Çubuk

Çubuk Ankara’ya bağlı bir ilçedir. Çubuk ilçesi Ankara şehir merkezine 39 km uzaklıkta yer almaktadır. Ankara merkezinden Çubuk ilçesine otobüs seferleri düzenlenmektedir. Hava alanına yakın olan Çubuk ilçesine rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Cumhuriyet tarihinin ilk barajlarına sahip olan Çubuk ilçesinde gezilecek  çok sayıda yer bulunmaktadır.

Çubuk 1 Barajı: Çubuk ilçe merkezine 4 km uzaklıkta bulunan bu baraj Cumhuriyet döneminin ilk barajıdır. Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatı ile yapımına başlanan barak 1936 yılında tamamlanmıştır. Bu barajın açılışı Mustafa Kemal Atatürk tarafından yapılmıştır. Çubuk 1 Barajı 1930 yılından kalma anıtlara da ev sahipliği yapmaktadır.

Çubuk 2 Barajı: Çubuk ilçe merkezine 6 km uzaklıkta yer alan Çubuk 2 Barajı; 1 Barajının suyu kirlenmesi üzerine yapılmıştır. 1961 yılında yapımına başlanan baraj 1964 yılında yapımı tamamlanmıştır. Ankara’nın su ihtiyacı Çubuk 2 Barajı ile sağlanmaktadır. Barajın çevresi ormanlık alanlar ile kaplıdır. Bu yeşil alanlar piknik alanı olarak kullanılmaktadır.

Hacılar Köyü Şelalesi:  Çubuk ilçe merkezine bağlı Hacılar Köyünün 2. Km kuzeyinde yer almaktadır. Avcıova Köyünden gelen dere üzerinde yer alan şelale 5 metre yükseklikte dökülerek ihtişamlı bir güzellik oluşturmaktadır. Bölgenin tek şelalesi olmasından dolayı dikkat çeken Hacılar Köyü Şelalesini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Karagöl: Çubuk ilçe merkezine 20 km uzaklıkta yer almaktadır. Yıldırım Dağları üzerinde bir krater gölü olan Karagöl yeşil çevresi ile büyüleyici bir güzellik oluşturmaktadır. Muhteşem manzaraya sahip Karagöl’de harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Çevresi piknik alanı olark kullanılan Karagöl’de piknik yapabilirsiniz.

Melikşah Hamamı: Çubuk ilçe merkezine bağlı Melikşah Köyünde yer almaktadır. 1402 yılında Timur tarafından kızı Melikşah adına inşa edilen bu açık hava hamamının suları yaz kış sıcak akmaktadır. Hamamın suları deri hastalığına iyi gelmektedir. Günümüzde bu hamamın yanına yapılan havuzlar ile bu şifalı sular hala kullanılmaktadır. Çevresinde sosyal tesislerin yer aldığı Melikşah Hamamını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Çubuk Barajı
Çubuk Hangi Şehirde
Çubuk Haritası
Çubuk Nasıl Gidilir
Çubuk Nerede
Çubuk

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here