Bahçelievler İstanbul

Bahçelievler; İstanbul’un Avrupa yakasında yer alan ilçesidir. Sanayi tesislere sahip olan Bağcılar her alanda oldukça gelişmiş bir ilçedir. Bahçelievler’de Osmanlı Döneminden kalma tarihi yapıtlar bulunmaktadır. Bahçelievler’de gezilecek yerler şunlardır:

Havuzlu Köşk (Siyavuşpaşa Kasrı): Bahçelievler’de Milli Egemenlik Parkının içinde bulunmaktadır. Yapıldığı yüzyılın en önemli eseri olan Siyavuşpaşa Kasrı adını Sadrazam Siyavuş Paşa’dan almıştır. 16. Yüzyıl Osmanlı sivil mimarisinin tüm özelliklerini taşıyan köşk günümüzde restore edilerek çocuk kitaplığı olarak kullanılmıştır. Ayrıca köşkün bahçesinde bulunan tarihi Siyavuşpaşa Çeşmesi de günümüze kadar sağlam olarak ulaşmıştır. Havuzlu köşk tarihi dokusu ile görülmesi gereken tarihi yapıtlardandır.

Havuzlu Köşk (Siyavuşpaşa Kasrı)
Havuzlu Köşk (Siyavuşpaşa Kasrı)

Viran Saray (Viran Bosna): Bahçelievler’in Yenibosna Merkez Mahallesinde bulunmaktadır. Osmanlı Dönemine ait olan saray önceleri Saray Bosna olarak anılırdı. Günümüzde viran olmasından dolayı Viran Bosna Saray adını almıştır. Günümüzde bu tarihi sarayın sadece kalıntıları bulunmaktadır.

Viran Saray (Viran Bosna)
Viran Saray (Viran Bosna)

Çoban Çeşme Köprüsü: Bahçelievler’de Atatürk Havalimanı kavşağında bulunmaktadır. Mimar Sinan Köprüsü olarak da anılan Doğu Roma İmparatorluğu Dönemine aittir. Altı kemerli, 38 metre uzunluğunda, yontma taştan oluşan Çoban Çeşme Köprüsü Ayamama Deresi üzerine inşa edilmiştir. Günümüzde suyu kuruyan derenin ütüne kurulu olan tarihi köprü görülmesi gereken eserlerdendir. Ayrıca bu köprünün yanında bulunan tarihi Çoban Çeşmeyi de görmenizi tavsiye ederim.

Soğanlı Çeşmesi: Tarihe şahitlik eden Soğanlı Çeşmesi Bizans döneminden kalan bir tarihi eserdir. Zamana rağmen günümüze kısmen de olsa sağlam olarak ulaşan yapı görülmesi gereken eserlerdendir.

1-İstanbul Gezi Rehberi

2-İstanbul’da Gezilecek 30 Yer

3-İstanbul’da gezilecek 10 Yer

4-İstanbul Gece Hayatı

5-İstanbul Otelleri ve İstanbul Otel Fiyatları

Bahçelievler İstanbul Nasıl Gidilir
Bahçelievler İstanbul Nasıl Gidilir
Bahçelievler İstanbul Nerede
Bahçelievler İstanbul Nerede
Bahçelievler İstanbul
Bahçelievler İstanbul

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here