Çubuk

Çubuk Ankara’ya bağlı bir ilçedir. Çubuk ilçesi Ankara şehir merkezine 39 km uzaklıkta yer almaktadır. Ankara merkezinden Çubuk ilçesine otobüs seferleri düzenlenmektedir.

Çubuk Gezilecek Yerler

Hava alanına yakın olan Çubuk ilçesine rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Cumhuriyet tarihinin ilk barajlarına sahip olan Çubuk ilçesinde gezilecek  çok sayıda yer bulunmaktadır.

Göz at ;

 1. Çubuk Gezilecek Yerler
 2. Çubuk Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Ankara Çubuk Karagöl Tabiat Parkı
 4. Çubuk Barajı
 5. Ankara Gezilecek Yerler
 6. Ankara’da Gezilecek 10 Yer
 7. Ankara Gece Hayatı
 8. Ankara Nerede, Hangi Bölgede?
 9. Ankara Otelleri ve Ankara Otel Fiyatları
 10. Ankara Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
 11. Ankara Atatürk Evi Ve Müzesi
 12. Ankara 75.Yıl Hipodromu
 13. Ankara Etnografya Müzesi
 14. Ankara Hava Kuvvetleri Müzesi
 15. Ankara Türk Hava Kurumu Müzesi
 16. Ankara Devlet Mezarlığı Müzesi
 17. Ankara Abidinpaşa Merkez Camii
 18. Ankara Cumhuriyet Müzesi
 19. Ankara Vakıf Eserleri Müzesi
 20. Ankara Devlet Demir yolları Müzesi
 21. Ankara Pirinç Han
 22. Ankara Maltepe Camii
 23. Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi
 24. Ankara Gençlik Parkı
 25. Ankara Kalesi
 26. Ankara Harikalar Diyarı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti
 27. Ankara Piknik Alanları Nerede, Nasıl Gidilir
 28. Kalecik Ankara
 29. Gölbaşı Ankara
 30. Ankara Ayaş Evleri
 31. Sincan Otelleri ve Sincan Otel Fiyatları
 32. Maltepe, Ankara Otelleri ve Maltepe, Ankara Otel Fiyatları

Çubuk 1 Barajı: Çubuk ilçe merkezine 4 km uzaklıkta bulunan bu baraj Cumhuriyet döneminin ilk barajıdır. Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatı ile yapımına başlanan barak 1936 yılında tamamlanmıştır.

Bu barajın açılışı Mustafa Kemal Atatürk tarafından yapılmıştır. Çubuk 1 Barajı 1930 yılından kalma anıtlara da ev sahipliği yapmaktadır.

Çubuk 2 Barajı: Çubuk ilçe merkezine 6 km uzaklıkta yer alan Çubuk 2 Barajı; 1 Barajının suyu kirlenmesi üzerine yapılmıştır. 1961 yılında yapımına başlanan baraj 1964 yılında yapımı tamamlanmıştır. Ankara’nın su ihtiyacı Çubuk 2 Barajı ile sağlanmaktadır. Barajın çevresi ormanlık alanlar ile kaplıdır. Bu yeşil alanlar piknik alanı olarak kullanılmaktadır.

Hacılar Köyü Şelalesi:  Çubuk ilçe merkezine bağlı Hacılar Köyünün 2. Km kuzeyinde yer almaktadır. Avcıova Köyünden gelen dere üzerinde yer alan şelale 5 metre yükseklikte dökülerek ihtişamlı bir güzellik oluşturmaktadır. Bölgenin tek şelalesi olmasından dolayı dikkat çeken Hacılar Köyü Şelalesini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Karagöl: Çubuk ilçe merkezine 20 km uzaklıkta yer almaktadır. Yıldırım Dağları üzerinde bir krater gölü olan Karagöl yeşil çevresi ile büyüleyici bir güzellik oluşturmaktadır.

Muhteşem manzaraya sahip Karagöl’de harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Çevresi piknik alanı olark kullanılan Karagöl’de piknik yapabilirsiniz.

Melikşah Hamamı: Çubuk ilçe merkezine bağlı Melikşah Köyünde yer almaktadır. 1402 yılında Timur tarafından kızı Melikşah adına inşa edilen bu açık hava hamamının suları yaz kış sıcak akmaktadır.

Hamamın suları deri hastalığına iyi gelmektedir. Günümüzde bu hamamın yanına yapılan havuzlar ile bu şifalı sular hala kullanılmaktadır. Çevresinde sosyal tesislerin yer aldığı Melikşah Hamamını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Çubuk Haritası
Çubuk Nerede

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here