Nemrut Dağı Milli Parkı Nerede?, Nasıl Gidilir? & Giriş Ücreti

Kahta İlçe merkezine 70 km uzaklığında bulunan Nemrut Dağı Dünyanın 8. Harikası bilinir. Bu dünya harikasını mutlaka görmeye gelmelisiniz. Gelirken rahat kıyafet giyin.

Özellikle ayakkabılarınız rahat olsun. Akşamüstü gidecekseniz yanınıza mutlaka kalın bir kıyafet de alınız. İlçeden buraya Nemrut Dağı turlar yapılıyor. Bu turlara Katılabilirsiniz. Nemrut Milli Parkı ücretli olup Ücreti de 13 tl’dir. Öğrenci iseniz ayrı bir indirim vardır. Nemrut Dağına çıkmak her baba yiğidin harcı da değildir. Uzun ve engebeli bir süreç sizi bekliyordur. Eğer yaşlı, kalp probleminiz varsa veya engeli kardeşlerimiz varsa hiç sıkıntı etmeyin burada ücret karşılığında binek hayvanlarla gidilebiliyor.

Parka çıktığınızda birçok heykel ve kalıntı ile karşı karşıya kalabiliyoruz. Bu heykellerden bir iki tanesinden bahsedelim. Aslan Heykeli: Güç sembolüdür. Kartal Heykeli: Her yerde gözü var anlamındadır. Bunun gibi birçok heykel ve kalıntı görmek mümkündür. Nemrut Dağında güneşin doğuşu ve batışını seyretmek çok ayrı bir duygudur.

Nemrut dağında inince orada bir cafe bulunur. Üşüyenler yada yorulanlar olursa gelip burada oturup çay içilebiliyor. Ayrıca burada hediyelik eşyaların satıldığı bir dükkan bulunuyor. Bu dükkanda Çok güzel küçük heykeller bulunur. Gelirken hediyelik olarak bunları getirebilirsiniz. Ayrıca burada konaklama yerleri bulunmaktadır.

Nemrut Dağında Gün Batımı

sonuç olarak Nemrut, yani dünyanın 8’nci harikasını barındıran, bunu turizmin hizmetine en iyi şekilde sunan bir yöremizdir. Yörenin tarihi ve turistik güzelliklerini kapsayan, Nemrut turu, sizi inanın tarihin derinliklerinde, muhteşem bir geziye götürecektir. Mutlaka ama mutlaka gezmeniz-görmeniz-keşfetmeniz gereken bir yerdir.

Göz at ;

 1. Adıyaman Gezilecek Yerler
 2. Adıyaman’da Gezilecek 10 Yer
 3. Adıyaman Gece Hayatı
 4. Nemrut Dağı Milli parkı
 5. Adıyaman Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 6. Güneydoğu Anadolu’da Mutlaka Gezilmesi gereken 10 Yer
 7. Adıyaman Otelleri ve Adıyaman Otel Fiyatları
 8. Adıyaman Üniversitesi
 9. Adıyaman Kalesi
 10. Adıyaman Müzesi
 11. Adıyaman Ulu Camii
 12. Besni Sugözü Mesire Alanı
 13. Sincik Nerede, Nasıl Gidilir?
 14. Kahta Gezilecek Yerler
 15. Çelikhan Gezilecek Yerler
 16. Gerger Gezilecek Yerler
 17. Adıyaman Gölbaşı Gezilecek Yerler
 18. Besni Gezilecek Yerler
 19. Sincik Gezilecek Yerler
 20. Tut Gezilecek Yerler
 21. Samsat Gezilecek Yerler
 22. Karakuş Tümülüsü
 23. Cendere Köprüsü
 24. Çat Barajı
 25. Çelikhan İçmesi
 26. Altınlı köprü
 27. Oturakçı Pazarı
 28. Gümüşkaya Mağarası
 29. Pirin Ören Yeri
 30. Safvan Bin Muattal Türbesi
 31. Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkı
 32. Gerger Kanyonu
Adıyaman Nemrut Dağı Gezisi

Nemrut Dağı Milli Parkı Nerede

Nemrut Dağı Milli parkı, Adıyaman’ın Kahta ilçesine bağlı Çukurtaş Köyünde bulunur. Adıyaman ile Kahta arası yaklaşık 35 km’dir. Adıyaman ile Nemrut Dağı Milli parkı arası yaklaşık 77 km uzaklıktadır.

Nemrut Dağı Milli Parkı Nasıl Gidilir?

Buraya ulaşmak için üç seçenek bulunuyor. Bunları tek tek ele almak istiyorum.

 1. Buraya özel aracınızla gelmek isterseniz tabelaları takip edip direk dağa ulaşabilirsiniz. Karadut köyüne kadar yol asfalt olup geri kalan toprak yolda ilerlemeniz gerekir.
 2. Buraya şehirler arası otobüslerle Kahta ilçesine gelip burada bir araç kiralayıp ya da turlara katılıp Milli Parka ulaşabilirsiniz.
 3. Buraya Havaalanı’dan gelmek isterseniz, Bildiğiniz gibi Adıyaman Havalimanı Kahta ilçesine yaklaşık 15 km uzaklıktadır. Servislerle ilçeye gelip burada devam edilebilir.

Nemrut Dağı Milli Parkı Giriş Ücreti

Nemrut Dağı Milli Parkı, Giriş ücreti 10 TL’dir. Tek biletle Nemrut Dağı Antiochos tümülüsü ve Arsameia kenti gezebilirsiniz.

 

Nemrut Dağı Milli Parkı Nerede, Nasıl Gidilir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here