Akdeniz İlçesi

Akdeniz Mersin iline bağlı bir ilçedir. Akdeniz ilçesi Mersin ilinin 2008 yılında büyük şehir olmasıyla ilçe olmuştur.

Akdeniz İlçesi

Akdeniz Mersin ilinin merkez ilçesidir. Köklü bir tarihi geçmişe sahip olan Akdeniz ilçesinde çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Akdeniz İlçesi Haritası
Akdeniz İlçesi

Mertim Kulesi

Akdeniz ilçe merkezinde yer almaktadır. 52 katlı bir gökdelendir. Türkiye’nin en büyük gökdeleni olma özelliğine sahiptir. Yanında bulunan Defterdarlık Binası da Türkiye’nin en büyük devlet binalarındandır. Mertim kulesinin çevresinde metropol alışveriş merkezleri bulunmaktadır. Otel olarak kullanılan bu gökdelen Mersin ilinin çehresini değiştirmiştir.

Mersin Müzesi

İlçe merkezinde yer almaktadır. Müzede etnografı ve arkeolojik eserler sergilenmektedir. Müze üç bölümden oluşmaktadır. Taş eserler salonunda; Roma Dönemine ait insan başları, heykel, anforalar ve steller sergilenmektedir.

Arkeolojik salonda; Mersin ve çevresindeki höyük, ören yeri ve antik kentlerde yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda elde edilen Eski Tunç, Urartu, Helenistik, Roma ve Bizans Dönemine ait eserler sergilenmektedir. Etnografı bölümde ise; yaklaşık 446 adet etnoğrafik eser sergilenmektedir.

Atatürk Evi ve Müzesi

İlçe merkezinde Atatürk Caddesinde yer almaktadır. Bina; 1917 yılında İsviçreli Krizmon tarafından yaptırılmıştır. 20 Ocak 1925 yılında Mustafa Kemal Atatürk ve Eşi Latife Hanım Mersin ziyaretinde 11 gün boyunca burada misafir edilmiştir.

Daha sonraki yıllarda bu bina Atatürk’ün anısına müze olarak açılmıştır. 2 katlı bir yapıdır. Müzenin birinci katında Mustafa Kemal Atatürk’ün Mersin ziyaretlerine ve Kurtuluş Savaşına ait belgeler ve fotoğraflar bulunmaktadır. İkinci katı ise çalışma, dinlenme, yatak odası Atatürk evi olarak düzenleniştir.

Eski Camii

İlçe merkezinde Camişerif Mahallesinde yer almaktadır. Eski Camii; Sultan Abdülmecit’in annesi Bezm-i Âlem Valide Sultan adına 1870 yılında inşa edilmiştir. Eski Camii; tek minareli, dikdörtgen yapılıdır. 2008 yılında restore edilen cami günümüzde ibadete açıktır.

Bezm-i Âlem Valide Sultan çeşmesi

Eski Caminin güney batı köşesinde yer almaktadır. Mersin ilinin en eski İslami yapısı olma özelliğe sahiptir. Çeşme;

Sultan Abdülaziz tarafından Sultan Abdülmecit’in annesi Bezm-i Âlem Valide Sultan adına 1861 yılında yaptırılmıştır. Çeşmenin üzerinde bulunan kitabede Sultan Abdülaziz’in tuğrası bulunmaktadır.

Yumuktepe

İlçenin kuzeybatısında yer alan bir höyüktür. Bu höyükte yapılan çalışmalar sonucunda farklı medeniyetlere ait 33 kat bulunmuştur.

Bu höyükte il yerleşim Neolitik dönemde başlamış ve kesintisiz olarak Kalkolitik, Tunç, Hitit ve Bizans Döneminde yerleşim yeri olarak kullanılmaya devam etmiştir.

Burada yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda çok sayda tarihi eser bulunmuştur. Bu tarihi eserler Mersin Müzesinde sergilenmektedir.

Dikili Taş

İlçe merkezine bağlı Bekirli Mahallesinin güneyinde yer almaktadır. burada bulunan Dikilitaş 15 metre yüksekliğe, 4 metre genişliğe, 2 metre kalınlığa sahiptir.

Dikili Taş MÖ. 7. Yüzyılda Yunanlıları yenen Asurlular tarafından bir zafer anıtı olarak yapılmıştır. Bu taşın üzeri işlenmiş durumdadır.

Göz at ;

 1. Mersin Gezilecek Yerler
 2. Mersin Gece Hayatı
 3. Mersin’de Gezilecek 10 Yer
 4. Mersin Otelleri ve Mersin Otel Fiyatları
 5. Mersin Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 6. Mersin Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
 7. Akdeniz Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
 8. Mersin Kız Kalesi
 9. Mersin Tisan Adası
 10. Mersin Doktorun Yeri Nerede, Nasıl Gidilir
 11. Tisan Adası Nerede, Nasıl Gidilir
 12. Eshab-ı Kehf (Yedi Uyurlar Mağarası)
 13. Mersin Marina
 14. Anamur Çayı Nerede, Nasıl Gidilir
 15. Tarsus Hayvanat Bahçesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri, Giriş Ücreti
 16. Cennet ve Cehennem Obruğu
 17. Taşucu Otelleri ve Taşucu Otel Fiyatları
 18. Taşucu Nerede, Nasıl Gidilir?
 19. Tarsus Şelalesi Nerede, Nasıl Gidilir
 20. Tarsus Gece Hayatı
 21. Akdeniz İlçesi
 22. Silifke Gezilecek Yerler
 23. Silifke Gece Hayatı
 24. Silifke Otelleri ve Silifke Otel Fiyatları

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here