Beypazarı

Beypazarı Ankara’ya bağlı bir ilçedir. Beypazarı ilçesi Ankara il merkezine 98 km mesafede bulunmaktadır.

Beypazarı Gezilecek Yerler

Çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan Beypazarı ilçesinde farklı dönem ve medeniyetlere ait tarihi yapılar yer almaktadır. Ankara’nın turistlik ilçelerinden olan Beypazarı ilçesinde gezilip görülmesi gereken çok sayıda yer bulunmaktadır.

Beypazarı Çarşısı: Beypazarı ilçe merkezinde yer alan çarşı 6 asırlık geçmişi ile Orta ve Batı Anadolu’nun en renkli pazarı olarak ön plana çıkmıştır. Beypazarı Çarşısı tarihi yapısı ve el sanatları ile dikkat çekmektedir.

Beypazarı Çarşısı; Dikiciler Sokağı, Kuyumcular Sokağı, Bedesten Sokağı, Şadırvan Sokağı ve Hanlar Önü Sokağını kapsamaktadır. Çarşı içinde bakırcılık, demircilik, kunduracılık, yorgancılık, terzi ve marangoz gibi çok sayıda el sanatları yapan yerler bulunmaktadır. Beypazarı’nın tarihi sokaklarında dolaşabilir ve keyifli bir alışveriş yapabilirsiniz.

Hıdırlık Tepesi: Beypazarı ilçesinde yer alan Hıdırlık Tepesi Ankara’ya gelenlerin ilk uğrak yeridir. Beypazarı ilçesinin tüm bölgesine hakim olan Hıdırlık Tepesi muhteşem manzarası ile dikkat çekmektedir.

Şehrin en yüksek noktası olan Beypazarı Hıdırlık Tepesi seyir alanı olarak hizmet vermektedir. Tüm ilçeyi kuş bakışı görmek istiyorsanız Hıdırlık Tepesini ziyaret edebilirsiniz.

Suluhan Kervansarayı: Beypazarı ilçe merkezine bağlı İstiklal Mahallesinde yer almaktadır. Suluhan Kervansarayı  Osmanlı Veziri Nasuh Paşa tarafından 17. Yüzyılın ortalarında kare planlı, iki katlı olarak kesme taş ve düz tuğladan inşa ettirilmiştir.

1976 yılında 1. Derecede Anıt Eser olarak kabul edilen Suluhan Kervansarayı restore edilerek günümüze sağlam olarak ulaşması sağlanmıştır. Tarihi, iç ve dış mimarisi ile dikkat çeken Suluhan Kervansarayı görülmesi gereken tarihi yapılardandır.

İnözü Vadisi: Beypazarı ilçesinde yer alan İnözü Vadisi şehrin tüm doğal güzelliklerini gözler önüne sermektedir. İnözü Vadisi doğal güzelliği dışında içinde yer alan tarihi kalıntıları ile de dikkat çekmektedir.

İnözü Vadisinde mağaralar yer almaktadır. Bu mağaralarda bulunan eski dönemlere ait tarihi kalıntılar dikkat çekmektedir. Doğal sit alanı ilan edilerek koruma altına alınan İnözü Vadisi görülmesi gereken yerlerdendir.

Boğazkesen Kümbeti: Beypazarı ilçesinde yer alan İnözü Vadisinin girişinde bulunmaktadır. Ülkemizde yalnızca dört örneği bulunan Boğazkesen Kümbeti 13. Yüzyılda Karamanoğulları mimarisine uygun olarak inşa edilmiştir.

Kümbet içinde Selçuklu Döneminden kalma 2 mezar yer almaktadır. Boğazkesen Kümbeti içinde bulunan sandukaların yanında namazgah yer almaktadır. Tarihi güzelliğe sahip Boğazkesen Kümbetini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Eğriova Yaylası: Ankara ilinin turizm açısından önemli bir noktası olan Eğriova Yaylası Beypazarı ilçe merkezine 50 km uzaklıkta yer almaktadır. Ormanlar ile çevrili Eğriova Yaylası yeşilin arasında bulunan mavi gölü ile muhteşem bir güzellik oluşturmaktadır.

Büyüleyici bir güzelliğe sahip Eğriova Yaylası temiz havası ile çok sayıda ziyaretçi almaktadır. Eğriova Yaylasında ormanlık alanda yürüyüş yapabilir ve gölde balık tutmanın keyfine varabilirsiniz. Ayrıca yaylada golf, trekking, doğa yürüyüşü ve atla gezinti gibi aktiviteler de yapılmaktadır.

Her yıl Eğriova Yaylasında düzenli olarak Karaşar Eğriova Yayla Şenliği yapılmaktadır. Doğal güzelliğe sahip bu yaylada keyifli zamanlar geçirebilir ve şenliklere katılabilirsiniz.

Yaşayan Müze: Osmanlı Döneminde 19. Yüzyılda yapılan Beypazarı’nın önemli tüccarlarından olan Büyük Abbas Ahmet adlı kişinin iki oğluna ait olan konaklardan biri günümüzde yaşayan müze olarak hizmet vermektedir.

Tarihi bir konak içinde yer alan bu müze tarihi konağı ve içinde sergilediği eserler ile dikkat çekmektedir. Yaşayan Müze içinde çok sayıda el sanatları yer almaktadır.

Bu müzenin en önemli özelliği ziyaretçilerine uygulamalı olarak el sanatlarının nasıl yapıldığının gösterilmesidir. Tarihi ve doğal bir gezi için Beypazarı’nı ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Göz at ;

 1. Beypazarı Gezilecek Yerler
 2. Beypazarı Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Beypazarı Kent Tarihi Müzesi
 4. Beypazarı Otelleri ve Beypazarı Otel Fiyatları
 5. Beypazarı Yaşayan Müze
 6. Ankara Gezilecek Yerler
 7. Ankara’da Gezilecek 10 Yer
 8. Ankara Gece Hayatı
 9. Ankara Nerede, Hangi Bölgede?
 10. Ankara Otelleri ve Ankara Otel Fiyatları
 11. Ankara Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
 12. Ankara Atatürk Evi Ve Müzesi
 13. Ankara 75.Yıl Hipodromu
 14. Ankara Etnografya Müzesi
 15. Ankara Hava Kuvvetleri Müzesi
 16. Ankara Türk Hava Kurumu Müzesi
 17. Ankara Devlet Mezarlığı Müzesi
 18. Ankara Çubuk Karagöl Tabiat Parkı
 19. Ankara Abidinpaşa Merkez Camii
 20. Ankara Cumhuriyet Müzesi
 21. Ankara Vakıf Eserleri Müzesi
 22. Ankara Devlet Demir yolları Müzesi
 23. Ankara Pirinç Han
 24. Ankara Maltepe Camii
 25. Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi
 26. Ankara Gençlik Parkı
 27. Ankara Kalesi
 28. Ankara Harikalar Diyarı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti
 29. Ankara Piknik Alanları Nerede, Nasıl Gidilir
 30. Kalecik Ankara
 31. Gölbaşı Ankara
 32. Ankara Ayaş Evleri
 33. Sincan Otelleri ve Sincan Otel Fiyatları
 34. Maltepe, Ankara Otelleri ve Maltepe, Ankara Otel Fiyatları
Beypazarı Çarşısı
Beypazarı Evleri
Beypazarı Hangi Şehirde
Beypazarı Haritası
Beypazarı İnözü Vadisi
Beypazarı Nasıl Gidilir
Beypazarı Nerede
Beypazarı Yaşayan Müze
Beypazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz