Polatlı

Polatlı Ankara`ya bağlı bir ilçedir. Polatlı ilçesi Ankara İl merkezine 80 km uzaklıkta yer almaktadır. Tarihi mekanları ve müzeleri ile dikkat çeken Polatlı ilçesinde gezilecek çok sayıda yer bulunmaktadır. Polatlı ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Dua Tepe Anıtı: Polatlı ilçe merkezine  15 km uzunluğunda yer almaktadır. Dua Tepe Büyük Taarruz öncesinde düşman elinden alınan ilk tepe olmasından dolayı büyük bir öneme sahiptir. Tüm Polatlı ilçesine hakim olan tepe muhteşem manzarası ile dikkat çekmektedir. Muhteşem manzaraya sahip Dua Tepesinde Metin Yurdanur tarafından yapılan anıt ve heykeller yer almaktadır. Bu anıtlar üzerinde bu tepede şehit olan 81 kişinin isimleri ve bilgileri yazılmaktadır. Şanlı tarihimizi yansıtan Dua Tepesini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Kayabaşı Mozaiği: Polatlı ilçesine bağlı Kayabaşı Köyünde yer almaktadır. Arkeolojik kazı çalışmaları sonucunda elde edilen Mozaik M.S 3.yüzyıla aittir. Roma Dönemine ait olan bu eser görülmesi gereken tarihi eserlerdendir.

Gordion Müzesi: Polatlı ilçesine 17 km uzaklıkta Yassıhöyük Köyünde yer almaktadır. Kronolojik sıralamaya göre sergilenen tarihi eserler müzede gezdiğinizde tarihi bir gezi keyfi vermektedir. 1963 yılında hizmet vermeye başlayan müze Ankara ilinin tarihini yansıtmaktadır. Müzede Eski Tunç Dönemi eserleri, Erken Frig Dönemi ve Midas Tümülüs’ünde elde edilen tarihi eserler sergilenmektedir. Tarih severlerin çok şey bulacağı Gordion Müzesini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Polatlı Çarşı
Polatlı Hangi Şehirde
Polatlı Haritası
Polatlı Nasıl Gidilir
Polatlı Nerede
Polatlı Şehitlik
Polatlı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here