Çamlıdere

Çamlıdere Ankara’ya bağlı bir ilçedir. Çamlıdere ilçesi Ankara şehir merkezine 108 km uzaklıkta yer almaktadır. Dört bir yanı ormanlar ile kaplı Çamlıdere ilçesi ortasından geçen küçük dere ile harika bir güzelliğe bürünmektedir. Doğal güzelliği ile ön plana çıkan Çamlıdere ilçesinde gezilecek yerler şunlardır:

Fosil Ormanları: Çamlıdere ilçe merkezine bağlı Pelitçik Köyünde yer almaktadır. Dünyanın 4 fosil ormanından biri olan Fosil Ormanları yaklaşık 23 milyon yıl öncesinden kalma fosilleşmiş ağaçlar yer almaktadır. Fosil Ormanında yer alan taşlaşmış meşe, çam ve ardıç ağaçları şaşırtıcı bir güzellik oluşturmaktadır. Farklı bir görünüme sahip olan bu ağaçları görmek için mutlaka Fosil Ormanlarını görmenizi tavsiye ederim. Ayrıca piknik alanları bulunan doğal bir güzelliğe sahip Aluçdağı Parkını görmenizi tavsiye ederim.

Çamkoru Mesire Yeri: Çamlıdere ilçe merkezine 3 km uzaklıkta yer alan ve büyük bir alana kurulan Çamkoru Mesire yeri 2008 yılında Türkiye’nin 23. Tabiat parkı ilan edilmiştir. İzci kampları için en çok tercih edilen Çamkoru’nda geyik üretimi yapılmaktadır. Çamkoru içinde Hacettepe Göleti, yürüyüş parkurları, lokanta ve konaklama yerleri bulunmaktadır. Doğal güzelliğe sahip Çamkoru’nu ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Ayrıca Çamkoru’nda yer alan muhteşem bir çevre manzarasına sahip Benli Yaylasını da ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Çamlıdere Aluçdağı mesire yeri
Çamlıdere Ankara
Çamlıdere Hangi şehirde
Çamlıdere Haritası
Çamlıdere Merkez
Çamlıdere Nasıl Gidilir
Çamlıdere Piknik Alanı
Çamlıdere Semerkand türbesi
Çamlıdere Yaylası
Çamlıdere

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here