İstanbul’un Buram Buram Sanat Kokan 5 Güzide Müzesi

1- Borusan Contemporary:  

Borusan Contemporary Yada Borusan Çağdaş Sanat Galerisi diyeceğimiz bu mekan İstanbul ilimizin Sarıyer ilçesine bağlı Rumeli Hisarı semtinde bulunur.

Borusan Contemporary’de sergiler, etkinlikler, eğitici aktiviteler, yeni eserler ve mekâna özgü yerleştirmeler gibi çeşitli programlara yer veren harika bir sergi alanıdır.

Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu

Borusan Contemporary aslında bir ofis ya da şöyle diyeyim ofis müzedir. Borusan Holding’in Perili köşkteki ofisidir. Hafta sonları ise müzeye dönüşüyor. Burada birçok sanat etkinliği ziyaretçileri ile buluşuyor.

Bu müze her yaşta bulunan ziyaretçisine ayrı bir dünya açıyor. Çocuklar, gençler ve yetişkinler için düzenlenen bu sergi salonu ve atölye binası herkesi buraya çağırmaktadır. Sergide aynı zamanda güncel sanatta uygun birçok eser bulunur.

Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu İstanbul

Hafta sonu gezebileceğiniz bu sergi salonu da akşam saat 8’e kadar açık olan bu müze harika saatler yaşayacaktır. Kendinize bir iyilik yapın bu müzeye hafta sonu gidin. Müzeyi gezdikten sonra ikinci katta bulunan Müze cafe bulunur. Burada harika manzara karşısında oturup bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

2- İstanbul Modern Sanat Müzesi: 

Ülkemizin ilk modern Sanat müzesi olan bu müze İstanbul-Karaköy’de bulunur. bu müze Eczacıbaşı ailesinin öncülüğünde, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından kurulmuştur.

17 yıllık proje ürünü olan bu müze 2004 yıllında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ile Tophane-i Amire arasında yer alan İstanbul Modern, T.C. Denizcilik İşletmeleri için kuru yük deposu olarak inşa edilen 4 no’lu antrepo binasında hizmete girmiştir.

İstanbul Modern Müzesi

Ülkemizin modern, çağdaş ve sanat dallarında böyle önemli bir adımın atılması ilimiz ve ülkemiz için önemli bir başarıdır.

8000 metre karelik bir alanda ziyaretçilere hizmet eden bu müze de kalıcı koleksiyonlar sanat galerisi sürekli sergi galerisi, fotoğraf galerisi, heykel bahçesi, yeni medya alanı,müze eğitim salonu, kütüphane, sinema salonu, kafe ve müze mağazası bulunuyor.

İstanbul Modern Müzesi Resimleri

Müze 2009 yıllında yenilikçi bakış açısı Avrupa Müzeler formunda bir ödül almıştır. Yine 2010 yıllında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri’ni,  dağıtmıştır. kültür sanat kurumu olarak İstanbul Modern adına Oya Eczacıbaşı’nı layık görmüştür.

Son olarak bu notu da ekleyelim. Mevcut bina Galataport projesi nedeniyle yeniden inşa edilene kadar Karaköy’de yer alan Paket Postanesi binasına 2019 yılında taşınmayı planlamaktadır. Yolunuz buraya düşerse mutlaka uğrayın. Burada görmeniz gereken nadide eserler bulunuyor.

3- Pera Müzesi: 

İstanbul ilimizin Beyoğlu ilçesine bağlı Tepebaşı semtinde bulunan özel bir müzedir. Sadece müze değil aynı zamanda bir kültür merkezidir.  2005 yıllında Sun ve İnan Kıraç Vakfı tarafında Kültür Sanat hizmeti vermek amacı ile açılmıştır.

Pera Müzesi

Tarihi bir binada hizmet veren Pera müzesi Suna ve İnan Kıraç Vakfı’na ait “Oryantalist Resim”, “Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri” ve “Kütahya Çini ve Seramikleri” koleksiyonlarını sergilemektedir.

Pera Müzesi.

Müzenin ilk katında tarihimizde bugüne kadar kulanagelmiş ağırlık ve ölçü malzemeleri bulunur. yaklaşık 10 bin eser bulunuyor. Yine aynı kattın diğer bölümünde 18. yüzyıl ortasından 20. yüzyıl başına uzanan bir zaman dilimi içinde Osmanlı zanaat ve sanat mozaiğinin önemli bir bölümünü oluşturan Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu göz kamaştırmaktadır.

Pera Müzesi İstanbul

Tarihi bir binada yer alan Pera Müzesi içerisinde; sergi salonları, eğitim odaları, kafe ve oditoryum bulunmaktadır. Önemli sergilere ev sahipliği yapan Pera Müzesinde çeşitli konserler yapılmakta ve kültürel eğitimler verilmektedir. Yolunuz düşerse mutlaka uğrayın derim.

4- Elgiz Çağdaş Sanatlar Müzesi:  

Elgiz Çağdaş Sanatlar Müzesi Sanat şehri İstanbul ilimizin Sarıyer ilçesine bağlı Maslak’ta bulunur. Müze Ülkemizde açılan ilk çağdaş sanat müzesidir. Maslak gezinizde mutlaka olması listede olaması gereken bir yerdir.

Proje 4L -Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi

Müze 2001 yıllında koleksiyoner Sevda ve Can Elgiz tarafından kuruldu. Müze ilk çağdaş müzesi olması ilimize müzecilik konusunda önemli bir başarı sayılmıştır. Aynı zamanda yerli ve yabancı birçok kişi tarafında ilgisini çekmiştir. Burada yerli ve yabancı birçok sanatçıya ait eser sergilenmektedir. özellikle genç sanatçılara ayrı bir yer verilmiştir.

Elgiz Çağdaş Sanatlar Müzesi Eserleri

Müze devlet ve vakıf müzenin olmadığı zamanlarda çağdaş sanatı geliştirmek bunu topluma yaymak amacı ile kar amacı gütmeyen uluslararası kimliği ile 2000 metre karelik bir alanda hizmet vermeye devam etmektedir.

Elgiz Çağdaş Sanatlar Müzesi Nasıl Gidilir

Eski adı Proje4L olarak bilinen müze birçok eser bulunmaktadır. bunlar dünya çapında ismini duyurmuş sanatçılardır. Değişik zamanlarda ve değişik kurumlarda birçok ödül almıştır. Sizinde yolunuz düşerse mutlaka buraya uğrayın derim.

5- Sakıp Sabancı Müzesi: 

Zengin bir hat ve resim koleksiyonu bünyesinde barındıran ve birçok ünlü yazar ve çizerin eserlerinin sergilendiği bir müzedir. Bu müze İstanbul ilimizin Emirgan’da bulunan Atlı köşk binasında hizmet vermektedir.

Sakıp Sabancı Müzesi İstanbul

Atlı köşk birçok Osmanlı padişahına ev sahipliği yapmıştır. Bu köşk 1848 yıllında inşa edilmiştir. zaman zaman el değiştirmiştir. Birçok önemli devlet adamaları bu köşkte konaklamıştır.  1923 yıllında burası Hıdiv İsmail Paşa’nın torunu Prens Mehmet Ali Hasan burayı satın alıp tekrar onarımdan geçirip ailesi ile birlikte yaşamışlardır. 1950 yıllında Hacı Ömer Sabancı tarafında Hıdiv İsmail Paşa ailesinden satın almıştır.  Aynı bahçesine Fransız heykeltıraş Louis Doumas’ın 1864 yapımı at heykelinden koymuştur. Bu yüzden bu köşk Atlı köşk olarak anılmıştır. Hacı Ömer Sabancı vefatından sonra müze birkaç yıl boş kalmıştır. daha sonra Sakıp sabancı ailesiyle buraya yerleşmiştir. Ülkemize gelen yabancı devlet adamları Sakıp sabancı burada misafir etmiştir.

Sakıp Sabancı Müzesi Resim Koleksiyonu

Bu köşk 1998 yıllında içindeki koleksiyon ve eşyalarla birlikte 49 yıllığına Sabancı Üniversitesine tahsis edilmiştir. 2002 yıllında hizmete girmiştir. Aynı yıl modern bir galeri de eklenmiştir.

2005 yıllında yapılan düzenlemelerle ziyaretçileriyle buluşturmuştur. Yolunuz buraya düşerse mutlaka gelip bu müzeyi ziyaret etmelisiniz. Zaman zaman burada sergi alanları da açılmaktadır.

 1. İstanbul Gezilecek Yerler
 2. İstanbul Gece Hayatı
 3. İstanbul’da Gezilecek 30 Yer
 4. İstanbul’un En İyi 10 Turistik Gezi Noktası
 5. İstanbul’un Buram Buram Sanat Kokan 5 Güzide Müzesi
 6. İstiklal Caddesi Gezilecek Yerler
 7. Sultanahmet Meydanı Gezilecek Yerler
 8. Ayasofya Gezilecek Yerler
 9. İstanbul Kapalı Çarşı
 10. Taksim Meydanı Nerede, Nasıl Gidilir
 11. İstanbul’un Anadolu ve Avrupa Yakasındaki İlçeleri Hangileridir?
 12. Dolmabahçe Sarayı Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri
 13. İstanbul Hangi Bölgede, Hangi Kıtada ve Nüfusu
 14. İstanbul Nerede?
 15. Çamlıca Tepesi
 16. İstanbul Otelleri ve İstanbul Otel Fiyatları
 17. Marmara Bölgesinde Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
 18. Büyükada Gezilecek Yerler
 19. MiniaTürk Nerede, Nasıl Gidilir
 20. Kadıköy Gece Hayatı
 21. İstanbul Tophane Parkı
 22. Polonezköy Hayvanat Bahçesi
 23. Şişli Atatürk Müzesi
 24. Hisarlar Müzesi (Rumeli Hisarı)
 25. Pierre Loti Tepesi
 26. Galata Kulesi
 27. Belgrad Ormanı Nerede
 28. Polonezköy Tabiat Parkı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti
 29. İstanbul’da Hayvanat Bahçeleri (Boğaziçi, Şile, Polonezköy) Nerede, Nasıl Gidilir
 30. Çilingöz Tabiat Parkı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti
 31. Atatürk Havalimanı
 32. Karaköy İskelesi
 33. İstanbul Ortaköy
 34. Fransız Sokağı
 35. Sarıyer Sahil Yolu
 36. Yedikule Zindanları(Yedikule Hisarı)
 37. Metrobüsle Sabiha Gökçen Havalananına Nasıl Gidilir?
 38. Kısıklı Cumhurbaşkanlığı Konutu Nerede, Nasıl Gidilir?
 39. İstanbul’da Hava alanına Nasıl Gidilir?
 40. İstanbul Yeni Havalimanı Nerede, Nasıl Gidilir?
 41. Kadıköy’den Üsküdar’a Nasıl Gidilir?
 42. Çağlayan Adliyesi Nerede, Nasıl Gidilir?
 43. Eminönü’nden Galata Kulesi’ne Nasıl Gidilir?
 44. Bakırköy Pazarı Nerede, Nasıl Gidilir?
 45. Beyoğlu Otelleri ve Beyoğlu Otel Fiyatları
 46. Polonezköy Otelleri ve Polonezköy Otel Fiyatları
 47. İstanbul’un 7 tepesi nerede, İstanbul hangi tepeler üzerine kuruldu?
 48. Galatasaray Stadyum Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti
 49. Laleli Otelleri ve Laleli Otel Fiyatları
 50. Taksim Otelleri ve Taksim Otel Fiyatları
 51. Cevahir AVM
 52. İstinye Park Alışveriş Merkezi
Sakıp Sabancı Müzesi Eserleri

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here