Kızılcahamam

Kızılcahamam Ankara iline bağlı bir ilçedir. Kızılcahamam ilçesi Ankara şehir merkezine 80 km uzaklıkta yer almaktadır. Kızılcahamam doğal güzelliğe sahip yerleri ve tarihi yerleri ile ön plana çıkmaktadır. Kızılcahamam ilçesi şifalı termal sularından dolayı çok sayıda ziyaretçi almaktadır. Kızılcahamam ilçesinde bulunan gezilecek yerler şunlardır:

Kızılcahamam Gezilecek Yerler

Abacı Peribacaları: Kızılcahamam ilçesine bağlı Başören Köyü Abacı Mahallesinde yer almaktadır. Abacı Peribacaları Nevşehir ilinde yer alan Kapadokya Beribacalarına benzemektedir. Kapadokya Peri bacalarından sonra ülkemizin en gözde peribacaları olan Abacı Peribacaları muhteşem bir güzelliğe sahiptir.

Abacı Peribacalarını gezerken kendinizi Kapadokya’da hissedeceksiniz. Ankara gezinizde bu doğal güzelliğe sahip Abacı Peribacalarını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Göz at ;

 1. Kızılcahamam Gezilecek Yerler
 2. Kızılcahamam Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı Nerede, Nasıl Gidilir
 4. Kızılcahamam Kaplıcaları
 5. Kızılcahamam Otelleri
 6. Ankara Gezilecek Yerler
 7. Ankara’da Gezilecek 10 Yer
 8. Ankara Gece Hayatı
 9. Ankara Nerede, Hangi Bölgede?
 10. Ankara Otelleri ve Ankara Otel Fiyatları
 11. Ankara Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
 12. Ankara Atatürk Evi Ve Müzesi
 13. Ankara 75.Yıl Hipodromu
 14. Ankara Etnografya Müzesi
 15. Ankara Hava Kuvvetleri Müzesi
 16. Ankara Türk Hava Kurumu Müzesi
 17. Ankara Devlet Mezarlığı Müzesi
 18. Ankara Çubuk Karagöl Tabiat Parkı
 19. Ankara Abidinpaşa Merkez Camii
 20. Ankara Cumhuriyet Müzesi
 21. Ankara Vakıf Eserleri Müzesi
 22. Ankara Devlet Demir yolları Müzesi
 23. Ankara Pirinç Han
 24. Ankara Maltepe Camii
 25. Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi
 26. Ankara Gençlik Parkı
 27. Ankara Kalesi
 28. Ankara Harikalar Diyarı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti
 29. Ankara Piknik Alanları Nerede, Nasıl Gidilir
 30. Kalecik Ankara
 31. Gölbaşı Ankara
 32. Ankara Ayaş Evleri
 33. Sincan Otelleri ve Sincan Otel Fiyatları
 34. Maltepe, Ankara Otelleri ve Maltepe, Ankara Otel Fiyatları

Başköy Kalesi: Kızılcahamam ilçesine bağlı olan Başköy’e 10 km uzaklıkta yer almaktadır. Başköy Kalesi köklü bir geçmişe sahiptir. Kalenin tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmese de Galatlar Döneminde yapıldığı bilinmektedir.

Bir tepe üzerine kurulu olan Başköy Kalesi muazzam manzarası ile büyüleyici bir güzellik oluşturmaktadır. Başköy Kalesinin 300 metre aşağısında bulunan 5 katlı olarak yapılan mağaralar dikkat çekmektedir.

Bu mağaralar Osmanlı Devleti zamanında güvenlik amacı ile kullanıldığı tahmin edilmektedir. Akşam vakitleri kaleden gün batımını izlemenizi tavsiye ederim. Tarihi öneme sahip Başköy Kalesini görmenizi tavsiye ederim.

Alicin Manastırı: Kızılcahamam ilçesinde Alicin Kanyonunda yer almaktadır. Alicin Manastırı; Sümela Manastırına olan benzerliği ile dikkat çekmektedir.

Köklü bir tarihi geçmişe sahip Alicin Manastırı kim tarafından ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmemektedir. Turistlerin yoğun ilgisini gören Alicin Manastırı ilçenin turizm açısından gelişmesini sağlamıştır. Görkemli bir mimariye ve köklü bir tarihe sahip olan Alicin Manastırı görülmesi gereken tarihi yapılardandır.

Kızılcahamam Kaplıcaları: Kızılcahamam ilçesi özellikle kaplıcaları ile ön plana çıkmaktadır. İlçe içinde yer alan kaplıcalardan dolayı her yıl binlerce turist ağırlamaktadır. Kızılcahamam Kaplıcalarının şifalı suları, romatizmalı hastalıklar, siyatik, cilt hastalıkları, kadın hastalıkları,ortopedik rahatsızlıklar ve egzama gibi hastalıklara iyi gelmektedir.

Kızılcahamam ilçesinde Büyük Kaplıca ve Küçük Kaplıca olmak üzere iki kaplıca bulunmaktadır. Büyük Kaplıca; ilçenin hemen girişinde yer almaktadır. 50 derece sıcaklığında suya sahiptir. Kadın ve erkek bölümü vardır. Büyük bir alanda olmasından dolayı ve konaklama imkanı bulunmasından dolayı en çok tercih edilen kaplıcadır.

Küçük Kaplıca ise küçük bir binada hizmet vermektedir. Küçük Kaplıca öğlene kadar erkekler için öğleden sonra ise bayanlar için açıktır. 50 derece sıcaklığında kaplıca sularına sahiptir.

Ayrıca Kızılcahamam ilçe merkezine 4 km uzaklıkta 1050 metre yükseklikteki bir kaynaktan çıkarılan maden suyu bulunmaktadır. Hemen yanında tesis bulunan bu maden suları mide, karaciğer, safra yolları rahatsızlıkları, bronşit ve kalp rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.

Soğuksu Milli Parkı: Kızılcahamam ilçe merkezinde yer almaktadır. Soğuksu Milli Parkı volkanik bir alanda yer almasından dolayı soğuk ve sıcak su kaynaklarına sahiptir. Soğuksu Milli parkı günübirlik geziler için ideal bir yerdir.

Ağaçlar ile kaplı yeşil bir tabiata sahip olan Soğuksu Milli parkı içinde piknik masaları, çeşmeler, yürüyüş yolları bulunmaktadır.  Ayrıca park içinde dağ turizmi meraklıları için kamp yapma alanları, tırmanma ve yürüyüş yolları da bulunmaktadır. Soğuksu Milli Parkının bol oksijenli havasında spor ve yürüyüş yapabilirsiniz. Ayrıca çevreye zarar vermeden bu güzel tabiatı koruyarak piknik de yapabilirsiniz.

Mahkeme Ağacin Köyü: Kızılcahamam ilçesine bağlı olan Mahkeme Ağacin Köyü içinde bulunan eski yerleşim yeri ve kiliseden oluşan mağaralar ile dikkat çekmektedir. Romalılar tarafından kurulan mağara yerleşim yeri görülmesi gereken tarihi yerlerdendir.

Kızılcahamam Otelleri ve Kızılcahamam Otel Fiyatları hakkında daha fazla bilgi ve ayrıntı için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Kızılcahamam Otelleri ve Kızılcahamam Otel Fiyatları

Kızılcahamam Haritası
Kızılcahamam Nerede

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here