Sapanca Gölü
Sapanca Gölü

Sakarya 976.948 toplam nüfusu ile Ülkemizin Marmara bölgesinde bulunur. İlimizin  kuzeyinde Karadeniz, batısında Kocaeli, Bursa, doğusunda Düzce ve güneyinde de Bolu ile Bilecik bulunmaktadır.

Sakarya Gezilecek Yerler

İlimize bağlı 16 ilçe bulunur. Sakarya ilimiz ile ilgili çok uzun bir yazı kaleme aldık isteyen olursa Buraya TIKLAYARAK yazımızı okuyabilir. Şimdi ise Sakarya’da gezilecek 10 gözde yeri sizinle paylaşacağız şöyle ki;

Göz at ;

 1. Sakarya Gezilecek Yerler
 2. Sakarya’da Gezilecek 10 Yer
 3. Sakarya Gece Hayatı
 4. Sakarya Otelleri ve Sakarya Otel Fiyatları
 5. Sakarya Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
 6. Acarlar Longozu
 7. Poyrazlar Gölü
 8. Karasu Sahili
 9. Sakarya Gölkent
 10. Marmara Bölgesinde Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
 11. Sakarya Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 12. Sapanca Gölü
 13. Sapanca Nerede, Nasıl Gidilir
 14. Soğucak Şelalesi
 15. Sapanca Gece Hayatı
 16. Sapanca Otelleri ve Sapanca Otel Fiyatları

10-Taraklı Evleri

Taraklı Evleri

Taraklı ilçe merkezine bağlı Hıdırlık Tepesi ve Taraklı Hisarının yamaçlarındaki vadide yer alan Taraklı yöresine has mimariye sahip Osmanlı Döneminden kalma evler 300 yıllık geçmişi ile tarihe meydan okumaktadır.

Ahşap ve üç kattan oluşan bu tarihi evler hem Osmanlı mimarisini hem de yöreye has olan mimariyi yansıtmaktadır. Göynük tarafından gelen Taraklı ilçesinden geçen dere Taraklı Evlerine doğal bir güzellik katmaktadır. Osmanlı şehir dokusunu yansıtan Taraklı Evleri görülmesi gereken yapılardandır.

9-Çiğdem Yaylası

Çiğdem Yaylası

Hendek ilçe sınırlarında yer almaktadır. Ülkemizin en güzel on yaylası içinde yer alan Çiğdem Yaylası çimle kaplı alanları ve temiz, bol oksijenli havası ile ön plana çıkmaktadır. Muhteşem bir manzaraya sahip bu alanda kamp yapılabilir.

Çiğdem Yaylasında her yıl temmuz ayının ikinci haftasında yayla şenlikleri yapılmaktadır. Bu tarihlerde yaylada yapılan şenliklere katılıp keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

8-Acarlar Longozu

Acarlar Longozu

Karasu ilçesinde yer alan Acarlar Longozu Edirne ilinde yer alan İğneada Longozu’ndan sonra ülkemizin en büyük ikinci longozudur.

Longoz su içine batan orman demektir. Acarlar Longozu içinde deniz, kumul, orman ve gölü bir arada barındıran eşsiz bir güzelliğe sahip ender yerlerdendir. Acarlar Longozu içinde çok sayıda farklı bitki türleri, kuşlar, balıklar ve hayvan çeşitleri bulunmaktadır.

Acarlar Longozu içinde ve çevresinde yürüyüş yolları, restoranlar ve piknik alanları yer almaktadır. Acarlar Longozu içinde yer alan gölde olta balıkçılığı yapabilir ve deniz bisikleti ile gölde dolaşabilirsiniz.

Doğal sit alanı ilan edilerek koruma altına alınan Acarlar Longozu muhteşem doğası ve eşsiz güzelliği ile görülmesi gereken yerlerdendir.

7- Maden Deresi

Maden Deresi

Karasu ve Kocaali arasında yer almaktadır. Karasu ilçe merkezine yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunmaktadır. Doğal bir güzelliğe sahip olan Maden Deresi çevresinde 1914 yılına kadar Fransızlar tarafından kullanılan maden tesisleri bulunmaktaymış.

Dere adını eski zamanlarda burada yer alan maden tesislerinden almıştır. Yeşillikler arasında yer alan Maden Deresi akan suların sesi ile adeta doğal bir musiki oluşturuyor. Maden Deresinin eşsiz manzarasına karşı piknik yapabilir ve yürüyüş yapabilirsiniz.

Maden Deresi çevresinde yer alan ağaçlar altında, kiremit çatılı, ahşap kamelyalardan oluşan tesislerde alabalık yiyebilirsiniz. Hatta burada çadır kurup kuşların sesi eşliğinde muhteşem bir gece geçirebilirsiniz. Maden Deresi çevresinde ceviz, fındık, kestane ve böğürtlen ağaçları yer almaktadır.

Eğer mevsiminde giderseniz bu meyveleri toplamanın keyfine varabilirsiniz. Muhteşem doğa fotoğrafları çekeceğiniz doğa harikası bir yer olan Maden Deresi görülmesi gereken yerlerdendir.

6-Sapanca Gölü

Sapanca Gölü

Sapanca ilçesinin en önemli yeri hiç şüphesiz 16 km uzunluğa sahip Sapanca Gölüdür. Ormanlar ile çevrili Sapanca Gölü doğa harikası güzelliği ile dikkat çekmektedir.

Sapanca ilçe merkezinde yer alan sahilde yürüyüş yapabilir ve Sapanca Gölünün muhteşem manzarasına sahip kafe ve lokantalarda oturup bir şeyler yiyip, içebilirsiniz. Ayrıca tekne kiralayıp gölde gezinti yapabilirsiniz.

5-Rahime Sultan Camii

Rahime Sultan Camii

Sapanca ilçe merkezine bağlı Uzunkum Köyü sınırları içinde yer almaktadır. Rahime Sultan Camisi Osmanlı Padişahı Abdülmecid’in dördüncü eşi olan Rahime Sultan tarafından 1892 yılında yaptırılmıştır.

Sapanca’nın tarihi miraslarından olan Rahime Sultan Camisi Osmanlı Devletinin son dönem mimari yapısı ile dikkat çekmektedir.

4-Sakarya Müzesi

Sakarya Müzesi

Adapazarı ilçe merkezinde yer almaktadır. Müzenin içinde bulunduğu bina 1910-1915 yılları arasında beş katlı olarak inşa edilmiştir. Bu binada 1922 yılında Mustafa Kemal Atatürk ve annesi üç gün kalmıştır.

1983 yılında restore edilerek müze olarak hizmete açılmıştır. Müze içinde arkeolojik ve etnoğrafik eserler sergilenmektedir. Ayrıca müze içinde Atatürk’e ait eserler de sergilenmektedir. Müzenin bahçesinde Roma ve Bizans Dönemine ait eserler sergilenmektedir.

3-Deprem Müzesi

Deprem Müzesi

Adapazarı ilçe merkezine bağlı Cumhuriyet Mahallesinde Kavaklar Caddesi üzerinde yer almaktadır. 2004 yılında hizmete açılan Deprem Müzesi sergi salonları, sinevizyon salonu ve kafeteryadan oluşmaktadır.

Müze içinde Adapazarı’nda meydana gelen 1967 ve 1999 yılı depremlerine ait fotoğraflar, deprem olgusu oluşturmak amacıyla yapılan suni deprem yaratan stand ve deprem ile ilgili objeler sergilenmektedir. Ülkemizin ilk dünyanın ise dördüncü deprem müzesi olma özelliğine sahiptir.

2- Beşköprü

Sakarya Justinianus Köprüsü

Adapazarı ilçesine 5 km uzaklıkta Beşköprü Mevkiinde Sakarya Nehri üzerinde yer almaktadır. Justinianus Köprüsü olarak da anılan Beşköprü 565 yılında Bizans İmparatoru Justinianus döneminde inşa edilmiştir.

Bölgede bulunan Bizans Dönemine ait beş köprüden biri olmasından dolayı Beşköprü olarak adlandırılmıştır. Beşköprü 430 metre uzunluğunda, 9 kemerli olarak inşa edilmiştir. Restore edilen köprü günümüze sağlam olarak ulaşmıştır.

1-Çark Caddesi

Çark Caddesi

Sakarya ilimizin Adapazarı ilçesinde bulunur. Bu cadde ilimizin en kalabalık caddesidir. Bu cadde üzerinde istediğiniz her şeyi bulabilirsiniz.

Bu cadde İstanbul ilimizde bulunan İstiklal Caddesini andırmaktadır. Buraya yolunuz düştüğünde bu caddeye mutlaka uğrayın burada sevdiklerinize hediye alabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here