Şereflikoçhisar

Şereflikoçhisar Ankara iline bağlı bir ilçedir. Şereflikoçhisar ilçesi Ankara il merkezine 148 km uzaklıkta yer almaktadır. Şereflikoçhisar Ankara ilinin en uzak ilçesidir. Şereflikoçhisar ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Alaaddin Camii: Şereflikoçhisar ilçesine bağlı Sarıkaya Mahallesinde yer almaktadır. Selçuklu Döneminde yapılan Alaaddin Camii 1869 yılında tekrar onarımdan geçmiştir. Alaaddin Camii kare planlı ve tek kubbeli bir yapıdır. Köklü bir tarihi geçmişe sahip olan Alaaddin Camii iç ve dış mimarisi, süslemeleri, mihrabı be minberi ile dikkat çekmektedir. Tarihi bir öneme sahip olan Alaaddin Camisini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Tuz Gölü: Ülkemizin Van Gölünden sonra en büyük ikinci gölü olan Tuz Gölü Türkiye’nin en sığ gölüdür. Tuz kristallerinin muhteşem beyazlığına sahip Tuz Gölü uzaktan bakıldığında kar ve buz görünümü vermektedir. Gölün çevresinde kavun ve karpuz tarlaları yer almaktadır. Ülkemizin büyük oranda tuz ihtiyacını karşılayan Tuz Gölü kış aylarında su alanı yükselir ve s kuşlarına ev sahipliği yapar. Her mevsim ayrı bir güzelliğe bürünen Tuz Gölünde muhteşem manzara fotoğrafları çekebilirsiniz.

Hirfanlı Baraj Gölü: Şereflikoçhisar ilçesinde yer alan Hirfanlı Baraj Gölü 1953-1959 yılları arasında Kızılırmak üzerine inşa edilmiştir. Ülkemizin sayılı büyük boyutlu barajlarından biri olan Hirfanlı Baraj Gölünde çok sayıda su kuşu barınmaktadır. Su kuşları ile muhteşem bir güzellik oluşturan baraj gölünde çeşitli su sporları etkinlikleri düzenlenmektedir. Baraj gölünün çevresi plaj ve piknik alanı olarak kullanılmaktadır. Balık avlamaya uygun olan Hirfanlı Barajı balık restoranları ile dikkat çekmektedir. Hirfanlı Baraj Gölünde hem muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz hem de keyifli, eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.

Şereflikoçhisar Çarşı
Şereflikoçhisar Hangi şehirde
Şereflikoçhisar Haritası
Şereflikoçhisar Nasıl Gidilir
Şereflikoçhisar Nerede
Şereflikoçhisar Tuz Gölü
Şereflikoçhisar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here