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
 11. Sakarya Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 12. Sapanca Gölü
 13. Sapanca Nerede, Nasıl Gidilir
 14. Soğucak Şelalesi
 15. Sapanca Gece Hayatı
 16. Sapanca Otelleri ve Sapanca Otel Fiyatları

Taraklı Evleri

Taraklı ilçe merkezine bağlı Hıdırlık Tepesi ve Taraklı Hisarının yamaçlarındaki vadide yer alan Taraklı yöresine has mimariye sahip Osmanlı Döneminden kalma evler 300 yıllık geçmişi ile tarihe meydan okumaktadır.

Ahşap ve üç kattan oluşan bu tarihi evler hem Osmanlı mimarisini hem de yöreye has olan mimariyi yansıtmaktadır. Göynük tarafından gelen Taraklı ilçesinden geçen dere Taraklı Evlerine doğal bir güzellik katmaktadır. Osmanlı şehir dokusunu yansıtan Taraklı Evleri görülmesi gereken yapılardandır.

Çiğdem Yaylası

Hendek ilçe sınırlarında yer almaktadır. Ülkemizin en güzel on yaylası içinde yer alan Çiğdem Yaylası çimle kaplı alanları ve temiz, bol oksijenli havası ile ön plana çıkmaktadır. Muhteşem bir manzaraya sahip bu alanda kamp yapılabilir.

Çiğdem Yaylasında her yıl temmuz ayının ikinci haftasında yayla şenlikleri yapılmaktadır. Bu tarihlerde yaylada yapılan şenliklere katılıp keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Acarlar Longozu

Karasu ilçesinde yer alan Acarlar Longozu Edirne ilinde yer alan İğneada Longozundan sonra ülkemizin en büyük ikinci longozudur.

Longoz su içine batan orman demektir. Acarlar Longozu içinde deniz, kumul, orman ve gölü bir arada barındıran eşsiz bir güzelliğe sahip ender yerlerdendir. Acarlar Longozu içinde çok sayıda farklı bitki türleri, kuşlar, balıklar ve hayvan çeşitleri bulunmaktadır.

Acarlar Longozu içinde ve çevresinde yürüyüş yolları, restoranlar ve piknik alanları yer almaktadır. Acarlar Longozu içinde yer alan gölde olta balıkçılığı yapabilir ve deniz bisikleti ile gölde dolaşabilirsiniz.

Doğal sit alanı ilan edilerek koruma altına alınan Acarlar Longozu muhteşem doğası ve eşsiz güzelliği ile görülmesi gereken yerlerdendir.

Maden Deresi

Karasu ve Kocaali arasında yer almaktadır. Karasu ilçe merkezine yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunmaktadır. Doğal bir güzelliğe sahip olan Maden Deresi çevresinde 1914 yılına kadar Fransızlar tarafından kullanılan maden tesisleri bulunmaktaymış.

Dere adını eski zamanlarda burada yer alan maden tesislerinden almıştır. Yeşillikler arasında yer alan Maden Deresi akan suların sesi ile adeta doğal bir musiki oluşturuyor. Maden Deresinin eşsiz manzarasına karşı piknik yapabilir ve yürüyüş yapabilirsiniz.

Maden Deresi çevresinde yer alan ağaçlar altında, kiremit çatılı, ahşap kamelyalardan oluşan tesislerde alabalık yiyebilirsiniz. Hatta burada çadır kurup kuşların sesi eşliğinde muhteşem bir gece geçirebilirsiniz. Maden Deresi çevresinde ceviz, fındık, kestane ve böğürtlen ağaçları yer almaktadır.

Eğer mevsiminde giderseniz bu meyveleri toplamanın keyfine varabilirsiniz. Muhteşem doğa fotoğrafları çekeceğiniz doğa harikası bir yer olan Maden Deresi görülmesi gereken yerlerdendir.

Sapanca Gölü

Sapanca ilçesinin en önemli yeri hiç şüphesiz 16 km uzunluğa sahip Sapanca Gölüdür. Ormanlar ile çevrili Sapanca Gölü doğa harikası güzelliği ile dikkat çekmektedir.

Sapanca ilçe merkezinde yer alan sahilde yürüyüş yapabilir ve Sapanca Gölünün muhteşem manzarasına sahip kafe ve lokantalarda oturup bir şeyler yiyip, içebilirsiniz. Ayrıca tekne kiralayıp gölde gezinti yapabilirsiniz.

Rahime Sultan Camii

Sapanca ilçe merkezine bağlı Uzunkum Köyü sınırları içinde yer almaktadır. Rahime Sultan Camisi Osmanlı Padişahı Abdülmecid’in dördüncü eşi olan Rahime Sultan tarafından 1892 yılında yaptırılmıştır.

Sapanca’nın tarihi miraslarından olan Rahime Sultan Camisi Osmanlı Devletinin son dönem mimari yapısı ile dikkat çekmektedir.

Sakarya Müzesi

Adapazarı ilçe merkezinde yer almaktadır. Müzenin içinde bulunduğu bina 1910-1915 yılları arasında beş katlı olarak inşa edilmiştir. Bu binada 1922 yılında Mustafa Kemal Atatürk ve annesi üç gün kalmıştır.

1983 yılında restore edilerek müze olarak hizmete açılmıştır. Müze içinde arkeolojik ve etnoğrafik eserler sergilenmektedir. Ayrıca müze içinde Atatürk’e ait eserler de sergilenmektedir. Müzenin bahçesinde Roma ve Bizans Dönemine ait eserler sergilenmektedir.

Deprem Müzesi

Adapazarı ilçe merkezine bağlı Cumhuriyet Mahallesinde Kavaklar Caddesi üzerinde yer almaktadır. 2004 yılında hizmete açılan Deprem Müzesi sergi salonları, sinevizyon salonu ve kafeteryadan oluşmaktadır.

Müze içinde Adapazarı’nda meydana gelen 1967 ve 1999 yılı depremlerine ait fotoğraflar, deprem olgusu oluşturmak amacıyla yapılan suni deprem yaratan stand ve deprem ile ilgili objeler sergilenmektedir. Ülkemizin ilk dünyanın ise dördüncü deprem müzesi olma özelliğine sahiptir.

Beşköprü

Adapazarı ilçesine 5 km uzaklıkta Beşköprü Mevkinde Sakarya Nehri üzerinde yer almaktadır. Justinianus Köprüsü olarak da anılan Beşköprü 565 yılında Bizans İmparatoru Justinianus döneminde inşa edilmiştir.

Bölgede bulunan Bizans Dönemine ait beş köprüden biri olmasından dolayı Beşköprü olarak adlandırılmıştır. Beşköprü 430 metre uzunluğunda, 9 kemerli olarak inşa edilmiştir. Restore edilen köprü günümüze sağlam olarak ulaşmıştır.

Çark Caddesi

Sakarya ilimizin Adapazarı ilçesinde bulunur. Bu cadde ilimizin en kalabalık caddesidir. Bu cadde üzerinde istediğiniz her şeyi bulabilirsiniz.

Bu cadde İstanbul ilimizde bulunan İstiklal Caddesini andırmaktadır. Buraya yolunuz düştüğünde bu caddeye mutlaka uğrayın burada sevdiklerinize hediye alabilirsiniz.

Sakarya Kent Park

Sakarya ili, merkez Adapazarı ilçe sınırında bulunan Kent Park, 160 bin m² alanın enkazdan yeşile dönüştürüldüğü harika bir yerdir. Parkta 14.000 m² boyutunda bir gölet bulunur. Gölet ortasında bulunan adacıklara ulaşım için köprüler inşa edilmiş. Yine Çark deresi sayesinde yılın dört mevsimi yeşilliğini korumaktadır. 4.500 metrelik yürüyüş alanı bulunur. Bu alanda sevdiklerinizle birlikte doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Ayrıca Kentpark’ta faaliyette olan 2 büfe ve 1 kıl çadır bulunur. Burada bir şeyler yeyip içebilirsiniz. Kısaca ailece gelip dinlenip huzur bulabileceğiniz bir yerdir.

Serdivan Planetaryum

Sakarya ili, Serdivan ilçe sınırında bulunan Serdivan Planetaryum veya diğer adıyla Gezegen Evi, özellikle çocuklara uzay hakkında bilgi verirken aynı zamanda eğlendirme amacı ile yapılmıştır.

Karasu Sahili

Sakarya ili, Karasu ilçe sınırında bulunan Karasu Sahili, Dünyanın üçüncü, Türkiye’nin ise en uzun ikinci sahilidir. Deniz, kum ve eğlence merkezleriyle vazgeçemeyeceğiniz bir yerdir. Sahil uzunluğu yaklaşık 20 km’dir. Kumu, Birçok hastalığa iyi gelindiği söylenmektedir. Özellikle bazı romatizmal hastalıkların iyileştirmesi için iyi olunduğu söylenilir.

Poyrazlar Gölü

Doğa bir güzelliğe sahip gölün çevresi Milli Park olarak kullanılmaktadır. Bu park içinde piknik alanları, çocuk oyun alanları, iskeleler ve kameriyeler yer almaktadır. Poyraz Gölünde olta balıkçılığı yapmak mümkün. Fakat göl çok derin olduğundan dolayı gölde yüzmek yasak. Yeşillikler içinde mavinin en güzel rengini sunan Poyrazlar Gölü muhteşem manzarası ile görülmesi gereken yerlerdendir. Buraya yaz aylarında çok sayıda insan akın eder. Özellikle şehir merkezine yakın olmasından dolayı bu cazibeyi daha çok artırmaktadır. Sevdiklerinizle birlikte güzel bir gün geçirmek istiyorsanız buraya mutlaka uğramalısınız.

Sakarya Deprem Müzesi

Sakarya ili, Merkez Adapazarı ilçe sınırında bulunan Deprem Müzesi, 200 yıllında inşa edilip 2004 yıllında hizmete açılmıştır. Deprem Müzesi; sergi salonları, sinevizyon salonu ve kafeteryadan oluşmaktadır. Müze içinde Adapazarı’nda meydana gelen 1967 ve 1999 yılı depremlerine ait fotoğraflar, deprem olgusu oluşturmak amacıyla yapılan suni deprem yaratan stand ve deprem ile ilgili objeler sergilenmektedir. Ülkemizin ilk dünyanın ise dördüncü deprem müzesi olma özelliğine sahiptir. Bu müze daha çok 17 Ağustos 1999 yıllında meydana gelen depremde hayatını kaybedenleri anmak, yaşananları anlatmak ve hatırlatmak amacıyla inşa edilmiş bir müzedir. Kısaca o günlere ışık tutmaktadır.

Sakarya Şehitliği

Sakarya ili, Serdivan ilçe sınırında bulunan Sakarya Şehitliği, 1940 yılından 2005 yılına kadar şehit olan 140 Sakaryalı şehitlerimizin anısına yapılan bir anıt mezardır.

Sakarya Orhan Cami

Sakarya ili, Merkez Adapazarı ilçe sınırında bulunan Sakarya Orhan Camii, 1323-1325 yılları arasında Orhan Gazi tarafından yapılmıştır. Kesme taştan inşa edilen cami dikdörtgen planlıdır. Zamanla tahrip olup yıkılan cami II. Abdülhamit Döneminde yeniden inşa edilmiştir. Günümüz sağlam olarak ulaşan cami görülmesi gereken tarihi yapılardandır.

Sakarya Park

Sakarya ili, Merkez Adapazarı ilçe sınırında bulunan Sakarya Park, 12 Eylül 2014 yıllında ziyarete açılmıştır. 120 dönümlük dev sosyal tesis halkın hizmetine açılmıştır. Park içerisinde ne ararsanız var. Burada yürüyüş yolları, dinlenme, oyun ve spor alanları, seyir terası ve Necip Fazıl Anıtı bulunuyor. Burası şehrin en gözde yerlerinden biridir. Yerel halk tarafında sıkça ziyaret edilen bir yerdir. Buraya gelip sevdiklerinizle yürüyüş yapabilir veya dinlenebilirsiniz. Bu park sayesinde şehir Sakarya nehri ile birleşmiş oldu.

Sakarbaba Türbesi

Sakarya ili, Erenler ilçe sınırında bulunan Sakarbaba Türbesi, ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. Türbede yatan şahıs ile ilgili şu efsane anlatılır; Günün birinde Sakar Baba adında birinin yolu Sakarya’ya düşmüş. Buraya gelirken Beş Köprü üzerinden geçerken o zamanki görevliler geçiş vergisi istemişler. Sakar Baba’da parası olmadığını söylemiş. Görevliler kabul etmeyince Sakar Baba dua ederek suya yön göstermiş, Irmak o zaman yatak değiştirmiş. O günden sonra o ırmağa ve Sakarya şehitliğine Sakar Baba ismi verilmiş. Günümüzde Erenler Tepesinde bulunan Türbeden de bu şahsın mezarı olduğu söylenilir. Yıl boyunca çok sayıda kişi buraya gelip ziyaret edip dua eder.

Sakarya Müzesi

Sakarya merkez Adapazarı ilçe sınırında bulunan Sakarya Müzesi, 1983 yıllında restore edilerek hizmete açılmıştır. Müzenin içinde bulunduğu bina 1910-1915 yılları arasında beş katlı olarak inşa edilmiştir. Bu binada 1922 yılında Mustafa Kemal Atatürk ve annesi üç gün kalmıştır.Bu nedenle buraya Atatürk Evi de denilmektedir. 1967 yıllında meydana gelen depremde büyük bir zarar görmüştür. 1983 yıllında restore edilerek müze olarak hizmete açılmıştır. Müze de arkeolojik ve etnoğrafik eserler sergilenmektedir. Ayrıca Ulu Mustafa Kemal Atatürk’e ait çok sayıda eşya da sergilenmektedir. Bunlar dışında Müzenin bahçesinde Roma ve Bizans Dönemine ait eserler sergilenmektedir. Buraya yolunuz düşerse Sakarya tarihine kısa bir yolculuk yapabilirsiniz.

Doğançay Şelalesi

Sakarya ili, Geyve ilçe sınırında bulunan Doğançay Şelalesi, 13 Mayıs 2013 tarihinde Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından tabiat parkı ilan edilmiştir. 4 hektar büyüklüğünde bulunan bu şelaleye sevdiklerinizle gelip harika bir gün yaşayabilirsiniz. Deniz seviyesinden 600 metre yükseklikte bulunan bu harika şelaleyi mutlaka görmelisiniz.

Karagöl Yaylası

Sakarya ili, Taraklı ilçe sınırında bulunan Karagöl Yaylası, Deniz seviyesinden 1200 metre yükseklikte olup 567 hektar genişliğinde bulunan harika bir yerdir. Buraya Karagöl denmesinin sebebi; İlkbahar aylarında yağan yağmurun yayladaki çukurların doldurmasıyla uzaktan bu çukurların göl gibi görünmesidir.

Sakarya Gölkent

1971 yıllında birkaç köyün birleşmesiyle belde haline gelen Gölkent, 2014 yıllında Sakarya ili, Ferizli ilçesine bağlı bir mahalle olmuştur. Gölkent merkezi; Akgöl ile Sakarya nehri arasındaki düzlük alanda kurulmuştur. Akgöl çevresinde yer alan Gölkent Ferizli ilçesinin en dikkat çeken mahallesidir. Gölkent’te Akgöl kıyılarında yürüyebilir ve keyifli anlar yaşayabilirsiniz. Ayrıca harika manzara fotoğrafları çekebilirsiniz.

Acelle Yaylası

Sakarya ili Akyazı ilçe sınırında bulunan Acelle Yaylası, gezilip görülmeye değer bir yer olup buraya yıl içerisinde çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir. Yaylada; Geniş yapraklı ve iğne yapraklı ağaçlardan oluşan bir bitki örtüsü hakimdir. Derenin ortasında Enişte Deresi geçmektedir. Bu dere üzerinde 60-70 metre uzunluğunda 3-4 metre genişliğinde ve derinliği bilinmeyen bir gölet bulunur. Bu gölet halk arasında Büyük Deniz olarak bilinir. Burada bulunan gölet, dere ve yeşillik yaylaya ayrı bir renk katmaktadır. Şehrin gürültüsü ve stresinde uzaklaşıp huzur aramak istiyorsanız burayı tercih edebilirsiniz.

Sakarya Saklı Göl

Sakarya ilimizin Adapazarı ilçesinde bulunan Saklı göl’ün bütün ihtişamıyla sizlere aktaracağız. İlimizde bulunan bu göl yaklaşık 520 dönümlük bir yer kaplamaktadır. Burada bir cafe ve resturant bulunmaktadır. ve ormanın içinde piknik yapabileceğimiz yerlerde mevcuttur. Ayrıca burada kurulmuş masalarda kitap okumak için bulunmaz bir yer. Buraya gidenler şu sözü söylerler. Burası şehre çok yakın ama şehirden çok uzak. Bu sözü duyduğumda şaşırmıştım ne demek istediklerini tam anlamamıştım. Sonra anladım ki mesafe olarak şehre yakın ama huzur olarak şehirden çok uzak. Buranın ağaçları suyu insana huzur vermektedir. Burada bir kahvaltı yaptığınız zaman tekrar gitmek istiyeceksiniz. O tadı alan bırakamıyor.

Serdivan Gölpark

Sakarya ilimizden bulunan Gölpark ile ilgili derleyip topladığımız bilgileri ve gözlemlerimizi siz değerli okurlarımızla paylaşacağız. İlimizin merkez sınırları içerisinde bulunan bu park sapanca gölün yanında bulunur. Bu park birçok etkinliğe hizmet etmektedir. Buraya gittiğinizde en başta manzarasıyla büyüleyeceksiniz. Hele akşam üstü sevdiklerinizle oturup manzara karşısında çay içmek yok mu işte huzurun tanımı o zaman yapmış olursunuz. Burada mangal keyfi yapabilir veya Yürüyüş yapabilirsiniz. Çocuklar için park bulunmaktadır. çocuklarınızla eğlenebilir ve güzelce vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca burada gezi alanları bulunur. Doyasıya gezebilirsiniz. 2013 yılında hizmette giren bu park yöre halkı ve dışarıdan gelen ziyaretçilerin gözdesi oldu.

Seyyid Karaman Baba Türbesi

Sizinle Sakarya yolculuğuna çıkıp burada bulunan çok önemli bir şahsiyetin türbesi hakkında bilgi sahibi olacağız. Karaman baba Anadolu’ya gelip çeşitli kerametlerden bulunup insanları kendine bağlayan Müslümanlaştıran Horasan Erenleri ve Alp Erenleri arasındadır. Doğum tarihi tam olarak bilinmese de 8. Yy. olduğu söylenilir.

İl Ormanı Mesire Alanı

Adapazarı- Sapanca yolu üzerinde bulunan ormanlık alan 27,14 ha alana sahiptir. 1983 yıllında bu ormanı tesis etmişler. 2011 yıllında B tipi mesire yeri iken daha sonra bakanlık tarafında tescillenmiştir.

Soğucak Şelalesi

Bu şelale yaz ayında gidilir. Giderken yanınıza alacağınız şeyleri de size sayalım. çalı ve dikenlerden koruyacak sağlam ve rahat bir pantolon, ayak burkmalarına karşılık ayağınıza özel bot, sırt çantanız, su, yiyecek ve yürüyüş sopasını da yanınıza alıp yokuşu tırmandığınızda burnunuza çeşit çeşit kokular gelir. Kestane kayın ve ıhlamur ağaçları sizi karşılar bunlardan aldığınız kokuyu hayal edebiliyor muyuz? Sonuç olarak bu şelale haziran ayında sevdiklerinizi yanınıza alıp o mis kokuların içinde geçerken yaratıcının size bahşettiği o güzellikleri yaşayın ve tadını çıkarın.

Hasan Fehmi Paşa Camii

Sakarya ili, Sapanca ilçe sınırında bulunan Hasan Fehmi Paşa Camii, 1887 yıllında Osmanlı Veziri Hasan Fehmi Paşa tarafında yaptırılmıştır. Bu caminin yapı şekli taş tuğla ve ahşap olduğu söylenilir. içindeki çok güzel süslemeleriyle ziyaretçilerini büyülüyor adeta. Bu cami Sapanca’nın değerli işçiliğiyle bilinen bu cami yakın tarihte Sapanca Belediyesi tarafında restore edilmiştir. şehir merkezine 23 km Sapanca’ya ise 3 km uzaklıkta ziyaretçilerini beklemektedir.

Özel Ali Fuat paşa Kuva-i Milliye Müzesi

Müze Sakarya ilimizin Geyve İlçesinde bulunan Ali Fuat Paşa mahallesindedir. Bu müzede kurtuluş savaşı komutanlarından olan Ali Fuat Cebesoy ve kuvay-ı milliye ait eşyalar sergilenir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here