Yenimahalle

Yenimahalle Ankara iline bağlı metropol ilçelerinden biridir. Merkezi  bir konumda olan Yenimahalle ilçesine metro, otobüs ve minibüs hizmeti bulunmaktadır. Ankara’nın gözde yerlerinden olan Yenimahalle ilçesinde gezilecek çok sayıda yer bulunmaktadır.Yenimahalle içinde bulunan gezilecek yerler şunlardır:

Atatürk Orman Çiftliği: Ankara’nın en büyük yeşil alanı olan Atatürk Orman Çiftliği 1925 yılında Atatük’e hediye edilen bir arazi üzerine Atatürk’ün talimatı ile yapılmıştır. Bu çiftlik 1992 yılında birinci derecede tarihi ve doğal sit alanı kabul edilerek koruma altına alınmıştır. Atatürk Orman Çiftliği içinde ülkemizin en büyük hayvanat bahçesi, Ulu Önder Atatürk’ün Selanik’te doğduğu evin benzeri, Tarihi Karadeniz Havuzu, Atatürk’ün manevi kızı Ülkü Adatepe için yapılan ev ve Devlet Mezarlığı yer almaktadır. Ülkemizin en büyük hayvanat bahçesi olarak Atatürk’ün talimatı ile çiftlik içinde 1940 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Çok sayıda hayvan türü olan bu hayvanat bahçesi her yıl yaklaşık bir milyon insan tarafından ziyaret edilmektedir. Ayrıca çiftlikte yer alan Atatürk’ün doğduğu evine benzeyen ev günümüzde Atatürk Evi Müzesi olarak hizmet vermektedir. Çiftlikte müdüriyet binasının önünde yer alan saat kulesi dikkat çeken yapılardandır. Atatürk Orman Çiftliğinde hem tarihi yapıları görebilir hem de doğa güzelliğinde keyifli bir gezi yapabilirsiniz.

Akköprü: Yenimahalle ilçesine bağlı Varlık Mahallesinde yer almaktadır. Akköprü Bizans Döneminde Ankara Çayı üzerine yapılmış ve Selçuklu Hükümdarı I. Alaaddin Keykubat tarafından onarılarak kullanılmaya devam edilmiştir. 7 kemerden oluşan tarihi öneme sahip Akköprü günümüze sağlam olarak ulaşan tarihi eserlerdendir. Her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilen Akköprü görülmesi gereken tarihi yapılardandır. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı Sarayı olan Aksaray Yenimahalle ilçesinde yer almaktadır.

Yenimahalle Hangi Şehirde
Yenimahalle Metro
Yenimahalle nasıl gidilir
Yenimahalle Nerede Haritası
Yenimahalle

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here