Akyurt

Akyurt Ankara’ya bağlı bir ilçedir. Akyurt ilçesi Ankara iline 33 km uzaklıkta yer almaktadır. Ankara’ya yakın olan Akyurt ilçesi içinde barındırdığı Esenboğa Hava alanından dolayı ulaşımı gayet gelişmiştir. Akyurt ilçesi içinde bulunan sanayi tesislerinden dolayı gelişmiştir. Tarihi bir geçmişe sahip olan Akyurt ilçesinde gezilecek yerler şunlardır:

Balıkhisar Köyü Höyüğü: Akyurt ilçe merkezine 9 km uzaklıkta yer alan asıl adı Balasar olan Balıkhisar Köyünde yer almaktadır. M.Ö. 3000 yıllarında kaldığı düşünülen höyük Eski Tunç dönemine aittir. 15 metre yüksekliğe sahip olan bu höyükte çeşitli arkeolojik çalışmalar yapılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda tunç metalli kalıntılar, Hitit ve Frig Dönemine ait çeşitli seramik parçalar ve çeşitli buluntular elde edilmiştir.

Kızıleşik Tümülüsü: Akyurt ilçe merkezine bağlı Elecik Mahallesinde yer almaktadır. Yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda Roma Dönemine ait kadın takıları, süs eşyaları, bronz parçalar ve çeşitli mimari yapılara ait kalıntılar elde edilmiştir. Akyurt ilçesinde tarihi bir öneme sahip olan Kızıleşik Tümülüsü ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Akyurt Ankara
Akyurt Hangi Şehirde Nasıl Gidilir
Akyurt Haritası
Akyurt Nerede
Akyurt

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here