Haymana

Haymana bağlı olduğu Ankara iline 74 km uzaklıkta yer almaktadır. Dünyanın en yararlı ikinci kaplıca sularına sahip Haymana ilçesi kaplıcaları ile ön plana çıkmaktadır. Kaplıcalarından dolayı her yıl binlerce yerli ve yabancı turist alan Haymana ilçesi gelişmesini bu kaplıcalara borçludur. Haymana ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Haymana Kaplıcaları: Haymana ilçesinde yer alan Tarihi Kral Yolu üzerinde bulunmaktadır. Tarih boyunca çok sayıda medeniyetler tarafından kullanılan kaplıcalarda 2006 yılında yapılan araştırmalar sonucunda dünyanın en iyi termal suları olduğu belirtilmiştir. Haymana Kaplıca suları 44 derece sıcaklığa sahiptir. Kaplıca suları eklem ve kas hastalıklarına, sinir sisteminde olan rahatsızlıklara, kalp ve donanım sistemi hastalıklarına ve kadın hastalıklarına iyi gelmektedir. Kaplıca çevresinde ve ilçe merkezinde kaplıca otelleri bulunmaktadır. Ayrıca termal oteller dışında fizik tedavi merkezi de bulunmaktadır. Sağlıklı bir tatil için Haymana Kaplıcalarını tercih edebilirsiniz.

Gavur Kalesi: Farklı bir isme sahip olan bu tarihi yapı Haymana ilçesine bağlı Dereköy’e 2 km uzaklıkta yer almaktadır. Bir tepe üzerinde yer alan Gavur Kalesinde Hitit ve Friglerden kalma kalıntılar yer almaktadır. Gavur Kalesi Hitit Dönemine ait kabartma figürler ile dikkat çekmektedir. Günümüzde Gavur Kalesinden surlar sağlam olarak ulaşmıştır. Haymana ilçesinde yer alan Gavur Kalesi tarih meraklılarının gözde yerlerindendir. Tarih severlerin tarihin derinliklerinden gelen Gavur Kalesini ziyaret etmesini tavsiye ederim.

Haymana Otelleri ve Haymana Otel Fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Haymana Otelleri ve Haymana Otel Fiyatları

Haymana Ankara
Haymana Hangi Şehirde
Haymana Haritası
Haymana Kaplıcaları
Haymana Nasıl Gidilir
Haymana Nerede
Haymana

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here